Reklama

Dom Jana Pawła II

Kiedy po wizycie Ojca Świętego Jana Pawła II we Wrocławiu w 1997 r. zapytano kard. Henryka Gulbinowicza, jaki pomnik wystawi metropolia wrocławska na pamiątkę tego wydarzenia, Pasterz archidiecezji nie dał konkretnej odpowiedzi, a po kilku latach na wrocławskim Ostrowiu Tumskim stanął doskonale wkomponowany w architekturę żywy pomnik - okazały Dom Jana Pawła II, wizytówka miasta i miejsce spotkań ludzi przybywających niemal z całego świata.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. Krzysztofem Janiakiem - dyrektorem Domu Jana Pawła II we Wrocławiu rozmawia Wojciech Mścichowski

Wojciech Mścichowski: - Od ponad dwóch lat jest Ksiądz dyrektorem Domu Jana Pawła II we Wrocławiu. Kto się tutaj zatrzymuje i jakie znaczenie dla środowiska naukowego i kulturalnego Wrocławia mają spotkania organizowane w tej placówce?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Krzysztof Janiak: - Pensjonat akademicki Jana Pawła II wg zamysłu głównego fundatora kard. Henryka Gulbinowicza jest domem otwartym dla potrzeb studentów oraz dla tych, którzy chcieliby zatrzymać się na nocleg, zorganizować konferencję, spotkanie rodzinne, czy też po prostu podyskutować w ciszy katedralnych wież, w sąsiedztwie ogrodu botanicznego, przy kawie czy lodach. W Domu odbywają się też różnego rodzaju spotkania, sympozja - organizowane przez środowiska nie tylko kościelne, ale też przez inne instytucje, zwłaszcza uczelnie Wrocławia.

- Odwiedzając Dom Jana Pawła II, odczuwa się atmosferę gościnności, a doskonałe warunki pobytu sprzyjają pracy twórczej. Czym ten pensjonat różni się od innych podobnych placówek?

- Choć nie bez znaczenia jest wygląd Domu i czystość pomieszczeń, atmosferę i klimat tworzą pracujący tu ludzie. To ich postawa i gotowość pomocy sprawia, że ci, którzy raz do nas trafią, najczęściej powracają. Jest to potwierdzeniem dla nas poprawności naszego działania. Nasz Dom różni się od innych; są pewne zasady obowiązujące, zapisane w regulaminie - być może przez wielu odczytywane jako zbyt rygorystyczne, ale dzięki temu mieszkańcy mają tu optymalne warunki do pracy i wypoczynku. Dodam jeszcze, że pensjonat jest najtańszym akademikiem we Wrocławiu.

Reklama

- Czy w związku z wejściem Polski do Unii wzrosła liczba przybywających gości i jakie ważne spotkania odbędą się w najbliższym czasie?

- Muszę z radością przyznać, że mamy już konkretne propozycje z tytułu wejścia do Unii. Nie jest tajemnicą, że we Wrocławiu istnieje duża konkurencja. Dlatego wymienię tylko ogólnie - będą to imprezy niemieckie, francuskie i jedna amerykańska. Prowadzone są również rozmowy z przedstawicielami reżysera Stevena Spielberga, który chciałby umieścić u nas część swoich gości podczas pobytu w Polsce - to jest temat otwarty.

- Uczestnicy spotkań w Domu Jana Pawła II chwalą sobie także dobrą kuchnię i wyśmienitą kawę.

- Nie ukrywam, że dobra kuchnia to jeden z elementów, który wpływa na jakość usług. Bezpośrednio wprawdzie nie prowadzimy restauracji, ale ajent znakomicie przygotowuje potrawy tradycyjnej kuchni polskiej. Różnorodność usług i wymagania gości powodują, że musimy sprostać także wymaganiom kuchni francuskiej czy włoskiej. Tutaj ciągle musimy się doskonalić.

- Kierowana przez Księdza placówka nosi imię Jana Pawła II. Jak osoba Ojca Świętego i jego nauka rzutuje na tematykę odbywanych tutaj konferencji?

- Chcę podkreślić, że Dom nasz ma szczególne błogosławieństwo udzielone przez Ojca Świętego w postaci osobistego podpisu, który znajduje się w sercu naszego Domu - w kaplicy. Ten fakt zobowiązuje nas do świadczenia usług w duchu etyki chrześcijańskich zasad. W tym Domu zwracamy uwagę, aby to, co się głosi, nie było sprzeczne z nauką Jana Pawła II.

- Wśród tytułów prasowych wyłożonych w holu hotelowym znajduje się także Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

- Zarówno Wasza Redakcja, jak działalność naszego Domu służy innym. Sposoby docierania do człowieka są przeróżne: poprzez wartościowe artykuły i publikacje, ale też poprzez spotkania, konferencje, kongresy. Dziękuję uprzejmie redaktorowi naczelnemu ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi i całemu Zespołowi „Niedzieli” za życzliwość oraz dostarczanie naszym gościom i mieszkańcom najnowszych numerów tego wartościowego pisma katolickiego.

- Dziękuje za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

0 -3
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. dr hab. Sławomir Zych - zasłużony dla Powiatu Kolbuszowskiego

2024-04-28 22:10
Zasłużeni dla Powiatu Kolbuszowskiego

Bartosz Walicki

Zasłużeni dla Powiatu Kolbuszowskiego

Podczas sesji Rady Powiatu Kolbuszowskiego 18 kwietnia br. po raz pierwszy zostały wręczone odznaki honorowe powiatu kolbuszowskiego. Jest to nowe odznaczenie ustanowione 29 lutego 2024 r. przez Radę Powiatu w Kolbuszowej. Jednym z wyróżnionych odznaką został kapłan diecezji rzeszowskiej, ks. dr hab. Sławomir Zych, dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL.

Więcej ...

Kraków z kard. Rysiem

2024-04-29 09:19

kl. Krzysztof Wowra

Więcej ...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego