Reklama

Taka była i jest nasza pielgrzymka

Niedziela łomżyńska 30/2004

Sierpień to miesiąc szczególny. To czas pielgrzymek - wyjątkowych rekolekcji w drodze. Z całej Polski do Częstochowy podąża tysiące osób. Już po raz 20. wyruszy Łomżyńska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

20 lat temu rozpoczęło się nasze łomżyńskie pielgrzymowanie. Pierwszym kierownikiem i organizatorem był ówczesny wikariusz parafii św. Anny w Kolnie - ks. Hieronim Mojżuk. Rok 1984, to czas powstawania pielgrzymek diecezjalnych. Pielgrzymka łomżyńska przejęła tradycje pielgrzymki warszawskiej - tzw. 17.
1 sierpnia 1984 r. po raz pierwszy wyruszyła z Łomży pielgrzymka na Jasną Górę. Liczyła ona ok. tysiąca pielgrzymów, w drugiej pielgrzymce było już ok. 1500 pątników, w następnych latach pielgrzymka rozwijała się i liczyła ok. 2500 pątników, osiągając także lepszy poziom organizacji wewnętrznej, organizacji trasy, a także pogłębiając swój program duszpasterski.
W 1991 r. z racji organizacji spotkania z Ojcem Świętym, który odwiedził naszą diecezję, piesza pielgrzymka została zawieszona. Jednak potrzeba tej formy duszpasterstwa spowodowała, że w 1992 r., po raz 8. pielgrzymowano na Jasną Górę. Nowym kierownikiem został ks. Marek Milanowski. Organizował on pielgrzymki do 2000 r. Za jego czasów zmieniono trasę pielgrzymki, ulepszono nagłośnienie, do udziału w niej zachęcono więcej kapłanów, usprawniono opiekę medyczną nad pielgrzymami.
Od 2001 r. pielgrzymką opiekuje się ks. Piotr Kapelański. Kontynuuje on tradycje i doświadczenia zdobyte przez swoich poprzedników. Spełniał na niej praktycznie wszystkie funkcje. Pielgrzymował najpierw w grupie żółtej, później w brązowej, potem jako kapłan w grupie niebieskiej, której był przewodnikiem, następnie „awansował” na kwatermistrza pielgrzymki i w końcu na jej kierownika.
Obecnie Łomżyńska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyrusza z pięciu miejscowości: z Łomży, Ostrołęki, Zambrowa, Ostrowi Mazowieckiej, Wyszkowa.
13 sierpnia pielgrzymi przybywają na Jasną Górę. Jej prezentacja odbywa się o godz. 18.30, a o 19.00 odprawiana jest Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Zakończenie pielgrzymki następuje 14 sierpnia po Mszy św.
Różna jest długość trasy dla poszczególnych grup. Pielgrzymi grup łomżyńskich mają do pokonania 435 km w ciągu 13 dni, zaś pielgrzymi grup ostrołęckich i zambrowskiej przemierzają szlak 430 km. Grupa z Ostrowi Mazowieckiej wędruje 12 dni i przemierza trasę liczącą 386 km. Grupa z Wyszkowa ma trasę 364 km, którą pokonuje w 11 dni.
W większości uczestnikami pielgrzymki są ludzie młodzi, chociaż wędrują także starsi. Dla młodzieży poszukującej prawdy i prawdziwej drogi życia pielgrzymka jest głębokim, duchowym przeżyciem. Na całej trasie pielgrzymi witani są z wielką serdecznością. Za to składamy serdeczne Bóg zapłać.
W tym roku wyruszymy już po raz 20. Będzie to taki mały jubileusz. Jest za co Panu Bogu dziękować. W czasie trwania pielgrzymki planowana jest adoracja Najświętszego Sakramentu, jako podziękowanie za 20 lat wspólnego pielgrzymowania. Na nasz jubileusz zapraszamy wszystkich, którzy już wcześniej pielgrzymowali. Postarajcie się znaleźć czas, abyśmy mogli spotkać się na pielgrzymim szlaku i wspólnie podziękować za te lata pielgrzymowania.
Zapraszam wszystkich, którzy mają czas do ponownego spotkania się na pątniczym szlaku. Z okazji jubileuszu nasza pielgrzymka doczekała się strony internetowej. Nasz adres to: www.pielgrzymka.lomza.opoka.org.pl
Serdeczne Bóg zapłać ks. Andrzejowi Kowalewskiemu za zrobienie tej strony.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Lubartów. Powołani do służby

2024-05-05 12:27

Ks. Krzysztof Podstawka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...