Reklama

Płudy najlepsze!

Niedziela warszawska 27/2004

Na II Międzynarodowy Festiwal Piosenki Religijnej w Legionowie zgłosiło się 46 zespołów i osób indywidualnych (łącznie ok. 300 wykonawców). Ich występy oceniało jury, w skład którego weszli: ks. Andrzej Chibowski, Anna Durka-Kupisiak i Waldemar Lewandowski. Finał Festiwalu połączony z koncertem laureatów i wręczeniem nagród odbył się 13 czerwca br. w kaplicy kościoła św. Jana Kantego w Legionowie. Koncert finałowy poprowadził Zenon Durka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kategorii scholi bezkonkurencyjne okazały się zespoły z Płud. - Tradycje chóralne w Płudach sięgają 1939 r. - powiedział nam Bartłomiej Włodkowski, dyrygent scholi i organista przy kościele parafialnym w Płudach. Początkowo młodzież śpiewała razem z dorosłymi w chórze parafialnym. Potem wyłoniły się dwa zespoły młodzieżowe: „Avetki” (żeński) i „Ave” (mieszany). Śpiewamy muzykę chóralną od klasyki renesansowej, po współczesną, nawet gospel. Szczególnie jednak muzykę sakralną XIX w. polskich kompozytorów. W ciągu ostatnich 5 lat zdobyliśmy 25 nagród na konkursach ogólnopolskich, międzynarodowych, kilka Grand Prix i pierwszych miejsc, m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni w Kaliszu (dwukrotnie pierwsze miejsce), na Festiwalu Serce Dzieciom w Bydgoszczy. Dwukrotnie z solistami Opery Narodowej wystawialiśmy Pasję Krzysztofa Kusiela-Moroza. Przygotowujemy też festiwal kolędowy. Nagroda jest dla nas ogromną radością, to uwieńczenie naszej pracy - podkreśla Bartłomiej Włodkowski.
Drugą nagrodę otrzymała schola „Wenecja” z parafii św. Marka Ewangelisty na Targówku w Warszawie. Od początku swego istnienia prowadzona jest ona przez siostry pallotynki. Od czterech lat prowadzi ją s. Danuta Przybyłek. - W Festiwalu startowaliśmy pierwszy raz. Do tej pory działaliśmy na terenie parafii, czasami mamy spotkania integracyjne z innymi grupami, parafiami. W naszym repertuarze mamy przede wszystkim pieśni liturgiczne. W ubiegłym roku przygotowaliśmy spektakl muzyczny o św. Marku, patronie parafii. Współpracujemy z Teatrem Raj działającym w naszej parafii. Nagroda jest dla nas wielkim sukcesem i dużym przeżyciem. Przygotowania do Festiwalu były czasem do mobilizacji i większej pracy dla liczącego 35 osób zespołu - powiedziała Niedzieli s. Danuta.
Trzecią nagrodę - za wykonanie utworu Magnificat - jury przyznało scholi „Emmanuel” z Warszawy, która śpiewa w kościele Nawrócenia św. Pawła. Zespół osiągał już sukcesy podczas Sacrosongu (I i II miejsce) oraz w konkursach kolęd (I i III nagroda). - 25 dziewcząt w wieku od 10 do 18 lat śpiewa już czwarty rok przede wszystkim podczas niedzielnych Mszy św. z udziałem dzieci, ale również w czasie koncertów parafialnych, czuwań modlitewnych, adoracji - mówi s. Honorata ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, która prowadzi zespół i pracuje jako organistka w parafii.
W kategorii zespołów muzycznych nie przyznano pierwszej nagrody. Drugą otrzymał zespół „Duc In Altum” z Płocka (powtórzył sukces z ubiegłego roku), a trzecią zespół „Imo Pectore” z Warszawy i „Grupa pod niebem” z Legionowa (również w ubiegłym roku zajęli to samo miejsce).
W kategorii solistów - dzieci, zasłużenie pierwszą nagrodę otrzymała 11-letnia Ania Pioterczak. Solistka mieszka w Starych Babicach, ma trójkę rodzeństwa. Śpiewa od dziecka, w 2003 r. występowała na międzyszkolnym festiwalu w Lublinie, gdzie zajęła pierwsze miejsce. Dwukrotnie zajęła też pierwsze miejsce w Turnieju Poezji Dziecięcej. Jak nam powiedział jej tata, ulubioną piosenkarką Ani jest Eleni. Ania śpiewa w chórze szkolnym. Od września uczęszczać będzie do szkoły muzycznej.
Drugą nagrodę wyśpiewała 8-letnia Klaudia Onyszko, wyróżniona już wcześniej na Festiwalu Piosenki Sakralnej w Grójcu, a trzecią 14-letnia Martyna Sabała, która dwa lata temu była najlepsza na Festiwalu Piosenki Szkolnej w Łęczeszycach.
Przyznano też nagrody w kategorii soliści - młodzież i dorośli. Pierwszą nagrodę przyznano Karolinie Woźniak, drugą Jarosławowi Łuczakowi, a trzecią Kazimierzowi Toczyskiemu.
Jury przyznało też nagrody specjalne Festiwalu. W kategorii schole otrzymały je schole „Aveciątka” z Płud i „Oremus” z Warszawy, w kategorii soliści dziecięcy - Jakub Zaczkowski - za osobowość i kulturę sceniczną oraz Aleksandra Potocka za wykonanie utworu Modlitwa. Nagrody specjalne Festiwalu przyznano też solistom z Białorusi - Andrzejowi Parmanczukowi z Mińska i Andżelice Górskiej-Biruk z Lidy.
II Międzynarodowy Festiwal Piosenki Religijnej w Legionowie odbywał się pod patronatem bp. Kazimierza Romaniuka, ordynariusza warszawsko-praskiego, ks. Lucjana Szcześniaka, dziekana legionowskiego oraz prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego i starosty powiatu legionowskiego Rafała Kwiatkowskiego. Prezydent i starosta wręczali najważniejsze nagrody festiwalowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała Olszewskiego

