Reklama

Wiara

Lek na lęk – modlitwa o pokój dla Europy

Archiwum organizatorów

– My, młodzi, mamy obowiązek dbania o naszą przyszłość. Ponieważ jesteśmy częścią Europy, chcemy, żeby była ona lepsza. Aby dzisiejsza Europa strachu przemieniała się w Europę pokoju – mówi Konrad Ciempka, pomysłodawca wydarzenia „Chrystus na barce. Modlitwa o pokój dla Europy”, które organizowane jest 11 lipca na bulwarach wiślanych w Krakowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MAŁGORZATA CICHOŃ: – Dwa tysiące lat temu Jezus nauczał z barki należącej do św. Piotra. 11 lipca będzie nauczał z barki na Wiśle, w Krakowie, nieopodal Wawelu...

KONRAD CIEMPKA:– Pragniemy w ten sposób modlić się o pokój, ale i zachęcić ludzi, by wrócili do Chrystusa, zawierzyli Mu i odzyskali nadzieję. On jest w centrum tego wydarzenia. Chcemy, aby święto patrona Europy, św. Benedykta, stało się apelem do Polaków i Europejczyków o powrót do korzeni chrześcijańskich. Jak również zaproszeniem do wspólnej modlitwy o pokój, który jest obecnie bardzo potrzebny na naszym kontynencie, biorąc pod uwagę akty terroryzmu, jakie miały miejsce w ostatnim czasie, poczucie strachu i lęku u wielu mieszkańców Europy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Planując wakacyjne urlopy, udając się do europejskich miast i kurortów, nie czujemy się już tak bezpiecznie jak kilka lat temu..

Reklama

– Coraz częściej spotykamy się z opiniami, że ludzie boją się podróżować np. do dużych miast Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii. Widać na ulicach żołnierzy, napotykamy niepokojące sytuacje – bramki bezpieczeństwa przed miejscami kultury, rynkami... Jest wielka różnica pomiędzy tym, co było np. 10 lat temu, i tym, co jest teraz. Wielu moich znajomych z zagranicy opowiada mi, że jak przyjeżdżają do Polski, to czują się bezpieczniej. Znajoma, która mieszka w Londynie i codziennie przechodzi przez most, gdzie dokonano zamachów, mówi, że lęk jeszcze się potęguje. W Polsce tego nie ma i chyba nie chcielibyśmy, by np. przed bazyliką Mariacką w Krakowie trzeba było przejść przez bramkę, minąć żołnierzy. Dzisiaj niektórzy przywódcy europejscy o zamachach terrorystycznych mówią, że miał miejsce „incydent”. Prawda jest zamazywana, ludzie już nie wiedzą, jak reagować. Europa zlaicyzowana, bez fundamentu wiary, żyjąca tymczasowością i konsumpcjonizmem, jest przez to wszystko zaślepiona. I dlatego właśnie 11 lipca będziemy się modlić za nasz kontynent.

– I co ważne, to inicjatywa młodych ludzi!

– W uroczystość św. Piotra i Pawła papież Franciszek na Placu św. Piotra zapytał księży z Polski, czy już nauczyli się robić raban. Nasza akcja pokazuje, że młodych papież nie musi o to pytać. W pewnym sensie jest ona owocem Światowych Dni Młodzieży. Ogień tamtego spotkania płonie jeszcze w sercach młodych Polaków. Nie jesteśmy obojętni na to, co dzieje się wokół nas. Mamy obowiązek dbania o własną przyszłość. A ponieważ jesteśmy częścią Europy, chcemy, żeby była ona lepsza. Aby dzisiejsza Europa strachu przemieniała się w Europę pokoju. Lubimy podróżować, zwiedzać nowe kraje, nawiązywać kontakty z ludźmi różnych narodów. Nie chcemy zamykać się w swoich domach, kościołach. W dzień św. Benedykta ewangelizatorzy z różnych krakowskich wspólnot wyjdą na bulwary wiślane przed wieczorną Mszą św., którą o godz. 19 na barce „Nimfa” odprawi bp Damian Muskus OFM. Będą zapraszać do udziału w Eucharystii oraz w uwielbieniu, które potrwa do godz. 22. Wyjdziemy nie tylko do Polaków, ale i turystów, którzy tak licznie odwiedzają teraz Kraków.

