Reklama

XX Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii na starcie!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

14 czerwca br. w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie przygotowań Polaków do udziału w XX Światowym Dniu Młodzieży w Kolonii. To święto młodych odbędzie się co prawda dopiero w sierpniu 2005 r., ale już teraz czas rozpocząć duchowe i organizacyjne przygotowanie, aby spotkanie to stało się przede wszystkim religijnym wydarzeniem. Koordynacją przygotowań zajmuje się w Polsce Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży w Siedlcach, którym z ramienia Episkopatu Polski nadzoruje bp Henryk Tomasik. On też poprowadził warszawskie spotkanie. Gośćmi specjalnymi byli abp Stanisław Ryłko - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, bp Marek Jędraszewski - opiekun duszpasterstwa akademickiego, ks. Urlich Hennes z Niemieckiego Komitetu Organizacyjnego w Kolonii oraz ks. Stanisław Budyń - rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. W spotkaniu wzięli również udział diecezjalni duszpasterze młodzieży, moderatorzy i asystenci ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych oraz świeccy przedstawiciele tych wspólnot. W spotkaniu uczestniczył delegat archidiecezji częstochowskiej ks. Andrzej Przybylski.

Częstochowa i Światowe Dni Młodzieży

O tym, że Światowe Dni Młodzieży mają ścisły związek z Częstochową nikomu mówić nie trzeba. Ks. Urlich Hennes, który z ramienia diecezji kolońskiej zajmuje się organizacją XX ŚDM stwierdził zdecydowanie: „Wszyscy mi mówią, że my, Niemcy, dobrze zorganizujemy spotkanie młodych, ale przecież na organizacji tych spotkań wy, Polacy, znacie się najlepiej. Przecież VI ŚDM w Częstochowie był wielkim i udanym przedsięwzięciem organizacyjnym”.
Przez spotkanie młodych z 1991 r. Częstochowa już na zawsze kojarzyć się będzie z ideą i programem tych spotkań. Młodych z archidiecezji częstochowskiej nie może więc zabraknąć w Niemczech. W tym celu nasza archidiecezja pragnie aktywnie włączyć się w całoroczny program przygotowawczy przed świętem młodych w Kolonii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dlaczego przygotowania aż rok?

Światowe Dni Młodzieży mają już charakter masowy. Są manifestacją wiary olbrzymiej liczby młodych katolików z całego świata. Aby nie przerodziły się one jedynie w kulturalne spotkanie i jednorazową akcję, organizatorzy zapraszają do tego, aby te dni spędzone w Kolonii stały się podsumowaniem i ukoronowaniem duchowej pracy młodzieży przez cały rok. Wszyscy, którzy planują pielgrzymkę na XX ŚDM, powinni włączyć się w ogólnopolski program przygotowania duchowego. Składa się on z sześciu etapów, w których młodzi mają postawić sobie najważniejsze pytania: o Chrystusa, o prawdę, o odwagę, o miłość, o powołanie i charyzmat i wreszcie o jedność. Pomocą w odpowiedzi na te pytania mają być specjalne spotkania formacyjne z konferencją duchową, pracą w małych grupach oraz specjalnie przewidzianą na każdy etap celebracją liturgiczną. Stworzony również został program katechetyczny, tak aby od początku nowego roku szkolnego o spotkaniu w Kolonii mówiło się również na katechezie szkolnej.

Jakie dary zawieziemy do Kolonii?

Symbolem spotkania w 2005 r. będzie katedra kolońska, związana z relikwiami Trzech Króli. Do tego biblijnego wydarzenia nawiązuje zresztą hasło XX ŚDM: Przybyliśmy oddać Mu pokłon (Mt 2, 2). Trudno myśleć o mędrcach ze Wschodu nawiedzających Nowonarodzonego Jezusa bez myślenia o darach. W polskim programie przygotowawczym jest propozycja, aby młodzi pojechali do Niemiec z konkretnymi darami. Najpierw ma to być dar osobisty, każdego indywidualnego uczestnika wyjazdu na spotkanie. Następnie chodzi o dary, które młodzi złożą na potrzeby bratnich Kościołów diecezjalnych. I tak zaproponowano, aby młodzież modliła się o powołania kapłańskie dla konkretnej diecezji w świecie, która dotkliwie odczuwa brak powołań kapłańskich i zakonnych. Konkretnym darem mają być też ornaty i inne rzeczy potrzebne do sprawowania Eucharystii ofiarowane Kościołowi na Wschodzie. Również archidiecezja częstochowska podejmie się przygotowania tych konkretnych darów.

Reklama

XX ŚDM w Kolonii w konkretach:

Termin spotkania:
11-21 sierpnia 2005 r. (wariant dłuższy z pobytem w diecezjach)
15-21 sierpnia 2005 r. (samo spotkanie w Kolonii)

Wiek uczestników: 16-30 lat

Rejestracja grup: od czerwca 2004 r. u Diecezjalnych Koordynatorów (u nas Wydział Duszpasterstwa Młodych Kurii Metropolitalnej w Częstochowie)

Koszty: Pakiet pielgrzyma 132 EUR+ Fundusz Solidarnościowy 10 EUR+ przejazd do Niemiec i ubezpieczenie.

Wolontariat: Polska otrzymała 300 miejsc dla wolontariuszy do pracy na cały sierpień 2005. Aby zostać wolontariuszem należy: być zaangażowanym w życie Kościoła, znać biegle niemiecki lub angielski, mieć ukończone 18 lat i wziąć udział w spotkaniu kwalifikacyjnym. Dla chętnych z archidiecezji częstochowskiej takie spotkanie odbędzie się w Krakowie 14 listopada 2004 r.

Wiadomości o przygotowaniach do Kolonii można znaleźć na stronie: www.sdm.org.pl

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17
Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?