Reklama

Polska

Abp Jędraszewski o ofiarach Powstania Warszawskiego

Bożena Sztajner/Niedziela

- Te ofiary domagają się nie tylko pamięci, one domagają się naszej miłości Ojczyzny dzisiaj i naszej odpowiedzialności za nich, ponad wszystkimi podziałami – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w katedrze na Wawelu z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Tak jak wtedy ludność Warszawy potrafiła się zjednoczyć, wierząc, że tam bije serce Polski, tak dzisiaj świadomi tych ogromnych ofiar, poniesionych wtedy za Polskę, musimy się tym bardziej modlić o jej "dzisiaj" i o jej "jutro" - apelował.

Abp Jędraszewski w homilii powiedział, że Bóg dał swemu ludowi fundamentalne prawo w postaci Dekalogu, które cementowało jedność Izraelitów, mających ciągle w sobie ducha ludzi zniewolonych. - To Bóg na koniec dał jeden podstawowy warunek, dzięki któremu lud izraelski będzie mógł cieszyć się pokojem i pomyślnością. Tym warunkiem była wierność – podkreślił hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup nawiązał także do Ewangelii św. Mateusza, która mówi o końcu każdego człowieka, który będzie musiał przed Bogiem zdać rachunek ze swego życia. - To wtedy okaże się, czy ktoś był prawdziwie synem Królestwa, czy należał do tych, którzy urzeczywistniali moc zła. Właśnie wtedy kiedy się pamięta o źródłach, o przeszłości, można powiedzieć kim się jest dzisiaj. A wybiegając ku temu co będzie, tym bardziej rozumie się, brzemię chwili obecnej – wyjaśniał abp Jędraszewski.

- Odnosi się to do każdej i każdego z nas, ale odnosi się także do tej szczególnej wspólnoty, z której wyrastamy jako Polacy. Wspólnoty naszego polskiego narodu, który poczuł się, według niezmierzonych wyroków Bożej opatrzności, właśnie wtedy kiedy na nasze ziemie zawitał Chrystusowy krzyż – tłumaczył metropolita krakowski, dodając, że z chwilą przyjęcia chrztu przez Mieszka I, narodził się polski naród, a wraz z nim państwo. - Musimy pamiętać o tym początku nas, by zrozumieć kim jesteśmy. Musimy nawiązywać do tych początków, by zrozumieć także dzieje tworzące naszą polską historię. I dodał, że nie bez powodu wybitni humaniści europejscy nazwali Polskę antemurale christianitatis, czyli przedmurzem chrześcijaństwa.

- Taki był nasz los, takie nasze zadanie wobec Europy, ale także wynikająca właśnie z tej szczególnej roli Polski – jej sława – podkreślił hierarcha.

Reklama

Abp Jędraszewski mówił, że dzień 1 sierpnia 1944 roku jest wspominany w sposób szczególny. -Polska niejako zredukowana do Warszawy. Do tej samotnej wyspy, która chciała powiedzieć zdecydowane "nie" wobec opresji hitlerowskiej z jednej strony, jak i tej nadciągającej ze Wschodu, z drugiej – powiedział arcybiskup. - Godzina "W", która wzbudziła w mieszkańcach Warszawy tak wiele nadziei, tak niezmierny entuzjazm, tak trudne do wyobrażenia dzisiaj wzruszenie, kiedy na gmachach wielu budynków powiewały biało-czerwone flagi – kontynuował.

- Tak ważne są te słowa przypominane od kilku tygodni z taką mocą "my chcemy Boga". -Dzięki Niemu rozumiemy siebie, bo w Bogu jedynie odnajdujemy naszą polską, narodową tożsamość. Bo w Nim znajdujemy nadzieję, mimo czasów trudnych i wyzwań współczesnego dnia niemałych-podkreślił abp Jędraszewski.

- Te ofiary domagają się nie tylko pamięci, one domagają się naszej miłości Ojczyzny dzisiaj i naszej odpowiedzialności za nich, ponad wszystkimi możliwymi podziałami. Tak jak wtedy ludność Warszawy potrafiła się zjednoczyć, wierząc, że tam bije serce Polski, tak dzisiaj świadomi tych ogromnych ofiar, poniesionych wtedy za Polskę, musimy się tym bardziej modlić o jej "dzisiaj" i o jej "jutro", wiedząc, że nasza nadzieja ostateczna jest w Bogu i nic nie straciło z aktualności to przekonanie, to określenie Polski jako "antemurale christianitatis" – przedmurze chrześcijaństwa – zwracał uwagę. - Niezależnie od tego czy to przedmurze byłoby po jej stronie Wschodniej czy Zachodniej, bo jeżeli obronimy ten rdzeń, tę pamięć o tym kim jesteśmy, dzięki Bogu, to będziemy trwać z nadzieją patrząc w przyszłość i nie tracąc nic z pamięci o naszych bohaterach – powiedział na zakończenie, na co wierni zareagowali oklaskami.

Podziel się:

Oceń:

2017-08-01 20:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czy św. Jan Paweł II zostanie Doktorem Kościoła?

Grzegorz Gałązka

Czujesz się mniejszy, kiedy twój ojciec umiera, ponieważ on był silny i brał cię na ręce, nosił cię i uczył – kiedy odszedł, pokój wydawał się bez niego za wielki. Tak samo było na Placu św. Piotra, gdzie czuwali pielgrzymi. Ich twarze oświetlały świece, a oni szeptali: „Nie zostawiaj nas...”

Więcej ...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Więcej ...

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...