Reklama

Surhów

„Z Tobą, Maryjo, idziemy za Chrystusem”

2 lipca br. w sanktuarium maryjnym w Surhowie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, zwanej Matką Bożą Jagodną. Uroczystościom przewodniczył abp senior Bolesław Pylak, który w tym dniu również wizytował parafię.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Arcybiskup Senior przybył do Surhowa przed południem. Był oczekiwany na granicy parafii przez proboszcza, ks. kan. Wiesława Szewczuka, dziekana dekanatu Krasnystaw, ks. kan. Henryka Kapicę, Wójta Gminy oraz grupę parafian. Powitanie odbyło się w kościele po odsłonięciu - przy dźwiękach fanfar - łaskami słynącego obrazu Matki Bożej i św. Łukasza. W kościele były zgromadzone grupy modlitewne i apostolskie, działające w parafii (kółka różańcowe, Legion Maryi, Rycerstwo Niepokalanej, Akcja Katolicka, Rada Parafialna, ministranci, lektorzy, schola, zespół charytatywny, Apostolstwo Matki Bożej Dobrej Śmierci, Jasnogórska Rodzina Różańcowa). Grupy te przedstawił Księdzu Arcybiskupowi Ksiądz Proboszcz, prosząc o słowo, pasterskie błogosławieństwo oraz poświęcenie koron i sukni z obrazu Matki Bożej, które pochodzą z 1780 r. i zostały poddane konserwacji w Radomiu.
Uroczystą Sumę przy ołtarzu polowym celebrował abp senior Bolesław Pylak; uczestniczyli w niej nie tylko zgromadzeni parafianie, ale także goście: Starosta Powiatu Krasnystaw, Wójt Gminy Kraśniczyn, Dyrektor Szpitala Powiatowego w Chełmie, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Surhowie, Dyrektor DPS w Surhowie, kapłani obu dekanatów krasnostawskich, poczty sztandarowe i jednostki OSP. Na początku Mszy św. ks. kan. Wiesław Szewczuk złożył wyczerpujące sprawozdanie z życia parafii, w którym zwrócił uwagę na rozwój kultu Matki Bożej i św. Łukasza, działalność grup modlitewnych i apostolskich, a na polu gospodarczym wymienił wiele inwestycji, z których najważniejsze to wykonanie nowego ogrodzenia cmentarza parafialnego, odgrzybienie, odwodnienie i pomalowanie kościoła, remont plebanii z XIX w. oraz wystrój prezbiterium w kaplicy w Czajkach.
Homilię w czasie uroczystej sumy odpustowej wygłosił Arcybiskup Senior, w której przybliżył postać Maryi spieszącej do Elżbiety. Maryja uczy nas, że mamy spieszyć z pomocą i pociechą do naszych bliźnich. Kaznodzieja w szczególny sposób zwrócił uwagę na agresję wśród młodzieży, brak Chrystusa w życiu publicznym i przeróżne zagrożenia rodziny. „Wielu ludziom zależy, aby zniszczyć Polskę, bo to jest wyspa katolicyzmu na morzu pogańskim” mówił abp Pylak. „Niszczą Polskę biologicznie. W ciągu 10 lat ubyło nas 2 mln 400 tys., komuś zależy na tym, by nas było mało. Likwiduje się miejsca pracy. Największe bezrobocie w Europie jest w Polsce - 20%, a na Węgrzech tylko 5%. Młody człowiek kończy studia, szkołę, nie ma pracy, nie ma mieszkania i nie będzie zakładał rodziny. To jest dramat. Nasze zadanie to uobecniać Chrystusa w życiu publicznym, w rodzinie, w miejscach pracy. Matka Najświętsza prowadzi nas do Chrystusa, daje nam Chrystusa, ale człowiek musi otworzyć serce”.
Po Sumie odbyła się procesja eucharystyczna, którą poprowadził Arcybiskup Senior. W godzinach popołudniowych abp Pylak odwiedził Dom Pomocy Społecznej w Surhowie, modlił się w kaplicy zakładowej wraz z pracownikami i mieszkańcami domu i udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa. Następnie z Księdzem Proboszczem udał się do kaplicy filialnej w Czajkach, którą zbudowano w latach 1996-97. Tam Pasterz poświęcił estetycznie wykonany wystrój prezbiterium z figurą św. Antoniego Padewskiego. Ostatnim punktem wizytacji była modlitwa Księdza Arcybiskupa wraz z wiernymi na cmentarzu grzebalnym, który w latach 2000-2004 został ogrodzony nowym parkanem. Uroczystości odpustowe w Surhowie i wizytacja kanoniczna parafii przebiegała w serdecznej i modlitewnej atmosferze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

„Czułam respekt przed ks. Sopoćko”

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego

Ks. Sopoćko nie od razu był przekonany o prawdziwości objawień św. s. Faustyny. Jednak po dłuższej obserwacji i głębokim namyśle doszedł do przekonania, że jej wizje są autentyczne.

Więcej ...

Czy dziękuję Bogu za dar Eucharystii?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 8, 1-10.

Więcej ...

Między tablicą a ołtarzem: Historia nauczania religii w polskich szkołach

2025-02-15 18:06
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Religia w polskiej szkole to temat, który od lat budzi emocje, zarówno wśród uczniów, rodziców, jak i decydentów. Jej obecność na lekcjach to efekt złożonej historii, w której splatają się losy Kościoła, państwa i społeczeństwa. Jak zmieniało się nauczanie religii na przestrzeni dekad? Kiedy była obowiązkowa, a kiedy zniknęła z planu lekcji? Jakie wydarzenia wpłynęły na obecny kształt tych lekcji? Oto fascynująca podróż przez dzieje jednego z najbardziej wartościowych przedmiotów w polskim systemie edukacji.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

„Czułam respekt przed ks. Sopoćko”

Święci i błogosławieni

„Czułam respekt przed ks. Sopoćko”

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca