Reklama

Czyżew

„Żołnierz ginie, lecz śmiercią żywi naród”

Słowa te wypowiedział brytyjski przywódca W. L. Churchill na wieść o katastrofie lotniczej w Gibraltarze, w której zginął naczelny wódz wojsk polskich Władysław Sikorski. W 61. rocznicę tragicznej śmierci generała 4 lipca br. z inicjatywy Koła Sybiraków w Czyżewie na Pomniku Niepodległości została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Główne uroczystości poprzedziła Msza św. celebrowana przez ks. prał. Ludwika Brzostowskiego. We wstępie proboszcz ks. prał. Kazimierz Chaberek powiedział: „Losy naszego narodu naznaczone są krwią męczeńską. Trzeba tę prawdę jak najmocniej wpajać najmłodszemu pokoleniu Polaków, by tworzyć solidne fundamenty przyszłości naszej ojczyzny”.
W wygłoszonym słowie Wikariusz biskupi przypomniał najważniejsze fakty z życiorysu gen. Sikorskiego. Powiedział, że wprawdzie nie jest to kandydat na ołtarze, za to niewątpliwie prawdziwy Polak i patriota. Wspomniał, że generał należał do tych, o których jeden z publicystów napisał, że „zaczadzieli Polską”. Ksiądz Prałat mówił także o właściwym rozumieniu miłości do drugiego człowieka i narodu. Przypomniał: „Prawdziwym wzorem miłości jest Chrystus i Jego odkupieńcza Krew. Przez tę miłość Boga do człowieka odnajdujemy właściwy sens życia. Ta miłość rzuca cień na nasze ludzkie losy (…). Musimy tylko wyjść jej na spotkanie”.
Podczas Mszy św. obecne były poczty sztandarowe różnych organizacji i instytucji oraz ich przedstawiciele. Grała miejscowa orkiestra dęta pod kierunkiem W. Rostkowskiego i śpiewał chór parafialny na czele z G. Kulikiem.
Po Eucharystii odbył się przemarsz pod Pomnik Niepodległości. Przy dźwiękach hymnu polskiego została wciągnięta na maszt flaga narodowa. Wójt gminy Czyżew Osada Józef Dmochowski w imieniu głównych organizatorów uroczystości Koła Sybiraków w Czyżewie powitał poczty sztandarowe Wojska Polskiego, Sybiraków, Narodowych Sił Zbrojnych, Ochotniczej Straży Pożarnej i Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Kard. St. Wyszyńskiego w Czyżewie. Podziękował za ofiarę Mszy św. kapłanom oraz za obecność przedstawicielom władz samorządowych, na czele ze starostą wysokomazowieckim Jackiem Boguckim, przedstawicielom Wojska Polskiego z Łomży i Zambrowa, Instytutu Pamięci Narodowej z Białegostoku, Sybiraków z Łomży, Wysokiego Mazowieckiego, Jedwabnego, Zambrowa, Ciechanowca i Nowych Piekut, żołnierzy kombatantów AK, Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Łomża, OSP w Czyżewie oraz prezesom i dyrektorom instytucji publicznych i firm. Na koniec gorące słowa Gospodarz gminy skierował do czyżewskich Sybiraków. Powiedział: „Dziękuję za ten wspaniały i wymowny gest, którym chcieliście wyrazić swoją wdzięczność za to, że dane wam było powrócić i żyć na ojczystej ziemi”. Dalej wspomniał o zasługach gen. Sikorskiego dla Sybiraków. „Rząd generała rzeczywiście zabiegał o sprawy zesłańców” - powiedział w wystąpieniu J. Dmochowski. Zakończył słowami wieszcza Adama Mickiewicza: „Jeśli my zapomnimy o nich, to niech Bóg zapomni o nas”.
Po wystąpieniu Wójta gminy nastąpiło uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku czci gen. Władysława Sikorskiego, którego dokonali: prezes Związku Sybiraków oddz. w Łomży Henryk Milewski i prezes Koła Sybiraków w Czyżewie Henryk Bruliński. Następnie ks. prał. Ludwik Brzostowski poświęcił tablicę.
Głos zabrał także prezes Związku Sybiraków w Łomży H. Milewski, który wyznał: „Umowa między Sikorskim a Stalinem była dla nas wyzwoleniem”.
Starosta Jacek Bogucki powiedział: „Oddajemy hołd tym, którzy przede wszystkim ginęli za ojczyznę, którzy poświęcali swoje życie, ale także i tym, którzy w czasie pokoju codziennym trudem nadawali kształt Polsce. Ten pomnik, dziś po raz trzeci odsłaniany, jest najlepszym świadkiem naszych losów, naszej bardzo pogmatwanej historii”.
Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem, częścią artystyczną w wykonaniu uczniów ZSOiZ w Czyżewie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...