Reklama

Wiadomości

Komitet UNESCO o Puszczy Białowieskiej

Lasy Państwowe

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, który obraduje w Krakowie analizuje stan obiektów światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, które są w zagrożeniu z różnych powodów m.in. konfliktów zbrojnych, katastrof naturalnych, czy presji cywilizacyjnej. W ramach obrad z polskiej inicjatywy odbyło się także Forum Społeczeństwa Obywatelskiego, podczas którego przedstawiciele Komitetu spotkali się z przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W trakcie obrad odbyła się m.in. dyskusja na temat Puszczy Białowieskiej, podczas, której zobowiązano Polskę, aby do grudnia 2018 przedstawiła UNESCO nowy raport o stanie lasu. Znalazł się tam także zapis o możliwym wpisie na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu.

W trakcie obrad uczestnicy dokonują przeglądu stanu zachowania 154 obiektów z list światowego dziedzictwa UNESCO oraz miejsc już wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. Jedną z decyzji podjętych przez Komitet jest usunięcie Parku Narodowego Komoé, który znajduje się w północno-wschodnim Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz Parku Narodowego Simien w Etiopii z listy zagrożonych obiektów dziedzictwa światowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Komitet zdecydował także, że Stare Miasto w Jerozolimie pozostanie na Liście Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. W tej sprawie w decyzji UNESCO Izrael jest określany jako "siła okupacyjna". Przeciwko temu określeniu zaprotestował ambasador Izraela przy UNESCO Carmel Shama-Hacohen.

Zdaniem przewodniczącego 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa prof. Jacka Purchli, lista dziedzictwa w zagrożeniu nie jest karą, a UNESCO nie jest trybunałem. -To mechanizm solidarności z miejscami, które z różnych powodów są zagrożone, przede wszystkim, jeżeli chodzi o standardy ich ochrony – mówił.

Według niego trzy główne obszary zagrożeń to konflikty zbrojne, kataklizmy takie jak tragiczne trzęsienie ziemi w Nepalu, które zniszczyło Katmandu oraz presja cywilizacyjna, która dotyczy wielu wpisów z Europy.

W tej chwili na Liście Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu znajduje się 55 obiektów kulturalnych i przyrodniczych. - Ochrona dziedzictwa często przegrywa w starciu z ekonomią i polityką - mówiła przedstawicielka International Council of Monuments and Sites.

Jak podkreślali uczestnicy, UNESCO w przypadku dziedzictwa zagrożonego może skorzystać z kilku narzędzi: wysyłać misję ekspertów, aktywizować światową opinię publiczną i organizować akcję na rzecz przywrócenia tych wartości, które zadecydowały o wpisie danego obiektu na listę światowego dziedzictwa.

Reklama

Podczas obrad, gdy omawiany będzie stan zachowania zabytków znajdujących się obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, może zapaść decyzja o umieszczeniu pięciu z nich na liście dziedzictwa w zagrożeniu. Są to dolina Katmandu, zabytkowe centrum Wiednia, region ekologiczny Cerrado i parki narodowe Chapada dos Veadeiros i Emas w Brazylii, wyspy i obszary chronione Zatoki Kalifornijskiej w Meksyku oraz fort i ogrody Szalimar w Lahaur w Pakistanie.

Na Liście Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu są obecnie zabytki m.in. z terenu Afganistanu, Iraku, Izraela, Libii, Mali, Syrii, Palestyny, a także z USA, Wielkiej Brytanii, Wenezueli i Peru.

W ramach obrad z polskiej inicjatywy odbyło się także Forum Społeczeństwa Obywatelskiego, podczas którego Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy monitorują obiekty Światowego Dziedzictwa UNESCO podkreślali, że działalność społeczeństwa obywatelskiego często jest utrudniona zwłaszcza dla tych, którzy pracują w Chinach czy w Turcji, dlatego tak ważne jest międzynarodowe wsparcie.

Jak podkreślali członkowie Komitetu oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, istotna jest poprawa jakości i efektywności sposobu, w jaki społeczeństwo obywatelskie jest angażowane we wdrażanie postanowień Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. - Mamy nadzieję, że dzięki tej inicjatywie uda się nawiązać regularną współpracę, która umożliwi Komitetowi Światowego Dziedzictwa korzystanie w pełni z wiedzy i pasji obywateli aktywnie zaangażowanych w działanie na rzecz dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego – mówili uczestnicy.

Obrady Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO potrwają w Krakowie do 12 lipca.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2017-07-06 08:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Naukowcy bronią Puszczy Białowieskiej przed aktywistami

Spór o Puszczę Białowieską polityków, artystów i celebrytów mało zorientowanych w problematyce wykorzystywane są dziś, wbrew interesom ochrony przyrody Puszczy i jej mieszkańców, do eskalowania sporu ideologicznego i walki politycznej – podkreślają naukowcy.

Więcej ...

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało w ub.r. z tabletki "dzień po"

2024-03-27 09:25

Adobe Stock

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że w ubiegłym roku 15-latki stanowiły 2 proc. osób korzystających z tabletki "dzień po". Dodała, że w tym czasie 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało z tabletki "dzień po".

Więcej ...

8 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

2024-03-27 22:11
 Ks. dr Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

28 marca 2016 r. w wieku 38 lat zmarł ks. Jan Kaczkowski, charyzmatyczny duszpasterz, twórca Hospicjum św. o. Pio w Pucku, autor i współautor popularnych książek. Chorował na glejaka - nowotwór ośrodka układu nerwowego. Sam będąc chory, pokazywał, jak przeżywać chorobę i cierpienie - uczył pogody, humory i dystansu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Roman Kneblewski

Kościół

Zmarł ks. Roman Kneblewski

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

Wiara

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...