Reklama

Parafialne festyny

Czas na świętowanie

W czerwcu w wielu parafiach Zielonej Góry odbywały się festyny parafialne. Był to czas wspólnej modlitwy, zabawy, zdrowej rywalizacji i zacieśniania więzi między parafianami, a do tego w dobrych celach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wstańcie! Chodźmy!

W parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego festyn zorganizowano już po raz ósmy. Tym razem za hasło świętowania przyjęto tytuł nowej książki Jana Pawła II Wstańcie! Chodźmy!. Konkurencje sportowe, łowienie plastikowych rybek, loteria fantowa, aukcja obrazów i malowanych butelek zrobionych przez młodzież z parafii, sprzedaż zdjęć przygotowanych przez redakcję parafialnej gazetki „Głos z Winnicy”, tańce integracyjne, występy parafialnego zespołu „Proboszczaki”, konkursy literackie i plastyczne oraz oferta kulinarna stwarzały dobrą atmosferę do zabawy. Na Winnym Wzgórzu zebrało się wielu parafian i młodszych, i starszych. Zabawę wspierali księża z parafii i siostry benedyktynki misjonarki. „To wspólne świętowanie ma jakby dwa wymiary. Pierwszy to pójść za Chrystusem, Jego drogą jako wspólnota, parafia. Drugi to wspólne świetowanie i radość” - mówi proboszcz ks. prał. Jan Pawlak.
W organizację festynu włączyły się wszystkie grupy parafialne. Jednym z inicjatorów parafialnych festynów był Antoni Głoszczyński, były prezes Akcji Katolickiej. Kolejnego nie doczekał, zmarł na początku czerwca. Fundusze zgromadzone w czasie festynu zostaną przeznaczone na dofinansowanie obozu dla 50 dzieci w Duninowie nad morzem. Z wypoczynku letniego w parafii skorzysta ponad setka dzieci i młodzieży.

Pomagając innym, pomagasz sobie

XV Festyn Parafialny w parafii pw. św. Mikołaja w Raculi to osiągnięcie warte naśladowania. Od początku festyny organizował Parafialny Zespół Caritas, a ich pomysłodawcą był pierwszy prezes Adam Kwaśniewski. „Hasłem naszego festynu jest Pomagając sobie, pomagasz innym. Ofiarowując swoją pracę na rzecz innych, tworzymy bardzo rodzinną i ciepłą atmosferę, która bardzo nas jednoczy” - wyjaśnia Alicja Pilichowska, prezes PZC.
Festyn rozpoczęła uroczysta Msza św., której przewodniczył proboszcz ks. kan. Edward Grudziecki. Były występy zespołów tanecznych, pokazy sportowe, pokazy karate, turniej piłkarski między juniorami a seniorami, skoki akrobatyczne, loteria fantowa. Teatr młodzieżowy z WiMBP im. C. K. Norwida przedstawił spektakl pt. Na strychu. Łasuchów przyciągał chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz ruskie pierogi. A do północy trwała zabawa taneczna.
„Festyn organizujemy z myślą o wakacjach dla dzieci z naszej parafii. W tym roku będą to półkolonie dla 160 osób prowadzone przez nas w szkole” - mówi A. Pilichowska.

Odpust u Brata Alberta

W parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego już tradycją jest świętowanie odpustu festynem parafialnym. To już ósma taka impreza. Profesjonalna scena, a na niej znani artyści: Orkiestra Dęta „Zastal”, Zespół Pieśni i Tańca „Maki”, Orkiestra Dęta z Sierakowa Wlkp., grupa taneczna „Dallas Country”. Gwiazdą tegorocznego festynu była Ewa Uryga. Ale zanim wystąpiła ona, parafianie i zaproszeni goście mogli nacieszyć się innymi atrakcjami. Dzieci zachwycone były głównie dmuchaną zjeżdżalnią sięgającą do dachu kościoła. Nie zabrakło loterii fantowej, w której główną wygraną był zestaw wypoczynkowy, ufundowany przez firmę „Stainpol” i wiele innych atrakcji.
„Widzę, że z roku na rok nasze festyny są coraz precyzyjniej dopracowane. Przychodzi na nie coraz więcej ludzi. To nasze bycie ze sobą bardzo nas integruje, służy nie tylko dobru duchowemu, ale także kulturalnemu całego osiedla i parafii” - podkreśla proboszcz ks. kan. Czesław Kroczak. Głównym organizatorem festynu jest Akcja Katolicka, ale nie poradzilibyśmy sobie bez zaangażowania wszystkich grup parafialnych i ludzi dobrej woli” - podkreśla Urszula Furtak, prezes POAK. Fundusze zgromadzone dzięki festynowi zostaną przekazane na dalszą budowę kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles Puchała i Herman Stępień OFM

Bł. Achilles Puchała

pl.wikipedia.org

Bł. Achilles Puchała

Józef Puchała przyszedł na świat 18 marca 1911 r. we wsi Kosina koło Łańcuta. Wychowywał się w średniozamożnej, rolniczej rodzinie. W gimnazjum wstąpił do Rycerstwa Niepokalanej. W 1927 r. został przyjęty we Lwowie do franciszkanów konwentualnych. Otrzymał zakonne imię Achilles.

Więcej ...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?

2025-07-11 20:56

Grupa Proelio

Premierowy odcinek nowej kampanii Grupy Proelio "Małżeństwo jest cudem" - "52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?". Bohaterami filmu są Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele inicjatywy Spotkań Małżeńskich, którzy od blisko 50 lat posługują małżonkom ucząc ich dialogu.

Więcej ...

Szkoła duchów: Ministerialna reforma, która niszczy wieś?

2025-07-18 17:20
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy naprawdę chcemy budować system oświaty, w którym edukacyjny los dziecka zależy od kodu pocztowego?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Wiara

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat