Reklama

Z wizytą w parafii

U Matki Bożej Bolesnej

W urokliwym zakątku ziemi dobrzyńskiej położona jest niewielka parafia Obory, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, którego kustoszami są Ojcowie Karmelici. 26 maja wierni tej parafii przeżywali wizytację biskupią, którą przeprowadził bp Roman Marcinkowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera



Parafia - pw. Matki Bożej Bolesnej w Oborach
Tytuł kościoła - pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Dekanat - Dobrzyń n. Drwęcą
Miejscowości - Obory, Okonin, Kazimierzewo, Chojno, Huta-Chojno, Głęboczek, Stamierz, Julianowo
Proboszcz - o. Andrzej Malicki OCarm
Organista - Andrzej Zakrzewski
W parafii działają: Rada Parafialna, koła Żywego Różańca, ministranci, Bractwo Szkaplerza Świętego, Bractwo św. Józefa, Bractwo Opatrzności Bożej
Współpraca - OSP Okonin, Stalmierz, Chojno
Msze św. w niedziele: 8.30, 10.00, 11.30, 16.00

Rys historyczny

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Oborach jest stosunkowo młodą parafią - liczy 33 lata. Erygował ją 17 października 1971 r. bp Bogdan Sikorski.
Klasztor zaś i sanktuarium są o wiele starsze. Pierwszy kościół z drewna wybudowany został ok. 1608 r. na „Grodzisku”, w miejscu obecnego cmentarza, a gdy po kilku latach spłonął, postawiono drugą świątynię u stóp wzniesienia. Na mocy umowy podpisanej przez fundatorkę Annę z Galemskich z Karmelitami budowa świątyni miała być doprowadzona do końca nawet po jej śmierci. W 1642 r. prace zostały zakończone i siedem lat później konsekrował go sufragan płocki bp Ludwik Tolibowski. W następnych latach rozebrano drewniane prezbiterium, by następnie pobudować nowe, murowane. Budowlę odnawiano jeszcze m. in. w: 1765, 1825 i 1869 r.
Centralne miejsce kultu zajmuje cudowna pieta, pierwotnie należąca do klasztoru Karmelitów w Bydgoszczy. Do kościoła oborskiego pieta przybyła w 1605 r. Po licznych trudnościach z dotarciem na miejsce, wreszcie do nowego kościoła trafiła w 1627 r., w ołtarzu głównym umieszczono ją zaś w 1696 r. Uzdrowienia skutkiem modlitw zanoszonych przed obliczem Matki Bolesnej przyczyniły się do narastania kultu, który trwa do dziś. Dla podkreślenia nadprzyrodzonych zjawisk uzyskanych dzięki modlitewnemu pośrednictwu, postanowiono pietę ukoronować. Aktu tego dokonał Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński 18 lipca 1976 r.

Duszpasterstwo

Wspólnota parafialna na przestrzeni swego istnienia zmalała o ponad 600 osób i liczy obecnie 1100 wiernych. Najczęstszym powodem ucieczki mieszkańców jest przede wszystkim poszukiwanie pracy poza miejscem zamieszkania. Wśród innych przyczyn o. Malicki wymienił jeszcze ujemny przyrost naturalny, upadek gospodarki, starzenie się parafii, bezrobocie i ubóstwo polskiej wsi.
„W naszej parafii jest grono ludzi zaangażowanych w życie i działalność parafii, życzliwych i chętnych do pomocy, ale są i obojętni na sprawy Kościoła. Społeczność naszej parafii dotyka plaga pijaństwa, co bardzo niszczy życie rodzinne. Wspólnotę parafialną tworzą rodziny, których mamy 302. We Mszy św. uczestniczy 45-50% parafian, w zależności od pogody. Celem, jaki sobie postawiłem, przychodząc do tej parafii - to przypominanie, mówienie, zachęcanie do uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej” - mówił Ojciec Przeor.
O. Andrzej wspomniał w sprawozdaniu wygłoszonym na Mszy ingresowej również o tym, że parafianie licznie uczestniczą w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych. Zdaniem Proboszcza, umocnieniem życia rodzinnego i parafialnego była peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwie św. Faustyny Kowalskiej. „W duszpasterstwie staramy się szanować tradycje, ale także odczytujemy znaki czasu. W planach mamy w przyszłym roku przeprowadzenie misji parafialnych. Pielęgnujemy niedzielę adoracyjną (ostatnia niedziela z procesją eucharystyczną), nabożeństwa majowe, czerwcowe i październikowe, w listopadzie modlimy się za zmarłych, a także w wielkim poście Drogę Krzyżową i Gorzkie Żale - mówił Ojciec Malicki.
O rozwój duchowy parafian oprócz Ojca Przełożonego dbają także ruchy i stowarzyszenia działające na terenie oborskiej wspólnoty. Jest 6 kół Żywego Różańca. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca koła z poszczególnych wiosek spotykają się, odmawiają Różaniec i wymieniają tajemnice. W drugą niedzielę miesiąca spotykają się z Ojcem opiekunem na wspólnej modlitwie. „Po modlitwie Ojciec wygłasza konferencje, udziela nam różnych wskazówek i wyznacza intencje na następny miesiąc. Poszczególna koła sprawują opiekę nad kaplicami różańcowymi w klasztornym ogrodzie przed sanktuarium” - mówiła przedstawicielka Kół.
Swój wkład w ubogacenie oprawy liturgicznej ma asysta procesyjna, do której należą dzieci, młodzież i dorośli. Niewątpliwie ważną rolę pełnią również ministranci, którzy o swojej działalności opowiedzieli Księdzu Biskupowi na oddzielnym spotkaniu. Jest również zespół parafialny Caritas, o którym Ojciec Andrzej mówił: „Członkinie z poszczególnych wiosek uczestniczą w szkoleniach diecezjalnych. Chciałbym, by to grono się powiększało i byśmy mogli praktykować miłosierdzie we wspólnocie parafialnej, bo potrzeb jest wiele”.
We wszelkich działaniach w pracy duszpasterskiej wspiera proboszcza Rada Parafialna, której przedstawiciele pochodzą z poszczególnych wiosek. Grupą, która swoją obecnością widocznie zarysowuje się w życiu parafii, jest Ochotnicza Straż Pożarna ze Stalmierza, Okonina i Chojna.
O maryjnym charakterze parafii świadczy nie tylko cudowna figura Matki Bożej Bolesnej, ale także istniejące grupy modlitewne. Są wśród nich liczące po kilkaset lat: Bractwo Szkaplerza św. powstałe w 1643 r., Bractwo św. Józefa (1717 r.), Bractwo Opatrzności Bożej (1740 r.). Obok codziennej pracy duszpasterskiej polegającej na służbie wiernym w konfesjonale, przy ołtarzu, ojcowie i bracia oraz parafianie są zaangażowani w duszpasterstwo pielgrzymów. W każdą sobotę do Matki Bożej przybywają liczni pielgrzymi, którzy uczestniczą w „Wieczerniku Królowej Pokoju”. Spowiedź, adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z modlitwą różańcową stanowi przygotowanie do Mszy św., Godzina Miłosierdzia, przyjęcie do szkaplerza, błogosławieństwo chorych - to wszystko ma miejsce podczas modlitewnych spotkań ku czci Matki Bożej. „Jako proboszcz jestem świadkiem prostej wiary moich parafian, pielgrzymów, szczególnie wtedy, kiedy przyjmuję nowe wota - wyraz podziękowania Matce Bożej za otrzymane łaski. Pracując, staramy się podejmować wezwania, jakie stawia nam Kościół” - mówił Ojciec Przeor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Osiągnięcia materialne

