Reklama

Święcenia prezbiteratu

29 maja br., w wigilię Zesłania Ducha Świętego, abp Józef Życiński udzielił święceń prezbiteratu 19 diakonom z Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Mszę św. koncelebrowali biskupi pomocniczy archidiecezji: bp Ryszard Karpiński, bp Mieczysław Cisło i bp Artur Miziński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas liturgii święceń Metropolita modlił się o to, by „ci, którzy wypowiedzieli czytelne »jestem«, potrafili przeżywać swoje kapłaństwo jako porwanie do umiłowania rzeczy niewidzialnych, jako świadectwo wielkiej wolności serca, w którym człowiek okazuje piękno życia ukierunkowanego ku Bogu przez to, że nie chce nic zatrzymywać dla siebie”. Zdaniem abp. Życińskiego „styl porwanych przez Chrystusa”, wskazujący na wartości niewidzialnego świata, może dla „dzisiejszych nowobogackich, skłóconych, zagubionych stać się czytelnym znakiem Królestwa Niebieskiego”.
Ksiądz Arcybiskup życzył nowym kapłanom, by „potrafili żyć przesłaniem Jana Pawła II, gdzie życie jest tyle warte, na ile potrafi stać się darem dla innych [...], by przeżywali życie kapłańskie jako świadectwo wielkiej wolności, by w świecie przejętym tym, że można coś mieć, byli świadkami Bożego piękna”.

Modlitwa Jana Pawła II w intencji kapłanów

Maryjo,
Matko Jezusa Chrystusa i Matko kapłanów,
przyjmij ten tytuł, którym Cię obdarzamy,
by oddać cześć Twemu macierzyństwu
i wraz z Tobą kontemplować Kapłaństwo
Twego Syna i Twoich synów,
Święta Boża Rodzicielko.
Matko Chrystusa,
Kapłanowi - Mesjaszowi dałaś ludzkie ciało,
by zostało namaszczone Duchem Świętym
dla zbawienia ubogich i skruszonych w sercu
- zachowaj kapłanów
w Twoim Sercu i w Kościele,
Matko Zbawiciela.
Matko wiary,
Ty przyniosłaś do świątyni Syna Człowieczego,
wypełnienie obietnic danych Ojcom
- oddawaj Ojcu, dla Jego chwały,
kapłanów Twego Syna,
Arko Przymierza.
Matko Kościoła,
razem z uczniami
w Wieczerniku modliłaś się
do Ducha Świętego
za Nowy Lud i jego Pasterzy
- uproś dla stanu kapłańskiego
pełnię darów,
Królowo Apostołów.
Matko Jezusa Chrystusa,
byłaś z Nim u początków jego życia i Jego misji,
szukałaś Go wśród tłumów, gdy nauczał,
stałaś przy Nim,
gdy został wywyższony ponad ziemię,
wyniszczony przez jedyną i wieczną ofiarę,
a towarzyszył Ci Jan jako Twój syn
- przygarniaj powołanych,
osłaniaj od początku ich wzrastanie,
wspomagaj w życiu i w posłudze
Twoich synów,
Matko kapłanów.
Amen.

Święcenia przyjęli:

Ks. mgr Artur Drozdek z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Ostrówku
Ks. mgr Zbigniew Gasperski z parafii św. Jana Chrzciciela w Baranowie
Ks. mgr Wojciech Komosa z parafii Świętej Rodziny w Lublinie
Ks. mgr Wojciech Kuzioła z parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie
Ks. mgr Rafał Lewandowski z parafii św. Wojciecha w Wąwolnicy
Ks. mgr Tomasz Łozowski z parafii św. Jadwigi w Lublinie
Ks. mgr Paweł Maciąg z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Niedrzwicy Kościelnej
Ks. mgr Emil Manaj z parafii Chrystusa Odkupiciela w Chełmie
Ks. mgr Mariusz Myszak z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Jabłonnej
Ks. mgr Andrzej Narojczyk z parafii św. Maksymiliana Kolbe w Szastarce
Ks. mgr Sławomir Ostrowski z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie
Ks. mgr Marcin Płonka z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstoborowicach
Ks. mgr Łukasz Pyda z parafii św. Józefa w Puławach
Ks. mgr Marcin Rola z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie
Ks. mgr Grzegorz Różyło z parafii św. Antoniego Padewskiego w Bożej Woli
Ks. mgr Tomasz Surma z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Jabłonnej
Ks. mgr Leszek Tałanda z parafii św. Zofii w Tarnogórze
Ks. mgr Grzegorz Zając z parafii św. Józefa w Kraśniku
Ks. mgr Michał Zybała z parafii Najświętszej Maryi Panny w Janowie Lubelskim

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

2026-06-15 07:51

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda ogłosił miejsca posługi nowo wyświęconych kapłanów oraz poinformował o księżach przechodzących na emeryturę. Dekrety zostały wręczone w sobotę, 13 czerwca, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, po uroczystościach święceń prezbiteratu w siedleckiej katedrze.

Więcej ...

Najpierw trzeba stanąć w prawdzie wobec siebie

Adobe Stock

Więcej ...

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

2026-06-22 21:06

wikipedia.org

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i...

Kościół

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i...

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

Kościół

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Niedziela Małopolska

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Objawienia Serca Jezusowego św. Małgorzacie Marii

Kościół

Objawienia Serca Jezusowego św. Małgorzacie Marii

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

W diecezjach

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

Prawda wydobyta z głębin - mroczny cień na oficjalnej...

Felietony

Prawda wydobyta z głębin - mroczny cień na oficjalnej...

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Kościół

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...