Reklama

Niemcy

1 lipca w Spirze uroczyste „Requiem” za kanclerza Helmuta Kohla

wikipedia.org

W sobotę 1 lipca w katedrze w Spirze odprawiona zostanie wieczorem uroczysta Msza św. pogrzebowa za zmarłego 16 czerwca kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. Liturgii przewodniczyć będzie miejscowy biskup Karl-Heinz Wiesemann, a koncelebransami będą kardynałowie Reinhard Marx i Friedrich Wetter, a także nuncjusz apostolski w Niemczech abp Nikola Eterović, biskup-senior Spiry Anton Schlembach i tamtejszy biskup pomocniczy Ottp Georgens. Kard. Marx jest przewodniczącym Niemieckiej Konferencji Biskupów i Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Nie wiadomo jeszcze, kto z polityków weźmie udział w obrzędach pogrzebowych w historycznej katedrze cesarskiej. Według mediów niemieckich policja zapowiedziała, że nad bezpieczeństwem uczestników ceremonii żałobnej czuwać będzie ponad tysiąc funkcjonariuszy. Wiadomo też, że teren wokół katedry będzie „strefą specjalnego bezpieczeństwa”, w mieście natomiast należy się liczyć z utrudnieniami komunikacyjnymi.

W katedrze zapewniono miejsca dla 1500 zaproszonych gości, a w graniczącym z nią ogrodzie – dla dalszych 3500. Przewiduje się, że uroczystość potrwa godzinę i 45 minut. Oprawę muzyczną mają stanowić utwory „inspirowane ideą europejską”: będą to pieśni kompozytorów z różnych krajów unijnych.

Reklama

Obrzędy pożegnania wieloletniego kanclerza Niemiec Zachodnich i pierwszego szefa rządu zjednoczonych Niemiec zapoczątkowała 27 czerwca Msza św. w berlińskiej katedrze św. Jadwigi, w której uczestniczyli m.in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, jego poprzednik Christian Wulff oraz kanclerz Angela Merkel; obecni byli także niemal wszyscy ministrowie i parlamentarzyści.

W sobotę 1 lipca przed południem odbędzie się „europejski akt państwowy” w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Będzie to pierwsza rodzaju typu ceremonia w historii tej instytucji. Podczas dwugodzinnej uroczystości przy trumnie okrytej flagą Unii Europejskiej przemówienia wygłoszą m.in. kanclerz Angela Merkel, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i były prezydent USA Bill Clinton. Kolejnymi mówcami będą przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, przewodniczący Rady Europy Donald Tusk i nowy prezydent Francji Emanuel Macron. Na życzenie wdowy, Maike Kohl-Richter nie będzie odrębnej państwowej uroczystości pożegnania jej męża.

Ze Strasburga trumna z ciałem kanclerza Kohla zostanie przewieziona do jego rodzinnego Ludwigshafen, a następnie do katedry w Spirze. Po Mszy św. pogrzebowej oraz ceremonii pożegnania z oddaniem honorów wojskowych trumna z doczesnymi szczątkami Helmuta Kohla zostanie przeniesiona na sąsiadujący z katedrą cmentarz kanoników kapituły. Pogrzeb odbędzie się w ścisłym gronie rodziny i przyjaciół.

2017-06-29 19:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz w 85. urodziny Pendereckiego

Ks. Mariusz Frukacz

Muzyka jest modlitwą i pomaga zbliżyć się do Boga – mówił kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy dziękczynnej za życie i twórczość oraz o błogosławieństwo na dalsze lata Krzysztofa Pendereckiego.

Więcej ...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Więcej ...

Młode Homilie #67

2021-09-19 10:12

aspekty.niedziela.pl

Zapraszamy na najnowsze Młode Homilie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Niedziela Częstochowska

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę