Reklama

Dekanaty archidiecezji warszawskiej (1)

Dekanat wolski

Niedziela warszawska 28/2004

Na terenie dekanatu wolskiego tylko w czasie Powstania Warszawskiego zginęło ponad 100 tysięcy ludzi. Z tego powodu główne tegoroczne, kościelne obchody 60. rocznicy powstania odbędą się właśnie w dekanacie wolskim. Jest on jednym z najmniejszych w Warszawie - liczy tylko 5 parafii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Nasz kościół leży prawie na przystanku tramwajowym, każdy może tu łatwo dojechać - mówi ks. prał. Wojciech Łagowski, dziekan dekanatu wolskiego i proboszcz parafii św. Wojciecha przy ul. Wolskiej. Podkreśla, że dogodny dojazd i położenie świątyni sprawiają, że w kościele przez cały dzień modli się sporo ludzi. Od 9.00 do 18.00 trwa adoracja Najświętszego. Sakramentu. Podczas każdej Mszy św. można skorzystać z sakramentu pokuty. - Zresztą w każdej parafii dekanatu kapłani przywiązują wielką wagę do posługi w konfesjonale - dodaje ks. Łagowski.
W kościele św. Józefa przy ul. Deotymy adoracja Najświętszego Sakramentu trwa całą dobę! To jedyny kościół w dekanacie, ale i w całej archidiecezji, który jest otwarty non stop.

Początki

Początki dekanatu wolskiego sięgają 1311 r. Szybki rozwój Woli sprawił, że wybudowano wtedy kościół św. Wawrzyńca na Reducie Wolskiej, filię parafii św. Jana Chrzciciela. Natomiast parafia św. Wawrzyńca - matka wszystkich parafii dekanatu - została erygowana 300 lat później, w 1611 r. Przyszły jednak czasy rozbiorów i w 1834 r. kościół św. Wawrzyńca został zamieniony na prawosławną cerkiew. Katolicy nie mieli swojej świątyni i postanowili wybudować nowy kościół na ul. Bema. Tak powstał kościół św. Stanisława Biskupa, gdzie przeniosła się parafia św. Wawrzyńca. Z czasem wybudowano dzisiejszy kościół parafii św. Wojciecha - i w swojej tułaczce po Woli tutaj przeniosło się duszpasterstwo parafialne.
W 1921 r. parafia św. Wawrzyńca wróciła z powrotem na swoje stare miejsce na Reducie. W tym samym roku po raz drugi ją erygowano. 6 lat później erygowano natomiast parafie św. Wojciecha i św. Stanisława. Tuż przed wojną (1938 r.) powstała natomiast parafia św. Józefa na Kole, a po wojnie (1952 r.) utworzono parafię św. Klemensa na ul. Karolkowej.
I tak dziś dekanat wolski liczy 5 parafii. Są to parafie (w kolejności od najstarszej do najmłodszej):
1. św. Wawrzyńca na Reducie Wolskiej, ul. Wolska (parafia wicedziekańska)
2. św. Wojciecha na ul. Wolskiej (parafia dziekańska)
3. św. Stanisława Biskupa na ul. Bema
4. św. Józefa na Kole, ul. Deotymy
5. św. Klemensa na ul. Karolkowej (parafia prowadzona przez redemptorystów)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Duchowieństwo dekanalne