Choć o. Andrzej Malicki pasterzuje oborskiej parafii dopiero od 3 lat, to już może poszczycić się, dzięki owocnej współpracy z parafianami, wieloma osiągnięciami w sferze materialnej. Wśród nich wymienić należy ogrodzenie cmentarza nowym murem, odmalowanie kościoła wewnątrz i na zewnątrz, wyposażenie prezbiterium w nowy ołtarz i miejsca siedzące dla kapłanów, przeprowadzenie remontu klasztoru zgodnie z zasadami zakonu karmelitańskiego. Dla uczczenia przypadającej w przyszłym roku 400. rocznicy klasztoru budowana jest kamienna droga krzyżowa, zamówiono także 4 nowe dzwony. Uzupełniana jest także bielizna kościelna, ornaty i komże.

Wizyta Księdza Biskupa

Wizyta Biskupa Romana w oborskiej parafii rozpoczęła się od spotkania z ministrantami w kaplicy. Kilku ministrantów z 26 pełniących służbę liturgiczną przy ołtarzu przedstawiło swoje zadania oraz osiągnięcia. Biskup Roman, kierując słowa do zgromadzonych, powiedział, że każdy na innej drodze usłyszał swoje powołanie. Jest wówczas taki moment, że Pan Bóg się przypomina i wtedy nie można lekceważyć takiego wołania. „Wasza służba jest bardzo ważna i potrzebna. Bo po ojcach, kapłanach w kościele to wy jesteście najważniejsi” - mówił Ksiądz Biskup. Na zakończenie spotkania ministranci podarowali Księdzu Biskupowi na pamiątkę spotkania krzyż wykonany przez miejscowego rzeźbiarza ludowego.
Po spotkaniu wszyscy udali się do świątyni, gdzie zostało odprawione nabożeństwo majowe. Po nim zaś wierni udali się na pobliski cmentarz, zwany Grodziskiem, na którym Ksiądz Biskup modlił się w intencji zmarłych duszpasterzy tej parafii oraz jej parafian.
O godz. 17.00 w kościele została odprawiona uroczysta Msza św. ingresowa. Podczas niej swoje sprawozdania z działalności przedstawiły grupy parafialne działające na terenie parafii: asysta procesyjna, rada parafialna, kółka Żywego Różańca oraz proboszcz o. Andrzej Malicki.
Biskup Marcinkowski w homilii skierowanej w szczególności do 40-osobowej młodzieży gimnazjalnej oczekującej sakramentu bierzmowania powiedział: „Wy, dziś przyjmując bierzmowanie, musicie się za Kimś opowiedzieć. A za Kim - to już pokazuje wasza postawa i słowa zawarte w waszych prośbach. (…) Od tego, jak przeżyjecie swoje życie, będzie zależała wasza wieczność. Z chrztu wynika, że jesteśmy uczniami Chrystusa. Przez 16 lat wy również jesteście Jego uczniami, i właśnie dziś przez bierzmowanie pokazujecie, że chcecie stanąć po stronie Jezusa, że chcecie przeżywać swoje życie z Bogiem” - mówił Ksiądz Biskup.
Po homilii zgromadzona młodzież gimnazjalna przyjęła z rąk Biskupa Romana sakrament bierzmowania.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-25 19:57

PAP/Leszek Szymański

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy. Bramkę z rzutu karnego zdobył Robert Lewandowski.

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?