Reklama

Parafia pw. Przenajświętszej Trójcy w Chełmie

Odpust na Gwarku

6 czerwca br. bp Mieczysław Cisło gościł w parafii Przenajświętszej Trójcy w Chełmie, przeprowadzając wizytację kanoniczną. W trakcie uroczystości odpustowych Ksiądz Biskup zapoznał się z życiem wspólnoty oraz udzielił sakramentu bierzmowania ponad 100-osobowej grupie młodzieży gimnazjalnej. Modlił się również za proboszcza parafii, ks. kan. Tadeusza Kawalę, przeżywającego 25-lecie święceń kapłańskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Przenajświętszej Trójcy powstała 25 listopada 1990 r. w zachodniej części Chełma na osiedlu Gwarek. Erygował ją abp Bolesław Pylak. Należy do niej 3500 wiernych. Jej pierwszym proboszczem został ks. Jacek Brogowski, który w 1994 r. rozpoczął budowę kościoła na Górze Świętej Trójcy. W 1998 r. nastąpiła zmiana na tym stanowisku. Dotychczasowego gospodarza parafii zastąpił ks. kan. Tadeusz Kawala, pełniący do chwili obecnej obowiązki proboszcza i jednocześnie dziekana dekanatu Chełm Zachód. Bezpośrednio po przejęciu obowiązków, nowy proboszcz wraz ze wspólnotą parafialną niezwykle ofiarnie i z poświęceniem zajął się kontynuowaniem bardzo już zaawansowanej budowy świątyni. Nowy kościół został pokryty blachą miedzianą. Wykonano w nim również wszystkie instalacje i posadzki, wstawiono okna wraz z metalowymi kratami, a także dębowe drzwi, otynkowano zarówno w środku jak i na zewnątrz. Wnętrze świątyni pomalowano na biało. Nad ołtarzem głównym zawisł niezwykle sprzyjający refleksji modlitewnej obraz Miłosierdzia Bożego, wykonany w konwencji ikony, według pomysłu ks. Kawali przez Krystynę Grodziską-Gruntowicz z Zamościa. Powiększono również obszar góry, na której znajduje się kościół, tak aby mogły się na niej odbywać procesje.
Ogromny wpływ na duchowe życie parafii mają działające przy niej - pod troskliwą opieką Księdza Proboszcza oraz wikariusza ks. Piotra - grupy i wspólnoty religijne. Do Mszy św. przy ołtarzu służy 75 ministrantów i lektorów. Jest również Legion Maryi i sześć Kółek Różańcowych dla dorosłych i dzieci oraz Bractwo Szkaplerza Świętego, do którego należy ponad 90 osób. Przy parafii działa także Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Ostatnio powstał chór parafialny, ubogacający śpiewem wszelkie uroczystości. Takie aktywne zaangażowanie wielu osób w życie duchowe rodziny parafialnej świadczy o tym, że są naprawdę żywym Kościołem i poważnie podchodzą do kwestii wiary. Choć codzienne Msze św. i inne nabożeństwa są jeszcze odprawiane w tymczasowej kaplicy, to szczególnie ważne dla całej wspólnoty uroczystości, takie jak choćby I Komunia św., bierzmowanie i odpust odbywają się już w murach nowego kościoła.
W słowie wstępnym przed Sumą odpustową bp Cisło nawiązał do znaczenia 25. rocznicy I pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski i jego wołania o zstąpienie Ducha Świętego, mającego odnowić oblicze Ojczyzny. W kazaniu odpustowym mówił o tajemnicy obecności Boga w dziejach ludzkości. Wspomniał, że to Chrystus odsłania nam tajemnicę Boga jako Ojca, Syna i Ducha Świętego. „Bóg jest wspólnotą. Nasz obraz i podobieństwo do Boga wyraża się więc w naszej wspólnocie kobiety i mężczyzny, wspólnocie rodzinnej oraz każdej relacji międzyludzkiej” - mówił Ksiądz Biskup. Podkreślał, że Stwórca, który powołał nas do istnienia, wytyczył również cel życia i drogowskazy do jego osiągnięcia. Są nimi przykazania odnoszące się do Boga i człowieka. Są one fundamentami naszego życia moralnego i społecznego. „Chcemy i domagamy się jako ludzie wiary budować ład społeczny na Dekalogu. Na prawie Bożym. I to są podstawowe wartości chrześcijańskie. Nie interes Kościoła, lecz moralny ład ludzkości” - podkreślił bp Cisło. Jednocześnie zaznaczył, że trudno jest zrozumieć polityków europejskich, którzy nie chcą uznać tego ładu moralnego i dać temu wyraz w zapisach konstytucyjnych praw, narodów i społeczeństw. „To są paradoksy europejskiej cywilizacji, która wyrosła z Ewangelii i chrześcijaństwa, a także judaizmu. Bo przecież Dekalog jest darem Boga poprzez Mojżesza nie tylko dla narodu wybranego, ale i dla całej ludzkości” - podsumował bp Mieczysław.
Na zakończenie odpustowej Mszy św. Ksiądz Proboszcz niezwykle gorące słowa wdzięczności skierował do Księdza Biskupa, kapłanów obecnych na uroczystości oraz wiernych, którzy przyczynili się do uświetnienia całego odpustu. Ostatnim akcentem święta patronalnego parafii Przenajświętszej Trójcy było błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Borowa Wieś: znaleziono dziewczynkę w oknie życia

2024-05-05 10:01

Karol Porwich

W oknie życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie-Borowej Wsi znaleziono dziewczynkę. Do wydarzenia doszło we wtorek 30 kwietnia.

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...