Reklama

Polska w Unii Europejskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cały system demokratyczny zmieni się w system autorytarny, jeśli nie przyjmiemy wartości chrześcijańskich
Jan Paweł II

Centrum Kulturalne Romano Guardini, którego celem jest wszechstronna działalność na rzecz promocji kultury i wolności wychowania, inicjatywy na rzecz rozwoju solidarności międzyludzkiej, wkład w rozwój idei ekumenicznej i jedności Europy, zorganizowała 11 czerwca 2004 r. spotkanie z prof. Michałem Seweryńskim.
Prof. Seweryński rozpoczął swój wykład pt. Polska w Unii Europejskiej od rozważań związanych z niską frekwencją Polaków podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jako jeden z głównych powodów podał brak wiedzy obywateli na temat Unii Europejskiej. Zwrócił uwagę, że ważnym aspektem jest również nieufność wobec życia politycznego. Ten drugi argument bardzo często spowodowany jest - jak zauważył zaproszony gość - tym, że wyborcy są świadkami niekompetencji tych, których sami wybrali. „Niemniej jednak nasze prawo wyboru jest konsekwencją wejścia do Unii. Choć Parlament Europejski nie ma władzy prawodawczej, to jest on aktywny przy jego tworzeniu. Ma coraz więcej kompetencji prawotwórczych, ale sam o prawie nie stanowi. Ważne są owe wybory, gdyż lista spraw, o których Parlament decyduje jest coraz dłuższa, a deputowani mają wpływ na istotne sprawy”.
Profesor w swojej wypowiedzi starał się obiektywnie ukazać stanowisko zwolenników i przeciwników Unii: „Powinniśmy się zastanowić co zyskujemy, a co tracimy z przynależności do Unii. Zaletą na pewno jest fakt prowadzenia wspólnej polityki gospodarczej, której owocem jest otwarcie rynku „15”, na nasze polskie produkty. Istotne są również liczne dotacje, i dostęp do funduszów pomocniczych. Mimo, że wiele osób podchodzi do nich bardzo sceptycznie, ważne jest pytanie, czy ktoś inny dałby tyle samo pieniędzy rolnikom ile proponuje im Unia? Odpowiedz brzmi „nie”, a wiadomo, że lepiej mieć trochę, niż nic”.
Opowiadając o Unii prof. Seweryński, nie ominął również aspektu moralnego, który jest zasadniczą sprawą: „Zastanówmy się czy Unia ma być wspólnotą ducha, opartą na wspólnej kulturze? Kościół katolicki głosi, że jeśli Europa ma przetrwać to powinno istnieć »spoiwo«, które ją połączy. Owym fundamentem jest religia chrześcijańska. Spór o to czy odwołać się do niej, wynika z faktu, że wiele osób zapomniało, jakie wartości stworzyły i wykreowały kulturę Europy. Nie chodzi tu o to, aby wszystkich uczynić chrześcijanami, ale chodzi o to by pamiętać, że prawa chrześcijańskie najbardziej odpowiadają prawom człowieka”.
Ponadgodzinne spotkanie z profesorem zakończyło się pytaniami, które ukazały liczne obawy, niepokój i niepewność płynącą z faktu przynależenia do Unii Europejskiej.
Prof. Michał Seweryński bardzo rzeczowo starał się odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

Więcej ...

Ogólnopolska konferencja naukowa: "Cywilizacja, naród, tożsamość - wokół pojęć i ich znaczenia w makro i mikro skali"

2024-05-06 09:00

Zapraszamy na ogólnopolską konferencję naukową pt.: "Cywilizacja, naród, tożsamość - wokół pojęć i ich znaczenia w makro i mikro skali, która odbędzie się 10-11 maja br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?