Reklama

Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie

„Ludowe Oskary”

23 czerwca br. w salach Krajowego Domu Twórców Ludowych STL w Lublinie już po raz trzeci zorganizowano ceremonię wręczenia nagród i wyróżnień honorowych w konkursie „Ludowe Oskary”, przyznawanych za wydarzenie folklorystyczne w województwie lubelskim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość zorganizował Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Lublinie przy współpracy z Departamentem Kultury i Sztuki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Krajowym Domem Twórców Ludowych STL w Lublinie i redakcją Kuriera Lubelskiego. Jury rozpatrzyło 31 wniosków zgłoszonych do konkursu imprez folklorystycznych, przygotowanych przez 15 instytucji i stowarzyszeń. To właśnie dzięki ich działalności zachowywane jest dla przyszłych pokoleń dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Wszystkie te przedsięwzięcia, organizowane przez rozsiane po Lubelszczyźnie ośrodki kultury, przyczyniają się przede wszystkim do ochrony, dokumentacji oraz promocji regionu - małej Ojczyzny. Ale co najważniejsze, zachowywane są od zapomnienia najcenniejsze dokonania najbardziej autentycznej kultury ludowej, rodzimej pieśni, ludowych tańców, poezji, rzeźby czy malarstwa.
W tym roku „Ludowe Oskary” i wyróżnienia honorowe przyznano w pięciu kategoriach: I. Festiwale i imprezy plenerowe. W tej kategorii „Ludowego Oskara” przyznano Zespołowi Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kantorowej za zorganizowane przez zespół XVIII Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne - Lublin 2003. II. Pokazy, warsztaty twórcze. W tej kategorii „Ludowy Oskar” trafił do Parczewskiego Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury za II Plener Rzeźbiarski Twórców Ludowych Lubelszczyzny im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu. III. Konkursy i wystawy. Jury przyznało „Ludowego Oskara” Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Borkach z siedzibą w Woli Osowińskiej za organizację IV Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Ludowej. IV. Wydawnictwa. W tej kategorii przyznano dwa „Ludowe Oskary” dla prof. dr. hab. Jana Adamowskiego za książkę Śpiewanki moje…, Ludowe pieśni i oracje z repertuaru Krystyny Poczek oraz za opracowanie opowiadań Czesława Maja Utkane z pamięci. Drugim laureatem został prof. Lech Śliwonka za zredagowanie książki Teatr z własnego życia, pamięci i emocji…, którą wydało Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne oraz za całokształt działalności na rzecz wiejskiego ruchu teatralnego. V. Promowanie kultury ludowej Lubelszczyzny poza granicami kraju. Jury postanowiło w tej kategorii przyznać wyróżnienie honorowe dla Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kantorowej za koncerty w 6 krajach: Belgii, Finlandii, Litwie, Portugalii, Tunezji i we Włoszech. Specjalnego „Ludowego Oskara” przyznano Stowarzyszeniu Twórców Ludowych za cykl imprez folklorystycznych w 2003 r. oraz za całokształt działalności na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Ponadto swojego „Ludowego Oskara” jeszcze za 2002 r. odebrał w siedzibie STL-u prof. dr hab. Jerzy Bartmiński za badania naukowe nad kolędami, uwieńczone książką Polskie kolędy ludowe, Kraków 2002.Imię Oskar, tak często przywoływane, pochodzi nie od Oskara kojarzonego z nagrodami Amerykańskiej Akademii Filmowej, lecz zaczerpnięte zostało od imienia Oskara Kolberga, wybitnego polskiego folklorysty i etnografa, który stał się prekursorem naukowych badań nad kulturą ludową. Statuetkę „Ludowego Oskara”, na którym widzimy postać Chrystusa Frasobliwego, tak bardzo charakterystyczną dla ludowej rzeźby, zaprojektowała Jolanta Słomianowska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Perfekcyjne dzieło

Karol Porwich

– Przez konsekrację przekazujemy dzisiaj Bogu i przyszłym pokoleniom kościół, by wchodzący do jego wnętrza potwierdzali tajemnice własnych powołań i Bożych przeznaczeń do życia wiecznego – mówił abp Wacław Depo.

Więcej ...

Jak mógł wyglądać św. Tomasz z Akwinu?

2025-02-13 09:49

zrzut ekranu x.com/ThomisticInst

Na podstawie czaszki św. Tomasza z Akwinu, eksperci odtworzyli wizerunek Doktora Kościoła, którego ogromna mądrość wywarła głęboki wpływ na teologię i filozofię.

Więcej ...

Od piątku recepta na "bezpłatny" lek także w prywatnym gabinecie lekarza

2025-02-14 07:11

Adobe Stock

Dzieci i seniorzy mogą dostać receptę na bezpłatny lek niezależnie od tego, czy lekarz ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, czy nie, czyli także w prywatnym gabinecie - w piątek weszły w życie przepisy, które znoszą ograniczenia w dostępie do nieodpłatnych leków.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Uczmy się zaufania, wiary, pokory w relacji do Jezusa

Wiara

Uczmy się zaufania, wiary, pokory w relacji do Jezusa

Apostoł jedności w Kościele

Święci i błogosławieni

Apostoł jedności w Kościele

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...