Reklama

Wiskitki pod opieką Świętej Rodziny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego 3 czerwca 2001 r. parafia w Wiskitkach przeżywała uroczystości związane z wprowadzeniem do kościoła parafialnego obrazu Świętej Rodziny. Parafia w

Wiskitkach od XVII w. jest związana z cudownym Obrazem, który obecnie znajduje się w miedniewickim sanktuarium. Ten związek wiskickiej świątyni i parafii z wizerunkiem Świętej Rodziny ma ciekawą historię. Obraz ten był przechowywany w wiskickim kościele trzy razy w ciągu wieków.

W 1675 r., gdy wieść o cudownych wydarzeniach w Miedniewicach dotarła do Wiskitek, ówczesny wikariusz ks. Franciszek zabrał Obraz ze stodoły Trojańczyka, przywiózł do Wiskitek i schował w skrzyni. Na drugi dzień zachorował. Powiązał te dwa wydarzenia i postanowił przenieść Obraz do świątyni, jednak choroba nie ustępowała. Dopiero kiedy mieszkańcy Miedniewic przybyli z prośbą o wydanie Obrazu do ich parafii - kapłan wyraził na to zgodę, Obraz przekazał do Miedniewic - choroba ustąpiła.

W nocy z 6 na 7 czerwca 1907 r. złodzieje, którzy włamali się do miedniewickiej świątyni, skradli między innymi Obraz. Parafianie zaczęli szukać Obrazu po okolicznych polach i modlić się o jego odnalezienie. I tak też się stało. Obraz znaleziono w polach koło Sokulu. Procesjonalne przeniesiono go do kościoła w Wiskitkach i umieszczono w ołtarzu, gdzie przebywał cały czerwiec. Następnie bardzo uroczyście przeniesiono Obraz znów do Miedniewic. Ks. Henryk Stankiewicz zapisał wówczas w kronice: "Procesjonalnie Obraz przeniesiono do kościoła w Wiskitkach i umieszczono w Wielkim Ołtarzu, gdzie pozostał do końca czerwca. Na przeprowadzenie Obrazu do Miedniewic zjechał do Wiskitek JE ks. bp Kazimierz Ruszkiewicz sufragan warszawski w asystencji Księży Kanoników katedralnych: Stanisława Galla, Antoniego Szlagowskiego, Henryka Fiałkowskiego, kapelana swego ks. Apolinarego Kwiecińskiego i kilku kleryków. Księży z okolic zjechało na tę uroczystość około sześćdziesięciu, a wiernych zgromadziło się około dziesięciu tysięcy" . W kronice pod rokiem 1916 czytamy również: "Dnia 2 lipca poświęcono krzyż dębowy wzniesiony na miejscu, gdzie w roku 1907 znaleziono Obraz cudowny Świętej Rodziny".

I jeszcze raz w historii zdarzyło się, że Obraz trafił do Wiskitek. Tym razem w sierpniu 1915 r. W tym czasie miedniewicki klasztor i kościół był pod ostrzałem artyleryjskim. Dlatego proboszcz Wiskitek ks. Henryk Stankiewicz udał się nocą do Miedniewic i zabrał Obraz, a także kielichy, wota, monstrancje, aby uratować je przed grabieżą i zniszczeniem. Po drodze uczestnicy tej wyprawy zostali ostrzelani i porzucili wszystko ratując własne życie. Dopiero wieczorem, kiedy osłabła strzelanina, powrócili i zabrali cenne przedmioty, cudowny Obraz i szczęśliwie powrócili do Wiskitek. Od 10 lutego do 3 października 1915 r. Obraz był wystawiany w wiskickiej świątyni. Dopiero 3 października powrócił ponownie do Miedniewic.

W związku z tymi historycznymi wydarzeniami parafianie z Wiskitek z proboszczem ks. Janem Starszykiem postanowili ufundować kopię miedniewickiego Obrazu do swojej parafii. Wykonała ją Zofia Krzyszkowska z Żyrardowa na podstawie kolorowej fotografii oryginału obrazu Świętej Rodziny znajdującego się w Studziannej nad Pilicą, a który jest pierwowzorem wizerunku miedniewickiego. 3 czerwca podczas Sumy odpustowej w Miedniewicach proboszcz i kustosz sanktuarium o. Henryk Rogoziński poświęcił kopię cudownego Obrazu. Wierni z ks. Janem Starszykiem przenieśli procesyjne obraz z miedniewickiego sanktuarium do swojej parafii. W tej pielgrzymce uczestniczyło 250 osób. Obecnie wspólnota wiskickiej parafii może się modlić przed obrazem Świętej Rodziny we własnym kościele.

Ks. Starszyk napisał w Biuletynie Zarządu Gminy Wiskitki Głos Wiskitek: "Ze względów historycznych trzeba, aby kopia cudownego Obrazu z Miedniewic była na stałe w tutejszym kościele. W Obrazie tym jest czczona Święta Rodzina jako wzór każdej rodziny chrześcijańskiej. W życiu wielu naszych rodzin zanikają wartości i zasady życia chrześcijańskiego. Dlatego dla dobra duchowego, dla umocnienia wiary i miłości w rodzinach parafii Wiskitki potrzeba, aby obraz Świętej Rodziny był wśród nas" .

Artykuł powstał na podstawie materiałów nadesłanych przez Edmunda Bronowskiego z redakcji "Głosu Wiskitek".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej?

2024-05-19 07:08

Materiał prasowy

Czy faktycznie jest równy Ojcu i Synowi? Jak działa? Czym są dary Ducha Świętego? Dlaczego tak mało o Nim wiemy? Duch Święty to niezaprzeczalnie najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej. Jest niewidoczny jak wiatr, a jednak działa.

Więcej ...

Noc Muzeów w Twierdzy Zmartwychwstanek

2024-05-19 17:18

Archiwum sióstr zmartwychwstanek

Gmach prowadzonych przez siostry zmartwychwstanki Szkoły Podstawowej i Liceum na stołecznym Żoliborzu otworzył wczoraj swoje wnętrze dla zwiedzających w ramach Nocy Muzeów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj