Reklama

Wiadomości

Niemcy/Francja: pożegnano „wielkiego Europejczyka” Helmuta Kohla

Helmut Kohl

wikipedia.org

Helmut Kohl

Przy zaostrzonych środkach bezpieczeństwa sprawowano 1 lipca w romańskiej katedrze w Spirze uroczyste Requiem za zmarłego 16 czerwca Helmuta Kohla, byłego kanclerza Niemiec w latach 1982-1998. Również 1 lipca przed południem, w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, „wielkiego Europejczyka” pożegnali zwierzchnicy państw, wśród których był prezydent RP Andrzej Duda, oraz głównych instytucji europejskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Mszy św. w godzinach wieczornych w Spirze uczestniczyli wysokiej rangi politycy z całego świata. Wdowie po kanclerzu, Maike Kohl-Richter towarzyszyli były prezydent USA Bill Clinton oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Obecni byli przedstawiciele najwyższych władz Niemiec z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem, przewodniczącym Bundestagu Norbertem Lammertem oraz kanclerz Angelą Merkel. Obecni też byli liczni goście zagraniczni, wśród nich premier Węgier Viktor Orban.

Biskup Spiry Karl-Heinz Wiesemann, nazwał Kohla “prawdziwie wielkim mężem stanu”. – Wszystko ma swój czas. Dziś nadeszła godzina pożegnania - powiedział hierarcha cytując Księgę Koheleta. „Żegnamy wielkiego męża stanu, który kochał swoje strony rodzinnego Palatynatu i niemiecką ojczyznę. Równocześnie działał, nie tracąc z oczu uniwersalnego horyzontu” - zaznaczył bp Wiesemann.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślił, że Kohla był patriotą i Europejczykiem – to były dla niego dwie strony jednego medalu. Przypominając, że Kohl był jednym z twórców zjednoczenia Niemiec, ale nie było to jego wyłączną zasługą W tym kontekście, jako prekursorów zmian w Europie, wymienił twórcę „polityki wschodniej” Willy-ego Brandta oraz św. Jana Pawła II i polską "Solidarność". - Jednak zjednoczenie Niemiec wkomponowane we wspólnotę europejską jest słusznie kojarzone z Kohlem - przyznał biskup Spiry.

Przypomniał też osobiste związki łączące Zmarłego z katedrą w Spirze – jego „kościołem domowym”. Zaczęły się, gdy w tym miejscu Kohl i jego matka znaleźli schronienie podczas drugiej wojny światowej kryjąc się przed nalotami bombowymi i trwały przez kilkadziesiąt lat. Także jako kanclerz Kohl przywoził do Spiry wielu gości z całego świata. Aż do śmierci Kohl stał na czele Europejskiej Fundacji Cesarskiej Katedry w Spirze.

Hierarcha zwrócił też uwagę, że portal, przez który po nabożeństwie trumna została przeniesiona na plac przed katedrę, został odrestaurowany w 1961 roku z okazji 900. rocznicy konsekracji katedry cesarskiej. Projekt sfinansował rząd Nadrenii-Palatynatu, którego premierem był później Helmut Kohl.

Reklama

Współkoncelebransami Mszy św. pogrzebowej byli kardynałowie Reinhard Marx i Friedrich Wetter, a także nuncjusz apostolski w Niemczech abp Nikola Eterović, biskup-senior Spiry Anton Schlembach i tamtejszy biskup pomocniczy Ottp Georgens. Kard. Marx jest przewodniczącym Niemieckiej Konferencji Biskupów oraz Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Oprawę muzyczną stanowiły utwory „inspirowane ideą europejską”: były to pieśni kompozytorów z różnych krajów unijnych.

Po zakończeniu uroczystości w katedrze ceremonia pogrzebowa odbyła się na przykatedralnym cmentarzu kanoników w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół. Grób Kohla położony jest w cieniu sąsiadującego z cmentarzem "kościoła pokoju" pw. św. Bernarda, co według diecezji, "doskonale pasuje do życia i działalności polityka".

W latach 1950-tych kościół ten, jako symbol pojednania, zbudowali wspólnie Niemcy i Francuzi. Na uroczystości poświęcenia kamienia węgielnego w 1953 roku byli obecni ówczesny kanclerz Konrad Adenauer oraz premier Francji i minister spraw zagranicznych Robert Schuman.

Świątynię konsekrował 26 sierpnia 1954 arcybiskup Monachium, a wcześniej biskup Spiry, kardynał Joseph Wendel. W krypcie kaplicy Pax Christi złożono ziemię z miejsc pamięci z pięciu kontynentów. W niszy kaplicy złożono ziemię m.in. z Nagasaki, z grobu św. Róży w Limie, a także kamień z groty objawień w Lourdes. W kilka tygodni później umieszczono tam także ziemię z francuskich cmentarzy wojennych. Od 1993 roku w kościele pokoju św. Bernarda jest też ziemia z rosyjskiego Kurska, a od kilku lat – z byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Reklama

W sobotę 1 lipca przed południem odbyła się europejska ceremonia żałobna w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Była to pierwsza rodzaju typu ceremonia w historii tej instytucji. Przy trumnie okrytej flagą Unii Europejskiej przemówienia wygłosili kanclerz Angela Merkel, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, były prezydent USA Bill Clinton i premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Kolejnymi mówcami byli przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, przewodniczący Rady Europy Donald Tusk, nowy prezydent Francji Emanuel Macron i były premier Hiszpanii Felipe Gonzalez. W uroczystości wziął udział prezydent RP Andrzej Duda.

