Reklama

Niemcy

Berlin: Kościół i politycy pożegnali zmarłego kanclerza Helmuta Kohla

Helmut Kohl

wikipedia.org

Helmut Kohl

Podczas Mszy św. żałobnej sprawowanej w berlińskiej katedrze św. Jadwigi w intencji zmarłego 16 czerwca Helmuta Kohla przedstawiciele Kościoła i świata polityki rożnych frakcji wyrazili uznanie dla wieloletniego kanclerza Niemiec oraz jego dziedzictwa politycznego i ludzkiego. Arcybiskup Berlina Heiner Koch podkreślił, że również stołeczna diecezja wiele zawdzięcza temu przekonanemu Europejczykowi, katolikowi i chrześcijaninowi. - Podobnie jak papież Jan Paweł II, również kanclerz Kohl z przekonaniem opowiadał się za wolnym Berlinem i wolnymi Niemcami w Europie, stwierdził hierarcha.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Mszy św. uczestniczyli m.in. prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier, jego poprzednik Christian Wulff oraz kanclerz Angela Merkel, obecni też byli niemal wszyscy ministrowie i parlamentarzyści. W kazaniu kierownik Biura Katolickiego, ks. prałat Karl Jüsten podkreślił „płynący z głębi serca” katolicyzm zmarłego kanclerza. Kapłan, reprezentujący episkopat Niemiec w kontaktach ze światem polityki przypomniał, że „silą napędową” do rozwijania dobrego współżycia Kościołów i chrześcijan była dla Kohla także miłość do jego zmarłej przed kilkoma laty żony – ewangeliczki Hannelore.

- Kohl potrafił polaryzować, ale posiadał także wielki dar nawiązywania przyjaźni, lubił też powtarzać, że jako chrześcijanie wierzymy także w życie przed śmiercią - mówił w kazaniu ks. prałat Jüsten. Podkreślił jednocześnie wielką niezależność byłego kanclerza. - Jeśli z czymś się nie zgadzał, mówił to każdemu wprost - stwierdził ks. Jüsten i podał przykład: Kohl zawsze podkreślał wielki wkład papieża Jana Pawła II w upadek żelaznej kurtyny i zjednoczenie Niemiec, „co nie przeszkadzało mu odnosić się krytycznie na przykład do – jego zdaniem – niewłaściwych nominacji biskupich”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wczorajsza Msza św. zapoczątkowała uroczystości pożegnalne wieloletniego kanclerza Niemiec Zachodnich i pierwszego szefa rządu zjednoczonych Niemiec. W sobotę 1 lipca będzie miał miejsce „europejski akt państwowy” w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Będzie to pierwsza tego typu ceremonia w historii tej instytucji. Podczas dwugodzinnej uroczystości przy trumnie okrytej flagą Unii Europejskiej przemówienia wygłoszą m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i były prezydent USA Bill Clinton.

Kolejnymi mówcami będą przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, przewodniczący Rady Europy Donald Tusk oraz nowy prezydent Francji Emanuel Macron. Na życzenie wdowy, Maike Kohl-Richter, nie będzie odrębnego "państwowego aktu pożegnania" byłego kanclerza.

Ze Strasburga trumna z ciałem kanclerza Kohla zostanie przewieziona do jego rodzinnego Ludwigshafen, a następnie do katedry w Spirze. Po Mszy św. pogrzebowej oraz ceremonii pożegnania z oddaniem honorów wojskowych, zostanie złożona na przykatedralnym cmentarzu.

Urodzony 3 kwietnia 1930 w Ludwigshafen Helmut Kohl był w latach 1969-76 premierem Nadrenii-Palatynatu, a w latach 1982-98 kanclerzem Niemiec. Do jego sukcesów politycznych należy niewątpliwie ważny udział w procesie jednoczenia Niemiec i w budowaniu jedności europejskiej, włącznie z trudnym procesem wprowadzania wspólnej waluty euro. Od 1973 roku przez 25 lat Kohl był przewodniczącym niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU).

Podczas pełnienia urzędu kanclerza ten głęboko wierzący katolik utrzymywał kontakty z biskupami, kardynałami i papieżami. W sprawy religijne angażował się także po odejściu z aktywnego życia politycznego. Przyczynił się m.in. do odbudowy Wyższej Szkoły Studiów Judaistycznych w Heidelbergu, założył też Fundację przy katedrze cesarskiej w Spirze. Symbolem jedności europejskiej była dla Kohla romańska świątynia w jego rodzinnym Ludwigshafen.

Podziel się:

Oceń:

2017-06-28 13:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja warszawska: 24 lipca - pogrzeb ks. prał. Bronisława Piaseckiego

Bożena Sztajner/Niedziela

Msza św. pogrzebowa ks. prałata Bronisława Piaseckiego, osobistego sekretarza kard. Stefana Wyszyńskiego i wicepostulatora w jego procesie beatyfikacyjnym odbędzie się w piątek 24 lipca o godz. 11. w stołecznym kościele Najświętszego Zbawiciela - poinformowała archidiecezja warszawska.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: w imię zdrowia będzie się deprawowało umysły już nawet małych dzieci

2024-11-30 15:22
Abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski

- Tegoroczny Adwent jest przygotowaniem nie tylko do Świąt Bożego Narodzenia, ale jednocześnie do Roku Jubileuszowego, który rozpocznie się w dniu upamiętniającym 2025 rocznicę przyjścia na świat Zbawiciela. (...) Nadchodzą dni, w których cały wierny lud Boży będzie mógł obficie korzystać z łaski zbawienia, zwłaszcza przez możliwość zyskania jubileuszowego odpustu zupełnego - pisze w liście pasterskim na rozpoczynający się Adwent abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...

Zadbaj o dziś - rekolekcje adwentowe z ks. Piotrem Pawlukiewiczem

2024-12-02 11:09

Materiał prasowy

Zapraszamy na rekolekcje „Jak zadbać o dziś” prowadzone w oparciu o słowa ks. Piotra Pawlukiewicza, w omówieniu i interpretacji ks. Jerzego Jastrzębskiego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Tłumy w Warszawie na proteście przeciwko obowiązkowej...

Wiadomości

Tłumy w Warszawie na proteście przeciwko obowiązkowej...

Potrzeba czytania znaków

Wiara

Potrzeba czytania znaków

Jaka jest dziś moja wiara?

Wiara

Jaka jest dziś moja wiara?

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Wiara

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

Wiara

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Kościół

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...