Dziekanem dekanatu wolskiego jest ks. prał. Wojciech Łagowski, od 1999 r. proboszcz parafii św. Wojciecha. Wicedziekanem jest ks. prał. Józef Łazicki, od 1983 r. proboszcz parafii św. Wawrzyńca. Jest to jednocześnie proboszcz najdłużej pracujący w dekanacie. Proboszczem o najkrótszym stażu w dekanacie jest ks. dziekan Łagowski. Najstarszy wiekiem proboszcz to ks. Sikorski (69 lat). Najmłodszym wiekiem proboszczem jest ks. Demski, redemptorysta (41 lat).
W dekanacie, oprócz proboszczów, pracuje 15 wikariuszy i 8 księży rezydentów. Najwięcej wikariuszy mają parafie św. Wawrzyńca i św. Józefa - po 4. Najmniej wikariuszy pracuje w parafiach św. Stanisława i św. Klemensa - po 2 (dane jeszcze przed tegorocznymi zmianami personalnymi księży).
Pod względem liczby mieszkańców największe parafie w dekanacie to: św. Wojciecha, św. Józefa i św. Wawrzyńca. Wszystkie trzy mają porównywalną liczbę mieszkańców: ok. 20 tysięcy. Natomiast parafie św. Klemensa i św. Stanisława liczą po ok. 12 tysięcy mieszkańców.
Ludność zamieszkująca dekanat to głównie osoby starsze, samotne, często chore. Stąd dużo czasu zajmują kapłanom wizyty duszpasterskie u chorych w domach. Ze starością idzie często w parze bieda. Jej z kolei starają się zaradzić parafialne oddziały Caritas. Pomoc ubogim świadczona jest w każdej parafii dekanatu. Np. w parafii dziekańskiej bardzo prężnie funkcjonuje świetlica dla dzieci z rodzin będących w trudnej sytuacji. Codziennie w zajęciach bierze udział ok. 30 dzieci.

Duszpasterstwo

Życie religijne w parafiach dekanatu jest bardzo bogate. Wierni gromadzą się oczywiście przede wszystkim na niedzielnych Mszach św., których szczególnie dużo odprawia się u św. Wojciecha i św. Józefa. Również i w dni powszednie duszpasterze obserwują stosunkowo dużą frekwencję wiernych. Każda parafia ma swój specyficzny charyzmat. Np. w kościele św. Klemensa przechowywane są relikwie Patrona parafii, które otoczone są należną czcią. Również parafia św. Wojciecha posiada relikwie swojego Patrona. W każdą IV niedzielę miesiąca o 18.00 odprawiane jest nabożeństwo ku czci św. Wojciecha. Z kolei parafia św. Stanisława posiada słynny obraz Matki Bożej Elekcyjnej. Namalowany w 1621 r. przez nieznanego malarza obraz towarzyszył elekcjom królów polskich na pobliskich polach Woli. Między elekcjami Matka Boża Elekcyjna czczona była w kościele św. Stanisława, a każdorazowy proboszcz był kustoszem tego wizerunku.
- Obecnie w każdą sobotę o 7.30 przed wizerunkiem Matki Bożej Elekcyjnej odprawiamy Mszę św. i nowennę. Z parafii przychodzi stale kilkadziesiąt osób. Często przybywają również pielgrzymi z całej Warszawy i okolic - mówi ks. Janusz Godzisz, proboszcz parafii św. Stanisława.
Parafia św. Józefa na Kole to prawdziwy ocean różnych ciekawych pomysłów duszpasterskich. Przy parafii działa kilkadziesiąt grup, wspólnot, ruchów, stowarzyszeń, instytucji. Nie sposób tutaj wymienić wszystkiego. Powiedzmy więc przede wszystkim o trosce, jaką w parafii otaczani są niepełnosprawni. W promieniu zaledwie kilkuset metrów wokół kościoła skupiły się placówki służące integracji osób niepełnosprawnych z tzw. zdrową częścią społeczeństwa: przedszkole, szkoły, warsztaty terapii zajęciowej, ośrodek rehabilitacyjny, domy kultury. Raz do roku wszyscy, niepełnosprawni i zdrowi, spotykają się na festynie „Ulica integracyjna”.
Ostatnią ciekawą inicjatywą duszpasterską na Kole są spotkania modlitewne świata pracy organizowane przez „Labor” - Stowarzyszenie Integracji Świata Pracy. Odbywają się we wtorki. O godz. 18.00 jest adoracja Najświętszego Sakramentu i świadectwa uczestników. O 19.00 celebrowana jest Eucharystia z homilią. Później w sali Jana Pawła II spotyka się grupa wsparcia.
W większości parafii dekanatu żywy jest kult Miłosierdzia Bożego. W parafii św. Wojciecha w każdy czwartek o godz. 18.00 odprawiana jest Msza św. z homilią o Miłosierdziu Bożym. Spotkanie modlitewne czcicieli Miłosierdzia Bożego odbywa się natomiast w każdy piątek o godz. 17.00 w sali parafialnej. Z kolei w parafii św. Klemensa w każdy piątek ma miejsce „Godzina Miłosierdzia”. Rozpoczyna się o 14.30 wystawieniem Najświętszego Sakramentu i Różańcem wspólnotowym. O 15.00 odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego. Po niej, ok. 15.20, celebrowana jest Msza św. Na zakończenie odprawia się nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Reklama

Pamięci poległych

Dekanat wolski jest przesiąknięty krwią poległych tutaj podczas ostatniej wojny. Dotyczy to szczególnie parafii św. Klemensa i św. Wojciecha. Tylko w czasie Powstania Warszawskiego na ul. Wolskiej zginęło ok. 100 tysięcy ludzi. Na placu przed kościołem na Karolkowej stoi granitowy pomnik upamiętniający poległych. Na poszczególnych polach przebudowanego kilka lat temu muru otaczającego plac wmurowano szereg tablic poświęconych zamordowanym.
Nic więc dziwnego, że tegoroczne kościelne obchody 60. rocznicy powstania odbędą się właśnie w dekanacie wolskim. Oto ich program:

Reklama

1 sierpnia, niedziela:
12.00 - Modlitwa za zmarłych w kościele św. Klemensa. Procesja ul. Wolską do kościoła św. Stanisława w parafii św. Wojciecha. Po drodze 4 przystanki przy tablicach upamiętniających pomordowanych mieszkańców Warszawy.
13.00 - Msza św. w kościele parafii św. Wojciecha transmitowana przez TV Polonia. Przewodniczy i homilię wygłosi Prymas Polski kard. Józef Glemp.
14.30 - Procesja do figury Jezusa Miłosiernego na rogu ulic Górczewskiej i Deotymy. Po drodze przystanek przy wiadukcie kolejowym, gdzie 5 sierpnia 1944 r. rozstrzelano ok. 12 tysięcy mieszkańców Warszawy, głównie lekarzy i pielęgniarek.
15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego przy figurze Jezusa Miłosiernego. Nabożeństwu przewodniczy i homilię wygłosi ks. prał. Jan Sikorski.

Reklama

Modlitwa karmelitanek

W dekanacie wolskim jest aż 39 szkół oraz 7 szpitali znanych w całej Warszawie i okolicach. Są to np. Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc przy ul. Płockiej czy też Szpital Dziecięcy przy ul. Działdowskiej. Jest też 5 domów pomocy społecznej. Dekanat ma też ten przywilej, że na jego terenie znajduje się kontemplacyjny klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych przy ul. Wolskiej. Siostry w swojej modlitwie z pewnością nie zapominają o duszpasterzach i wiernych dekanatu.

Ks. dziekan Wojciech Łagowski urodził się 26 stycznia 1949 r. w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1979 r. z rąk bp. Jerzego Modzelewskiego. Pracował jako wikariusz w parafiach w: Karczewie, archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży, Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie, Najświętszego Zbawiciela w Śródmieściu i w Ursusie. Był także proboszczem parafii św. Mikołaja w Warce, a od 1996 r. dziekanem dekanatu wareckiego. W 1997 r. został odznaczony przywilejem rokiety, mantoletu i pierścienia. Od 1999 r. jest proboszczem parafii św. Wojciecha na Woli i dziekanem dekanatu wolskiego.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Więcej ...

8 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

2024-03-27 22:11
 Ks. dr Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

28 marca 2016 r. w wieku 38 lat zmarł ks. Jan Kaczkowski, charyzmatyczny duszpasterz, twórca Hospicjum św. o. Pio w Pucku, autor i współautor popularnych książek. Chorował na glejaka - nowotwór ośrodka układu nerwowego. Sam będąc chory, pokazywał, jak przeżywać chorobę i cierpienie - uczył pogody, humory i dystansu.

Więcej ...

Ostatnia Wieczerza ucztą Miłości

2024-03-28 20:38

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W wielkoczwartkowy wieczór w kościołach diecezji sprawowana była Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczęła obchody Triduum Paschalnego, w trakcie którego wspominamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...