Reklama

Z wizytą w parafii

„Mimo trudnej sytuacji podejmujemy dobre dzieła...”

Niedziela płocka 29/2004

30 maja wspólnota parafialna w Gralewie gościła bp. Romana Marcinkowskiego, który dokonał wizytacji kanonicznej tej parafii. Na początku Ksiądz Biskup spotkał się z przedstawicielami tutejszych władz gminnych, straży, policji i nauczycieli, później odprawił Mszę św., udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży gralewskiej i zapoznał się najważniejszymi przedsięwzięciami duszpasterskimi i materialnymi, które zostały podjęte na przestrzeni ostatnich lat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Małgorzaty w Gralewie

Patronka parafii: św. Małgorzata
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Małgorzaty
Dekanat: raciążski
Proboszcz: ks. kan. dr Jan Piotrowski
Katecheci: Jolanta Machcińska, Agnieszka Rogowska
Organista: Zbigniew Urzykowski
Zakrystian: Tadeusz Giszczak
Miejscowości: Bogucin, Bożewo, Cywiny, Cywiny-Dynguny, Cywiny Wojskie, Chyczewo, Ćwiersk, Dobrska, Dobrska-Włościany, Gralewo Stare, Gralewo Nowe, Kaczorowy, Kolonia, Kraśniewo, Kozolin, Lutomierzyn, Niedarzyn, Strożęcin, Sałkowo, Złotopole
W parafii działają: Akcja Katolicka, służba liturgiczna, schola, chór parafialny, asysta procesyjna, kółka różańcowe, rada parafialna - duszpasterska i gospodarcza, tworzy się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
Współpraca: Ochotnicza Straż Pożarna Kaplica filialna w Niedarzynie
Msze św. niedzielne:
W kościele parafialnym - 8.00, 10.00, 12.00
W kaplicy filialnej - 15.00 (w sobotę)

Rys historyczny parafii i kościoła

Pierwsza wzmianka w dokumentach historycznych, dotycząca kościoła w Gralewie, pochodzi z 1385 r. Murowany kościół został zbudowany prawdopodobnie w XV w., zaś konsekrowany w 1598 r. Następne wieki przyniosły wielokrotne przebudowy świątyni, zaś wiek XIX - jej dwukrotne restauracje. W okresie I wojny światowej kościół uległ częściowemu spaleniu, dlatego w latach 1923-28, staraniem ks. Witolda Grotowskiego podjęto gruntowną odbudowę gralewskiej świątyni, zgodnie z projektem architekta Włodzimierza Dubika. W 1930 r. kościół w Gralewie został konsekrowany przez bp. Leona Wetmańskiego. Tuż przed II wojną światową ściany kościoła zostały pokryte polichromią. W tym okresie także rzeźbiarz Ludwik Konarzewski wykonał ołtarze i ambonę.

Charakterystyka parafii

Reklama

Proboszcz ks. kan. dr Jan Piotrowski, prezentując parafię, wspomniał, że jej mieszkańcy utrzymują się głównie z rolnictwa. Poważnym zagrożeniem żywotności wspólnoty jest nie tylko dysproporcja pomiędzy liczbą zgonów i urodzeń, na korzyść tych pierwszych, ale także migracja do miast. Dotyczy to nie tylko ludzi młodych, bowiem, jak zauważył ks. Piotrowski spora liczba także ludzi starszych pozostawia swe gospodarstwa i przenosi się do dzieci mieszkających w miastach. „Niemal w każdej wsi są już puste domy” - mówił Ksiądz Proboszcz.
Bezrobocie i idąca za tym bieda materialna to kolejne bolączki tej wspólnoty. „Bieda materialna idzie często w parze z biedą moralną, ucieczką w alkohol i poczuciem beznadziei” - dodał ks. Jan Piotrowski. Jednocześnie podkreślił, że mimo trudnej sytuacji parafia podejmuje się dzieł przynoszących dobro.
Jeszcze do niedawna poważnym utrudnieniem w działalności duszpasterskiej była duża odległość poszczególnych wiosek od kościoła parafialnego. Dlatego w Niedarzynie powstał punkt, w którym w soboty i w niedziele odprawiana jest Msza św. dla wiosek najbardziej oddalonych od Gralewa. Przychodzi na nie spora liczba osób; są nawet Msze z udziałem ok. 150 wiernych. Do Niedarzyna ściągają też mieszkańcy blisko położonych parafii.
We Mszy św. niedzielnej w macierzystym kościele bierze udział ok. 30% mieszkańców. Wielu uczestniczy w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych. „Prowadzimy także inne formy życia duszpasterskiego - podkreślił ks. Jan Piotrowski - Staramy się, aby one umacniały naszą wiarę i czyniły wspólnotą”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sprawozdanie grup

