Reklama

Czas pielgrzymowania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pątnicy powoli przygotowują się do X Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę. Jak co roku odbędzie się w dwóch etapach. Młodzież będzie podążać do Jasnogórskiej Pani w dniach 8-13 sierpnia, zaś starsi 23-26 sierpnia. Grupy młodzieżowe z Zagłębia Dąbrowskiego i Jaworzna wędrują na Jasną Górę 6 dni, pielgrzymi z Olkusza 5 dni. W tym czasie pokonają dystans ok. 150 km.

Od lat działają na terenie całej diecezji parafie, gdzie zapisują się pielgrzymi. I tak zapisy do grupy biało-czerwonej przyjmowane są w parafii św. Andrzeja w Olkuszu, do grupy biało-niebieskiej w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu. Do grupy błękitnej można się zapisać w Przegini. Grupa biało-zielona formuje się w Jaroszowcu, grupa srebrna w Wolbromiu, w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Grupa biała wychodzi z Pilicy, grupa złota z Jaworzna, z parafii św. Wojciecha. Grupa fioletowa tworzy się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie. Zaś do grupy zielono-czarnej zapisy przyjmowane są w parafii Trójcy Świętej w Będzinie, a do grupy zielonej w parafii św. Tomasza w Sosnowcu.

Ks. Wiesław Żmija był przewodnikiem pielgrzymki już 10 razy. Zawsze wędruje do Matki Bożej z młodzieżą. Od trzech lat prowadzi kilkudziesięcioosobową grupę z parafii św. Tomasza z Sosnowca-Pogoni. Pielgrzymka, jak sam podkreśla, jest czasem rekolekcji. Stronę duchową przygotowuje już na kilka miesięcy wcześniej. "Jeśli rekolekcji w drodze nie przygotuje się odpowiednio wcześniej, to potem czas pielgrzymowania sprowadza się tylko do pewnego klimatu, atmosfery, śpiewu, fajnych wieczorów i pozyskania nowych znajomości, mniej jest wymiaru duchowego", przekonuje. W tym roku w ramach przygotowań pielgrzymi z grupy zielonej spotykali się co miesiąc w parafii św. Tomasz Apostoła w Sosnowcu i rozważali dokumenty kościelne. Dzięki lekturze pism sformułowali tematy, które chcieliby omówić na pielgrzymce. "Z tych spotkań powstały minikonferencje, które młodzież w drodze na Jasną Górę będzie prezentować", mówi ks. Żmija. By lepiej przeżyć pielgrzymkę, co roku zapraszani są goście. Tym razem do Częstochowy z młodzieżą będzie podążał Sergiusz, który spędził kilka lat w sekcie Hare Kriszna, nawrócił się i chciałby dać świadectwo swojej wiary.

Pielgrzymka dla organizatorów i uczestników jest czasem wzmożonego wysiłku zarówno duchowego, jak i fizycznego. "Przez 6 dni trzeba zmagać się ze zmęczeniem, odciskami, pęcherzami, słońcem, deszczem. Trzeba również wkładać wysiłek w modlitwę, rozważania duchowe. Nagrodą dla wytrwałych i gorliwych pielgrzymów jest na pewno łaska Boża. Pamiętam jedną z pielgrzymek, pod koniec której podszedł do mnie młodzieniec, nie najschludniej ubrany, z włosami do pasa i powiedział, że nawrócił się" - wspomina ks. Żmija. "Dla takich chwil warto iść" - dodaje kapłan.

W istnieniu i funkcjonowaniu pielgrzymki najważniejszą rolę odgrywa jednak młodzież. W sosnowieckiej grupie istnieje ok. 9 sekcji, które czuwają nad jej sprawnym przebiegiem. I tak sekcja kwatermistrzowska czuwa nad szybkim rozbiciem namiotów. Porządkowi kierują ruchem, wyciszeniem grupy oraz bezpieczeństwem. Sekcja muzyczna dba o śpiew. Sekcja słowa przygotowuje rozważania, konferencje, wprowadzenia do modlitw. Wielu pielgrzymów nie doszłoby do Częstochowy, gdyby nie sekcja zdrowia i fachowa pomoc pielęgniarek. Grupa plastyczna, techniczna i sekretariat czuwają nad sprawami logistycznymi, a także nad oznakowaniem pielgrzymki. Na nic wszystkie starania, gdyby nie praca grupy kuchennej, przygotowującej posiłki. Wielu pątników mówi, że lepiej jest iść niż gotować i pewnie mają rację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świętokrzyskie/ Legendarny skarb pustelnika odkryty w Górach Świętokrzyskich

2024-05-09 16:20

Vasilev Evgenii/fotolia.com

Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna odnalazła w Górach Świętokrzyskich skarb monet z XVII i XVIII wieku, który najprawdopodobniej należał do eremity Antoniego Jaczewicza. Według legend osiemnastowieczny kaznodzieja zdobył fortunę, przekonując miejscową ludność o swoich nadprzyrodzonych zdolnościach uzdrawiania.

Więcej ...

Warszawa: 16 maja główne obchody ku czci patrona Polski św. Andrzeja Boboli

2024-05-09 21:57

Monika Książek

Więcej ...

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny Kmieć

2024-05-10 14:00

BP Archidiecezji Krakowskiej

Uroczystość w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich rozpoczęła się krótką modlitwą. Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski powołał trybunał do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Heleny Kmieć, wiernej świeckiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Nauczyciel życia duchowego

Święci i błogosławieni

Nauczyciel życia duchowego

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli