Reklama

Słowo Redaktora Naczelnego

Wolny czas wypełnić dobrą treścią

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nastał czas urlopów, wakacji, kanikuły. Wielu spośród nas już gdzieś wyjechało, inni przygotowują się do wyjazdu do miejscowości wypoczynkowych - nad morze, w góry, nad jeziora. Niekiedy są to wyjazdy do rodziny czy przyjaciół na wieś, czasem tylko weekendowe, do okolicznych lasów, nad rzeki czy jeziorka, a czasem wyjazdy zagraniczne - coraz częstsze, szczególnie do krajów południowych, gdzie piękna, słoneczna pogoda jest gwarantowana.
Ważne jest, by jechać z chęcią i intencją odpoczynku. Myślę, że pogoda nie jest wtedy aż tak bardzo ważna. Celem odpoczynku jest bowiem zatrzymanie się w życiowym wirze, nabranie dystansu do wielu spraw, problemów i regeneracja sił fizycznych. Dlatego trzeba, by dni te były nade wszystko dobre, spokojne, pozbawione codziennego pośpiechu i nerwowości. Ale o to trzeba się już samemu starać, okazując życzliwość i wyrozumiałość dla otoczenia oraz akceptując osobowość i rytm życia innych. Jest to próba życia inaczej, jakby bliżej Stwórcy i Jego stworzenia. Wykażmy się więc dobrą wolą i roztropnością, by najważniejszym punktem wakacji były miłość i zgoda.
Niektórzy mówią także: jadę na wakacje, a więc uzupełnię swoje lektury, bo mam w tej dziedzinie duże braki. I to się chwali. Wiadomo bowiem, że w pogoni za chlebem brakuje czasu na ważną lekturę czy rozwój zainteresowań. Dzisiejszy człowiek jest zniewolony nadmiernymi wymaganiami pracy i żyje pod nieustanną groźbą jej utraty. To dzisiejsze „niewolnictwo” jest bardzo mocne i destrukcyjne zarówno dla poszczególnego człowieka, jak i dla rodzin, i dla całych społeczności.
Oczywiście, na wakacjach powinniśmy pamiętać o swojej wierze, jej zasadach i nauce. Chodzi tu zarówno o właściwe zachowanie, godne chrześcijanina, jak i o rozwój naszej wiary przez czytanie katolickiej prasy, kontakt z Pismem Świętym - nie mówiąc już o oczywistym obowiązku uszanowania dnia Pańskiego. Dorośli winni tu zatroszczyć się o warunki rozwoju duchowego dzieci, także o kontakt z prasą dla nich przeznaczoną, bo kiedyż będzie lepszy czas na zagadnienia w wychowaniu najważniejsze.
Wypełnić dobrą treścią wakacje - oto ich sens i pożytek. Starajmy się więc także unikać tego wszystkiego, co w niezdrowym nadmiarze mamy na co dzień, a co może nas rozproszyć w kontakcie z przyrodą - nadmiaru telewizji, nic niewartych czasopism, filmów wideo itp. Niech to będzie czas dla siebie, najbliższych i Boga, odnajdywanego w pięknie przyrody, cieple rodziny, w pięknym koncercie, spontanicznej modlitwie, cząstce Różańca odmówionej przy ognisku czy na szlaku...
Ważne jest także, byśmy umieli docenić nasze rodzime, jakże urokliwe miejsca, zamiast - często bez większego sensu - tułać się po świecie. Niech polscy gospodarze ugaszczają turystów na miarę starego polskiego przysłowia, a turyści pamiętają, że są gośćmi, chwilowymi tylko użytkownikami ich mienia, winni więc zostawić po sobie ład i miłe wspomnienie.
Jadąc na wakacje samochodem, myślmy nie tylko za siebie, ale i za innych, nie spieszmy się, niech cechuje nas spokój i rozwaga. Z bólem przyjmujemy informacje, że po naszych drogach jeździ tylu pijanych kierowców. To prawdziwy dramat, kiedy ludzie nie rozumieją, że nie wolno w takim stanie siadać za kierownicą.
Podczas letniego wypoczynku starajmy się też nie ulec propozycjom sekciarzy, których w tym czasie nie brakuje w miejscach odpoczynku. Rodzice zawsze muszą wiedzieć, dokąd jadą ich dzieci i pod czyją będą opieką.
Są więc wakacje czasem pewnego sprawdzianu, jak umiemy zorganizować życie w nowych warunkach; jest to swoisty test naszej inteligencji. Dlatego trzeba tu prosić o pomoc dobrego Boga, Świętych Aniołów Stróżów i naszych Świętych Patronów. Nie ustawajmy więc w wakacje w modlitwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

Adobe Stock

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...