Reklama

O tym, jakie formy życia duszpasterskiego realizowane są w życiu codziennym tej parafii, mówili Księdzu Biskupowi jej mieszkańcy, skupieni w grupach i stowarzyszeniach.
Powszechna aktywizacja wszystkich środowisk oraz obrona i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia - takie cele stawia sobie tutejsze koło Akcji Katolickiej. „Staramy się pomagać osobom ubogim i niepełnosprawnym, uczestniczymy w spotkaniach diecezjalnych i dekanalnych, a także włączamy się we wszystkie formy duszpasterskie i w obchody uroczystości” - mówili jej przedstawiciele w swym sprawozdaniu.
Na różańcu regularnie modli się w parafii 7 kół Żywego Różańca. Jest tu także kilka kół wciąż niekompletnych. Członkowie tej grupy włączają się także w asystę procesyjną i troszczą się o stan kapliczek i figurek, znajdujących się na terenie parafii.
W oprawę Liturgii angażują się ministranci i chór parafialny. Jak jednak podkreślali zgodnie przedstawiciele obu grup, dużym problemem jest dla nich spora odległość do kościoła. Szczególną trudnością staje się to dla starszych chórzystów. Bardzo ważną formą pracy na rzecz parafii jest katechizacja dzieci i młodzieży. Prowadzą ją, obok Księdza Proboszcza, dwie katechetki uczące w szkołach podstawowych. W swojej pracy stosują różne metody aktywizacji uczniów; zachęcają także swoich wychowanków do udziału w konkursach religijnych. W każdą niedzielę o godz. 10.00 odprawiana jest Msza św. dla dzieci z ich licznym udziałem.
Obecnie tworzy się w parafii schola dziecięca, a w planach jest założenie koła KSM oraz Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Z parafią stale współpracuje Ochotnicza Straż Pożarna. „Druhowie adorują Grób Pański, obsługują procesję i Mszę św. rezurekcyjną, uroczyście obchodzą dzień naszego patrona św. Floriana” - mówił ich przedstawiciel. Często włączają się także w prace budowlane i porządkowe przy kościele i plebanii.

Dokonania materialne

Konsultowanie decyzji o pracach materialnych i pomoc przy ich organizacji to domena 35-osobowej rady parafialnej, która wspiera swego Duszpasterza. Ponieważ ks. Jan Piotrowski jest proboszczem od niedawna, warto więc wspomnieć prace materialne dokonane sumptem parafii w czasie 9-letniego proboszczowania ks. kan. Stanisława Gutowskiego. W tym czasie dokonano m.in. wymiany drewnianej podłogi na posadzkę marmurową, wymieniono instalację elektryczną, założono nowe kinkiety i odnowiono żyrandol, wewnątrz kościoła zerwano dębową boazerię i wymieniono tynk na wysokości 2 m, przebudowano prezbiterium. Kościół pomalowano, wyzłocono też ołtarz i ambonę, wykonano nowy ołtarz soborowy i ambonę do liturgii Słowa, wstawiono 6 witraży (jeden z nich ufundował ks. Gutowski), wymieniono drzwi wewnętrzne w kościele, odnowiono stacje drogi krzyżowej, pokryto boczną kaplicę blachą miedzianą, rozpoczęto remont ławek w kościele oraz wykonano ławki boczne i boazerię.
Wokół kościoła położono chodnik z kostki brukowej, odnowiono bramy i furtki do kościoła, przebudowano parkan wokół świątyni. Posesja parafialna zyskała ogrodzenie, w plebanii wymieniono większość okien, położono nowy tynk i dach na plebanii, zaś na podwórzu został ułożony polbruk. Dokonano także remontu budynku gospodarczego, zbudowano dwa garaże dla pracowników parafialnych, otynkowano organistówkę i w części wymieniono blachę na dachu. W sali katechetycznej wymieniono część okien, drzwi, zakupiono też stoły i ławy.
Prace prowadzone były także na cmentarzu. Dwukrotnie powiększano teren pod cmentarz grzebalny (ostatnio o ok. 1 ha), w większości wykonano też parkan. Na cmentarzu zainstalowano nową bramę i furtki, postawiono krzyż z figurą Pana Jezusa oraz ołtarz polowy i w części położono polbruk.
Prace rozpoczęte przez swego poprzednika kontynuuje ks. Jan Piotrowski. Podczas jego rocznej pracy w parafii założono nowe nagłośnienie oraz zewnętrzne oświetlenie kościoła. Pomalowano kruchtę kościelną i położono miedź na zewnętrznych okapach przy wejściu do kościoła. Przeprowadzony został kapitalny remont sali katechetycznej i wnętrza plebanii. Zadbano także o teren przy plebanii, ostatecznie go zagospodarowując. Na cmentarzu dokończono układanie kostki polbrukowej w alejkach i doprowadzono wodę. Kontynuowany jest także remont plebanii.
Biskup Roman, odnosząc się do usłyszanych relacji z działalności grup, zauważył, że każdy zostawia ślad swej obecności i miłości we wspólnocie parafialnej. „Tak jak w rodzinie, gdzie rodzice pozostawiają dzieciom swój dom i dzieci korzystają z tego dobrodziejstwa, jakie inni wypracowali, podobnie jest we wspólnocie parafialnej - powiedział Ksiądz Biskup. - Nie każde pokolenie buduje kościół, ale każde zostawia znak swojej obecności; chce żeby porządek, ład i piękno tego miejsca przyciągało człowieka”.

Przebieg wizytacji

Wizytacja kanoniczna w Gralewie przypadła w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W tym szczególnym dniu ponadstu-osobowa grupa gimnazjalistów przyjęła sakrament bierzmowania z rąk Biskupa Romana. „To właśnie w dzień Zesłania Ducha Świętego narodził się Kościół - powiedział Ksiądz Biskup do młodzieży podczas Mszy św. - Do tej pory Apostołowie byli zamknięci w obawie przed Żydami. Po otrzymaniu darów Ducha Świętego wyszli z ukrycia i rozeszli się po świecie, aby mówić ludziom o tym, co przeżyli, mówić o Jezusie. W waszym życiu jest podobnie. Gdy ktoś z was czymś się zafascynuje, coś wspaniałego przeżyje, pragnie dzielić się tym z innymi.
Potrzebujecie nie tylko pomocy od ludzi - dodał Ksiądz Biskup. - Idąc w życie, chcielibyście się trwale umocnić, zabezpieczyć tak, aby to stojące przed wami życie rozszyfrować i wygrać. Dlatego dziś wołaliśmy: «niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię», niech odnowi nas, niech nas umocni. Niech da nam także siłę, byśmy byli po stronie Boga”.
Po Mszy św. Ksiądz Biskup wraz z bierzmowaną młodzieżą udał się na cmentarz, gdzie przewodniczył modlitwie za zmarłych mieszkańców parafii i jej kapłanów. Obejrzał także niedawno wyremontowane i urządzone sale katechetyczne, w których główną atrakcją jest kominek.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Rada Apostolstwa Świeckich o współpracy między liderami i języku w Kościele

2025-04-01 19:20

BP KEP/flickr.com

O pilnej potrzebie budowania relacji pomiędzy odpowiedzialnymi za różne dzieła i wspólnoty w Kościele lokalnym - którymi są zarówno duchowni jak i świeccy - mówiono dziś na spotkaniu Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich. Podczas obrad, które odbyły się w Warszawie, wskazywano też na konieczność stosowania w Kościele języka mniej hermetycznego i lepiej dostosowanego do potrzeb współczesnych odbiorców.

Więcej ...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

2025-03-30 19:38
o. Marcin Ciechanowski

Jasna Góra News

o. Marcin Ciechanowski

Epidemią naszego wieku jest depresja, która kosi ludzi niezależnie od wykształcenia, wyglądu, stanu duchowego. Czy nie potrzebujesz bracie, siostro wreszcie przestać żyć w ukryciu, lęku w złości i w udawaniu kogoś kto sobie radzi?

Więcej ...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Wiara

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Wiara

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Ks. prof. Styczeń mówi o ostatnich chwilach życia...

Kościół

Ks. prof. Styczeń mówi o ostatnich chwilach życia...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?