Reklama

Mistrz męczenników, patron Włocławka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

14 czerwca br., w liturgiczne wspomnienie bł. Michała Kozala BM w bazylice katedralnej modliliśmy się w intencji mieszkańców Włocławka, miasta, którego patronem jest ów Biskup Męczennik, nazywany często Mistrzem Męczenników. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering, a okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. Jerzy Bagrowicz.
Tak wiele już powiedziano i napisano o bł. Biskupie Kozalu. Czy jednak do końca zdajemy sobie sprawę, jakiego formatu był człowiekiem? Ożywiał go duch służby, szedł przez życie wpatrzony w Chrystusa Zbawiciela, który o sobie powiedział, że nie przyszedł, aby mu służono, lecz aby służyć i oddać życie za wielu. Był Biskup Kozal duszpasterzem wielkiej wrażliwości na potrzeby człowieka i wspólnoty. Wprowadzał w życie miłość Chrystusa, miłość wyrażającą się nie w słowach i deklaracjach, lecz w czynach i służbie Bogu i bliźnim.
Czy jako ludzie wiary opowiadamy się po stronie prawdy, mówiącej o tym, że nie żyjemy po to, aby umierać, lecz umieramy po to, aby żyć wiecznie? Czy potrafimy być wdzięczni za to, że postawił bp. Michała Kozala w rzeczywistości Włocławka, pouczając, że życie trzeba spędzać owocnie, nie marnować ani jednego dnia, a każdy czyn i każdą myśl naznaczać miłością do Boga i ludzi?
Więziony w hitlerowskich obozach śmierci, swoją postawą dodawał ducha innym. Za niesienie posługi chorym i umierającym znosił liczne szykany i cierpienia. Mimo to z gorliwością i oddaniem wykonywał powierzone mu od Boga zadanie. Chorego na tyfus, śmiercionośnym zastrzykiem zabili ludzie, mniemający, iż są nadludźmi... Jednak śmierć, nawet tak straszna, niesprawiedliwa i okrutna, jaką umarł bp Kozal nie jest w stanie zniweczyć ofiary, odebrać sensu czynionemu przez niego dobra.
„Niech będzie on jeszcze jednym patronem naszych trudnych czasów, pełnych napięcia, nieprzyjaźni i konfliktów. Niech będzie wobec współczesnych i przyszłych pokoleń świadkiem tego, jak wielka jest moc łaski Pana naszego Jezusa Chrystusa - Tego, który do końca umiłował” - mówił Ojciec Święty Jan Paweł II ogłaszając w 1987 r. bp. Michała Kozala błogosławionym.
Czy jest w nas odwaga, by mimo dziejowych zawirowań, niespokojnych czasów, powracającej fali laicyzacji trwać przy Chrystusie i Jego Kościele? By służyć bliźnim?
Przeszłość i teraźniejszość pokazuje, że są wśród nas świadkowie Chrystusa. Św. Maksymilian Maria Kolbe, błogosławieni kapłani - męczennicy okresu II wojny światowej, sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko... Ofiary terroru stalinowskiego w Związku Radzieckim i krajach satelickich, umierający za wiarę podczas prześladowań w Meksyku, Hiszpanii, w Chinach, w wielu miejscach świata. Kapłani, siostry zakonne, osoby świeckie: mężczyźni, kobiety, nawet dzieci. Bici, maltretowani, wyszydzani, mordowani. Męczenników orszak biały... W zwalczaniu zła i czynieniu dobra zaufali Chrystusowi. Zaufali tak, że byli gotowi na poniżenie, podeptanie w nich godności ludzkiej, a także na męczeństwo. W ostatecznym rozrachunku odnieśli zwycięstwo.

„Idź dokąd poszli tamci do ciemnego kresu
po złote runo nicości twoją ostatnią nagrodę
idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
[...]
masz mało czasu trzeba dać świadectwo
bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy”
(Zbigniew Herbert, „Przesłanie Pana Cogito”, fragment)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...