– Nie zostawicie przechodniów z pustymi rękoma...

Reklama

– Patronami spotkania będą franciszkańscy męczennicy, ofiary terroryzmu. Ewangelizatorzy będą rozdawać uczestnikom obrazki z relikwiami drugiego stopnia bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. Na ołtarzu wystawimy ich relikwie pierwszego stopiona.

– A czy wydarzenie będzie tłumaczone ma obce języki? Jest coraz więcej inicjatyw ewangelizacyjnych dla Polaków, tymczasem odwiedzający nas turyści, często przyjeżdżają tu z „duchowych pustyń”. I wyjeżdżają z niczym, bo zbyt mało o nich myślimy...

– W czasie uwielbienia, prowadzonego przez zespół Jaspis, pojawią się pieśni po polsku i po angielsku. Rozważania na adorację przygotują członkowie wspólnoty Chrystus w Starym Mieście – również w dwóch językach. Wśród gości spotkania będzie prowincjał franciszkanów z Argentyny, o. Cuccaro Aldo i mamy nadzieję, że skieruje do nas kilka słów po hiszpańsku. Modlitwa wiernych na Mszy św. będzie wielojęzyczna. Także ewangelizatorzy posługują się obcymi językami. W czasie adoracji odczytamy i przetłumaczymy modlitwę papieża Franciszka o pokój i ochronę przed terroryzmem. Na barce będą prezentowane wystawy czytelne dla ludzi z całego świata: „Quo Vadis, Europo?” oraz „Aleppo dzisiaj”.

– Modlitwa o pokój połączy wiele wspólnot, zakonów, narodów, kto jeszcze zaangażował się w organizację?

Reklama

– Inicjatorami są wspólnota Chrystus w Starym Mieście oraz zespół muzyczny Jaspis z jego liderem, Rafałem Gaze. Warto podkreślić rolę Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które będzie organizowało zbiórkę na odbudowę szpitala św. Ludwika w Aleppo, w ramach akcji „Dar dla Aleppo”. Partnerami akcji są również: wydawnictwo Rafael, bazylika Mariacka, Krakowska Żegluga Pasażerka (z prezes Małgorzatą Morawiec). Dziękujemy też patronom medialnym, wśród których jest „Niedziela”, oraz metropolicie krakowskiemu abp Markowi Jędraszewskiemu za patronat honorowy i błogosławieństwo.

– Na koniec dopowiedzmy, że w wydarzenie mogą włączyć się nie tylko mieszkańcy Krakowa...

– W internecie trwa akcja „#prayforEurope” (Módl się za Europę). Można zrobić sobie zdjęcie z tym hasztagiem na kartce i udostępnić je na profilu społecznościowym. Zachęcimy w ten sposób inne osoby do modlitwy i do wzięcia udziału w spotkaniu na barce. Warto podkreślić, że akcja ma charakter łączący ludzi z wielu środowisk, jest ponad podziałami! Więcej informacji: www.chrystusnabarce.pl.

Podziel się:

Oceń:

2017-07-04 08:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa za Nairobi – Maombi ya Nairobi

http://www.franciszkanie.gdansk.pl/

Więcej ...

Nawrocki apeluje do Zełenskiego o pełnoskalowe ekshumacje na Wołyniu

2025-07-12 07:17

PAP/Wojtek Jargiło

Prezydent elekt Karol Nawrocki zaapelował w Chełmie do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o możliwość podjęcia pełnoskalowych ekshumacji na Wołyniu. Jak podkreślił, ofiary ludobójstwa nie wołają o zemstę, a o „krzyż”, „grób” i „pamięć”, a on jest zobowiązany „mówić ich głosem”.

Więcej ...

Papież Leon XIV bije rekordy popularności w mediach społecznościowych!

2025-07-12 12:44

Red

Oficjalny profil papieski @Pontifex na platformie X (dawny Twitter) ma ponad 53 miliony followersów, natomiast @Pontifex – Pope Leo XIV na Instagramie - 14 milionów. Te dane zaskakują i wskazują, że wybór kardynała Prevosta na papieża stał się także wydarzeniem komunikacyjnym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką