Reklama

W karmelitańskiej rodzinie

Niedziela sosnowiecka 30/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

AGNIESZKA RACZYŃSKA-LOREK: - Jak doszło do założenia sosnowieckiego Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus?

S. ELIZABET: - Nasza założycielka, matka Teresa od św. Józefa, jeszcze jako Janina Kierocińska spotkała w Krakowie karmelitę, o. Anzelma Gądka. To głównie za jego namową postanowiła założyć Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. W tym też czasie do o. Anzelma zwrócił się z prośbą o pomoc ks. Franciszek Raczyński z Sosnowca, który prowadził szkoły, sierociniec, stołówki dla biednych, dom starców, a także Towarzystwo Dobroczynne. Te szczytne dzieła wymagały jednak sztabu ludzi gotowych nieść bezinteresowną pomoc, a o takich nie było łatwo. Liczył na pomoc sióstr zakonnych. 31 grudnia 1921 r. Janina Kierocińska wraz z innymi kobietami przywdziały habity i złożyły śluby zakonne. Natychmiast przybyły do Sosnowca. 4 lata później kupiły dom przy ul. Wiejskiej 25. Nie były to łatwe czasy. Bieda doskwierała ludziom. Siostry w miarę swoich sił pomagały najbiedniejszym: opiekowały się dziećmi, uczyły kroju i szycia oraz wielu innych przydatnych czynności. Niedługo potem ruszyła budowa nowego domu, którą jednak brutalnie przerwała II wojna światowa.

- Co działo się z siostrami w czasie wojny i okupacji?

- Nie zaprzestały swojej działalności. W ukryciu i konspiracji służyły ludziom. Kilka sióstr pracowało w Szpitalu Kolejowym. Udało się wówczas wyprowadzić po kryjomu ze stacji kolejowej kilkoro dzieci przeznaczonych na wywózkę do obozu oświęcimskiego. Za pomoc dzieciom żydowskim Matka Teresa pośmiertnie otrzymała medal " Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". Służebną rolę spełniał także nieukończony dom zakonny, w którym chronili się partyzanci.

- Czym obecnie zajmują się siostry karmelitanki?

- Idziemy do dzieci i młodzieży. Jesteśmy katechetkami w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich. Jesteśmy zakrystiankami i organistkami. Niektóre z nas pracują w Kurii diecezjalnej oraz przy parafiach. Ponadto prowadzimy stołówkę, gdzie wydajemy posiłki dla najbiedniejszych mieszkańców miasta. Naszym zamierzeniem jest stworzenie ochronki dla dzieci najbiedniejszych. Od 2 lat trwają prace budowlane kościoła pw. naszej Założycielki.

- No właśnie, jak zrodziła się myśl o budowie świątyni?

- Myśl ta istniała i dojrzewała w naszej świadomości od dawna. Było to marzenie wielu osób, m.in. metropolity częstochowskiego, abp. Stanisława Nowaka, czy bp. sosnowieckiego Adama Śmigielskiego. Brakowało jednak środków finansowych na budowę. Rozpoczęłyśmy akcję, podczas której kwestowałyśmy na ten cel przed kościołami naszej diecezji i nie tylko. Zebrałyśmy część środków i w ciągu 2 lat stanęła świątynia w stanie surowym. Do sfinalizowania dzieła daleka droga. Ufamy jednak Opatrzności Bożej, że pozwoli i ten zamysł doprowadzić do szczęśliwego finału.

- Niewątpliwym darem Bożej Opatrzności dla Zakonu Karmelitańskiego, jak i dla całego Kościoła jest na progu nowego wieku Rok Szkaplerza Świętego z okazji 750-lecia wizji szkaplerznej św. Szymona Stocka. Jak siostry świętowały ten wielki jubileusz?

- Główne uroczystości z tej okazji miały miejsce w Czernej k. Krakowa. W dniach 7-15 lipca siostry karmelitanki uczestniczyły w modlitwach, czuwaniach, rozważaniach oraz Eucharystiach. Na uroczystość przybyli animatorzy Bractw Szkaplerznych. Natomiast 21 lipca odbyło się ogólnopolskie spotkanie Rodzin Szkaplerznych, podczas którego miałyśmy okazję wysłuchać konferencji o. Andrzeja Zonko, karmelity, nt. Szkaplerz - znakiem zbawienia oraz o. Mariana Zawady nt. Szkaplerz Święty - darem Maryi na trudne czasy. Uczestniczyłyśmy również we Mszy św. sprawowanej przez kard. Franciszka Macharskiego, z homilią abp. Stanisława Nowaka. W tym dniu miały swoje spotkania grupy Rodziny Szkaplerznej Zakonu Karmelitów Bosych. Ponadto odprawione zostało nabożeństwo z odnowieniem przyrzeczeń szkaplerznych. Program obchodów był niezwykle bogaty i urozmaicony. Pozwolił nam głębiej wniknąć w duchowość Karmelu.

- Dziękuję za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

2024-05-24 09:01
Bp Janusz Zimniak

diecezja.bielsko.pl

Bp Janusz Zimniak

24 maja 2024 r. w szpitalu wojewódzkim w Bielsku-Białej zmarł biskup pomocniczy senior diecezji bielsko-żywieckiej Janusz Zimniak. Przeżył 90 lat, w tym 68 jako kapłan. Był biskupem pomocniczym katowickim w latach 1980-1992, a w latach 1992-2010 pełnił funkcję biskupa pomocniczego bielsko-żywieckiego.

Więcej ...

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Adobe Stock

Papież Benedykt XVI zaproponował, żeby do kalendarza liturgicznego wprowadzić nowe święto ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Więcej ...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to przekazał

2024-05-24 09:48
Ks. Michał Olszewski SCJ

Robert Krawczyk

Ks. Michał Olszewski SCJ

Właśnie przed chwilą zakończyłem "widzenie adwokackie" z aresztowanym ks. Michałem, który dzisiaj obchodzi 15. rocznicę swoich święceń kapłańskich (akurat w Kościele dzisiaj wspominamy Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana) - pisze na swoim profilu na portalu X mec. Krzysztof Wąsowski, obrońca ks. Michała Olszewskiego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Watykan: Polski ksiądz zastrzelony przez...

Kościół

Watykan: Polski ksiądz zastrzelony przez...

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...