Reklama

Serwis przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

8 czerwca. Zespół Szkół w Głuchowie otrzymał imię św. Jadwigi Królowej. Uroczystość nadania imienia rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Adam Szal. Następnie uczestnicy Eucharystii przeszli do budynku Zespołu Szkół, gdzie miały miejsce obrzędy nadania imienia oraz poświęcenia obrazu św. Jadwigi oraz pamiątkowej tablicy ku czci Patronki. W tym ważnym dla społeczności szkolnej wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz oświatowych i samorządowych, parlamentarzyści oraz mieszkańcy Głuchowa. Uroczystości zostały przygotowane przez grono pedagogiczne na czele z dyrektor Marią Buk-Kalinowską i we współpracy z ks. proboszczem Augustynem Pawińskim.

21 czerwca. W bazylice archikatedralnej w Przemyślu abp Józef Michalik celebrował Eucharystię w asyście księży, którzy świętowali 40-lecie kapłaństwa. Tego samego dnia, w godzinach wieczornych, Ksiądz Arcybiskup bierzmował młodzież w Krzywczy.

25-26 czerwca. W Przemyślu (WSD) odbywało się Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych na temat Media a katecheza. Obradom przewodniczył bp Kazimierz Nycz, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Referaty programowe wygłosili między innymi: prof. dr hab. Tadeusz Borkowski (UJ) nt. Charakterystyka społeczeństwa epoki mediów, bp dr Adam Lepa (Łódź) nt. Media w katechezie i ewangelizacji, ks. dr Dariusz Raś (Rzym) nt. Wychowanie katechizowanych do odbioru mediów oraz ks. dr Krzysztof Kantowski (Koszalin) nt. Program katechezy parafialnej dla młodzieży ponadgimnazjalnej. Podjęto także panelową dyskusję na temat wielkopostnych rekolekcji szkolnych. W naradzie wziął udział abp Józef Michalik, który podkreślił, że „dobry katecheta nie mówi o wierze, ale ją przekazuje; nie mówi o systemach wychowawczych, ale podaje drogę wychowania”. Uczestnicy sesji zwiedzali także najpiękniejsze zabytki Przemyśla i obiekt pałacowy w Krasiczynie. Spotkanie zorganizował Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.

4 lipca. Pod hasłem Miłością za Miłość wyruszyła XXIV Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Mszy św. na rozpoczęcie Pielgrzymki, w bazylice archikatedralnej, przewodniczył abp Józef Michalik. Podczas rekolekcji w drodze, przeżywanych w „Roku Pelczarowskim”, pątnicy uczyli się jak naśladować Chrystusa miłosiernego za wzorem św. Józefa Sebastiana, biskupa. Zorganizowanych w 10 grupach pielgrzymów „przyprowadzili” na Jasną Górę (15 lipca) księża przewodnicy i duszpasterze na czele z bp. Adamem Szalem i ks. Kazimierzem Bełchem, dyrektorem Pielgrzymki.

Oprac. ks. Tadeusz Biały

Z życia Seminarium Duchownego

24-27 czerwca. Alumni Łukasz Haduch i Seweryn Wagner uczestniczyli w 38. Wakacyjnym Misyjnym Sympozjum Kleryków pt. Kościół w Europie na rzecz misji ad gentes. Sympozjum zorganizowane przez Papieską Unię Misyjną odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach.

27 czerwca. Alumni po IV roku formacji seminaryjnej rozpoczęli praktykę duszpastersko-zabytkoznawczą w Muzeum Archidiecezjalnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara. Podczas tygodniowego dyżuru zapoznają się z ważniejszymi eksponatami Muzeum, a następnie pomagają w prezentowaniu ich zwiedzającym.

29 czerwca - 2 lipca. Około 90 księży uczestniczyło w pierwszej serii rekolekcji kapłańskich, które odbyły się w przemyskim seminarium. Rozważania rekolekcyjne wygłosił ks. Andrzej Zwoliński z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowa.

5 lipca. Alumni po II roku studiów rozpoczęli wakacyjną praktykę w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Przemyślu. Praktyka ta ma na celu uwrażliwienie alumnów na problem cierpienia w życiu człowieka i pomóc im w nabyciu podstawowych umiejętności w zakresie pielęgnowania chorych i duchowej opieki nad nimi.

4-7 lipca. W Seminarium odbyły się kolejne rekolekcje kapłańskie. Zadania przewodniczenia tym ważnym ćwiczeniom duchownym podjął się ks. Bernard Kozłowski - ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W rekolekcjach uczestniczyło ok. 30 kapłanów.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41
Księga Henrykowska

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy przedstawili ideę wydarzenia

Więcej ...

Kard. Krajewski: Posyłam was, byście byli błogosławieństwem dla ludzi

2026-06-23 10:49
W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej

Łukasz Głowacki

W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej

- Posyłam was dzisiaj w imieniu Jezusa. Posyłam was, byście mieli Jego logikę. Byście mieli logikę Ewangelii. Byście szukali wszędzie dobra. Tak jak Jezus. Dobra w drugim człowieku – mówił kard. Konrad Krajewski podczas Mszy św. posłania sprawowanej w archikatedrze łódzkiej. W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej.

Więcej ...

Siostry Matki Teresy uniewinnione od zarzutów handlu dziećmi

2026-06-24 09:53

wikipedia.org

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2026 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2026 r.

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

Wiara

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy...

Kościół

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy...

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji...

Kościół

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Kościół

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

W diecezjach

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!

Kościół

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...

Niedziela Małopolska

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...