Bardzo osobiste było wystąpienie kanclerz Angeli Merkel. Przypomniała, że choć wielu ludzi ścierało się z Kohlem – “i ja także mogę coś na ten temat powiedzieć” – wszystko to jednak blednie w porównaniu z dziełem jego życia. Podkreśliła, że Kohl był „wielkim budowniczym mostów miedzy krajami i ludźmi, „był światowym politykiem mającym na uwadze przede wszystkim ludzi”. - Następne pokolenia muszą pielęgnować to dziedzictwo, ten jego zaangażowany, niezmordowany wkład na rzecz pokoju, wolności i jedności - mówiła kanclerz Merkel.

Według przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Antonio Tanjaniego, Helmut Kohl był „odważnym człowiekiem”, „obrońcą wolności i demokracji” i „pionierem zjednoczenia naszego kontynentu”, który „z pewnością zasłużył sobie na miejsce w europejskim Panteonie”. Również premier Rosji Dmitrij Miedwiediew mówił o Kohlu jako „architekcie współczesnego świata”.

- Helmut Kohl był niemieckim patriotą, ale także patriotą europejskim - stwierdził Juncker podkreślając zwłaszcza zasługi Kohla w pojednaniu Europy. W bardzo emocjonalnych przemówieniach wybrzmiał też apel o zachowanie i dalsze poszerzanie Unii Europejskiej.

- Było to godne pożegnanie wielkiego polityka europejskiego, wzruszający akt żałobny, w którym Niemcy i Europa pożegnały Helmuta Kohla - powiedział niemieckiej agencji katolickiej KNA bp Stephan Ackermann. Na uroczystościach w Strasburgu biskup Trewiru reprezentował episkopat Niemiec.

Reklama

- W obliczu śmierci na dalszy plan schodzą problemy codziennej polityki, wspominamy jedynie wielkie zasługi polityczne, jakie zostawił po sobie Kohl - powiedział niemiecki biskup podkreślając, że dla zmarłego kanclerza „jedność niemiecka była nie do pomyślenia bez jedności europejskiej”.

Na życzenie wdowy, Maike Kohl-Richter, nie było odrębnej państwowej uroczystości pożegnania jej męża.

Obrzędy pożegnania wieloletniego kanclerza Niemiec Zachodnich i pierwszego szefa rządu zjednoczonych Niemiec zapoczątkowała 27 czerwca Msza św. w berlińskiej katedrze św. Jadwigi, w której uczestniczyli m.in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, jego poprzednik Christian Wulff oraz kanclerz Angela Merkel; obecni byli także niemal wszyscy ministrowie i parlamentarzyści.

Urodzony 3 kwietnia 1930 w Ludwigshafen Helmut Kohl był w latach 1969-76 premierem Nadrenii-Palatynatu. Przez 16 lat piastował stanowisko kanclerza Niemiec w latach 1982-1998. Był najdłużej urzędującym szefem rządu w historii RFN. Do jego sukcesów politycznych należy niewątpliwie ważny udział w procesie jednoczenia Niemiec i w budowaniu jedności europejskiej, włącznie z trudnym procesem wprowadzania wspólnej waluty euro. Od 1973 roku przez 25 lat Kohl był przewodniczącym niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Zmarł w swoim domu w Ludwigshafen 16 czerwca 2017.

Podczas pełnienia urzędu kanclerza ten głęboko wierzący katolik utrzymywał kontakty z biskupami, kardynałami i papieżami. W sprawy religijne angażował się także po odejściu z aktywnego życia politycznego. Przyczynił się m.in. do odbudowy Wyższej Szkoły Studiów Judaistycznych w Heidelbergu, założył też Fundację przy katedrze cesarskiej w Spirze. Symbolem jedności europejskiej była dla Kohla romańska świątynia w jego rodzinnym Ludwigshafen.

Podziel się:

Oceń:

2017-07-02 13:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pożegnanie śp. ks. prof. M. Jakubca

Bożena Sztajner

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przewodniczył 22 lipca w kościele w podbielskich Kozach Mszy św. i odprowadził na pobliski cmentarz trumnę z ciałem ks. prof. Mariana Jakubca.

Więcej ...

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Ukraina: 38 lat temu doszło do katastrofy w Czarnobylu

2024-04-26 08:22

Adobe Stock

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do awarii, która stała się największą katastrofą w historii energetyki jądrowej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...