Reklama

Dom Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie

Jak w prawdziwym domu

Niedziela lubelska 27/2004

Dom Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie, mieszczący się przy ul. Kosmonautów 78 w Lublinie, został powołany w 1994 r. Pierwsi pensjonariusze zamieszkali w nim w lutym 1995 r. Obecnie funkcję dyrektora pełni Krzysztof Michałkiewicz, który - na różnych stanowiskach - z wielkim oddaniem już od 12 lat zajmuje się problematyką pomocy społecznej w naszym województwie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krzysztof Michałkiewicz jest laureatem medalu „Lumen Mundi”, przyznawanego przez Metropolitę Lubelskiego abp. Józefa Życińskiego, otrzymał ją 9 listopada 2000 r. za „czytelność świadectwa życia”; jest także laureatem nagrody Caritas Archidiecezji Lubelskiej „Dantibus spem”, którą otrzymał 19 maja 2001 r. za „szczególną aktywność w działaniu na rzecz najbardziej potrzebujących”.

Dom, powstały na bazie wyremontowanego i przebudowanego internatu szkoły górniczej, posiada specjalistyczny charakter i jest przeznaczony dla osób niepełnosprawnych fizycznie. Obecnie znajduje się w nim 90 miejsc w pokojach dwuosobowych, wyposażonych w pełny węzeł sanitarny. Sprawną komunikację wewnątrz domu zapewnia brak barier architektonicznych. Mieszkańcy mają zapewnioną opiekę pielęgnacyjną, rehabilitację medyczną i społeczną oraz terapię zajęciową, a także stały dostęp do kaplicy. Spośród 90 mieszkańców aż 80 osób porusza się wyłącznie na wózkach inwalidzkich. Większość to osoby w średnim wieku (45-55 lat), najmłodszy ma 19 lat, a najstarszy 84. W ciągu kilku lat DPS opuściło już 11 osób, które po pomyślnej rehabilitacji powróciło do swoich mieszkań, do samodzielnego życia. DPS specjalizuje się w opiece i rehabilitacji osób m.in. ze stwardnieniem rozsianym, uszkodzeniami rdzenia kręgowego, urazami głowy, stanami po udarach mózgu. Kadrę tworzą pracownicy socjalni, rehabilitanci różnych specjalności, lekarze - konsultanci, terapeuci zajęciowi, psycholog, logopeda, pielęgniarki oraz kapelan. Nieocenioną pomoc świadczą wolontariusze oraz młodzi mężczyźni, którzy zatrudnieni jako sanitariusze odpracowują służbę wojskową. Skład dobrze wyszkolonego i nastawionego na pracę z osobami niepełnosprawnymi personelu pozwala na zapewnienie mieszkańcom ciągłej, specjalistycznej opieki o wysokim standardzie.
System opieki nad mieszkańcem ma charakter patronalny. Opiekę nad pensjonariuszem danej kondygnacji sprawuje konkretny pracownik socjalny. Z reguły jest on również tzw. osobą pierwszego kontaktu i występuje we wszystkich sprawach „swojego” mieszkańca oraz działa na rzecz kompleksowego rozwiązania jego problemów życiowych. Patronalizm nie jest ściśle sformalizowany, a każdy mieszkaniec, jeżeli tylko sobie tego życzy, kierując się wyłącznie własnymi preferencjami, u podłoża których mogą leżeć zaufanie, sympatia, doświadczenie wyniesione z wcześniejszych kontaktów, ma możliwość wyboru innego opiekuna niż ten, który jest przypisany jego piętru zamieszkania. Taki system opieki pozwala na lepszy kontakt personelu z mieszkańcami, szybszą interwencję w kryzysowych sytuacjach, dostrzeganie pojawiających się problemów i skuteczniejsze ich rozwiązywanie. Dzięki temu zmniejsza się dystans pomiędzy pracownikiem i mieszkańcem, a w DPS panuje prawdziwie „domowa” atmosfera. Ponadto w Domu działa 7-osobowy samorząd mieszkańców, który jest wybierany w wyborach przez wszystkich pensjonariuszy, a jego podstawową funkcją jest podejmowanie działań w interesie osób wspólnie zamieszkujących Dom.
DPS na Kosmonautów jest otwarty na „świat zewnętrzny”, który obecny jest w nim m.in. poprzez częste wizyty członków rodziny i przyjaciół mieszkańców, dzieci z pobliskiej szkoły, słuchaczy lubelskich szkół wyższych, odbywających na terenie Domu praktyki, a także poprzez liczne wyjazdy mieszkańców na urlopy do domów rodzinnych, na wycieczki i pielgrzymki czy imprezy integracyjne. Niezwykle owocną jest współpraca z członkami Legionu Maryi z parafii św. Maksymiliana i św. Jadwigi oraz z klerykami z pobliskiego seminarium zamojsko-lubaczowskiego, którzy już na stałe wpisali się w duchowy krajobraz Domu.
O skierowanie do domu pomocy społecznej może ubiegać się każda osoba, która wymaga całodobowej opieki, w sytuacji gdy rodzina oraz gmina nie są w stanie zapewnić takiej osobie wymaganych przez stan jej zdrowia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania. Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny zgodnie z obowiązującymi przepisami. Szczegółowych informacji udzielają ośrodki pomocy rodzinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Więcej ...

Papamobile Franciszka będzie pomagać dzieciom w Strefie Gazy

2025-05-04 20:41

Mazur / episkopat.pl

Papamobile, którym papież Franciszek poruszał się na Zachodnim Brzegu, zostanie przekształcone w mobilną klinikę dla chorych i rannych dzieci w Strefie Gazy - poinformował w niedzielę dziennik "New York Times". Papież przed śmiercią pobłogosławił projekt.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

Kościół

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

Twój podpis może uratować religię w szkole!

Wiadomości

Twój podpis może uratować religię w szkole!

Kościół

"Zestaw przetrwania" kardynała na konklawe: co można...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!