2024-12-24 11:49

Profeto

Mecenas Krzysztof Wąsowski przekazał dziennikarzom Telewizji wPolsce24 budzące niepokój informacje o stanie zdrowia ks. Michała Olszewskiego. Jednocześnie poinformował, że duchowny modli się za wszystkich i odprawi Mszę „za wiernych, widzów i dziennikarzy telewizji wPolsce24, którzy walczyli o jego uwolnienie”.

Więcej ...

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

2024-12-27 21:16

Karol Porwich/Niedziela

Tragiczne wieści spadły na wiernych parafii w Pisarzowej (woj. małopolskie). W czwartek rano ks. Andrzej Bąk nie pojawił się na porannej Mszy św. w kościele co wywołało zdziwienie wiernych, którzy wezwali strażaków, by sprawdzić czy coś się stało. Na plebanii znaleziono ciało proboszcza. Ksiądz proboszcz miał 63 lata - informuje TV Republika.

Więcej ...

Papieska intencja na styczeń: o prawo do edukacji - 250 mln dzieci bez szkoły

2025-01-02 16:46

PAP/GIUSEPPE LAMI

Z powodu wojen, migracji i ubóstwa około 250 milionów chłopców i dziewcząt nie ma dostępu do edukacji - mówi Franciszek w filmie promującym papieską intencję modlitewną na styczeń. Podkreśla on, że w tym wypadku można mówić o prawdziwej katastrofie edukacyjnej. Dlatego w rozpoczynającym się miesiącu prosi on o modlitwę, aby prawo migrantów, uchodźców i osób dotkniętych wojną do edukacji - niezbędnej do budowania bardziej ludzkiego świata - było zawsze respektowane.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Ewangelia Jezusa Chrystusa to jest nasza dobra wiadomość

Wiara

Ewangelia Jezusa Chrystusa to jest nasza dobra wiadomość

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Kościół

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Kościół

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...

Wiadomości

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Wiadomości

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...