Reklama

W Spale - po myśliwsku

Każda parafia stara się, aby tradycyjne cztery ołtarze ustawiane na święto Bożego Ciała były najpiękniejsze i najbardziej wymowne. Działa zapewne nawet coś w rodzaju pozytywnej rywalizacji między poszczególnymi wioskami, ulicami czy wspólnotami parafii, odpowiadającymi za skonstruowanie kolejnych ołtarzy. W niektórych parafiach istnieje też przyjęty przez lata zwyczaj, że za dany ołtarz odpowiada zawsze ta sama wioska i ma on zwykle podobny charakte i wymowę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ze zjawiskiem tego rodzaju mamy do czynienia również w parafii p. w. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Spale. Położona pośród pięknych spalskich lasów nieduża parafia jest wspólnotą stosunkowo młodą, erygowaną dopiero w 1985 r. Już w 1923 r. wzniesiono tutaj - na zlecenie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Wojciechowskiego - drewnianą kaplicę, istniejącą bez zmian po dzień dzisiejszy. Jak przystało na lesistą Spałę, kaplica także jest drewniana - sosnowa. Zbudowano ją w stylu zakopiańskim według projektu architekta-konserwatora prof. Kazimierza Skórewicza.
Choć parafia liczy sobie niespełna 20 lat, to procesje Bożego Ciała mają w Spale tradycję dużo starszą, sięgającą dokładnie lat 20-tych ubiegłego stulecia. Do dziś mieszkańcy pamiętają, że zarówno fundator kaplicy, jak i następny prezydent RP Ignacy Mościcki byli ze Spałą bardzo związani. Właśnie tutaj obaj prezydenci bywali na czerwcowym święcie Bożego Ciała.
Zachowało się nawet zdjęcie z jednej z odbywających się w Spale procesji Bożego Ciała, na którym widać ołtarz splaski oraz małego, stojącego obok ministranta. Ołtarz jest bardzo charakterystyczny: wyraźnie nawiązuje do bogatych tradycji myśliwskich tutejszej ziemi i lasów. Dlatego spalski ołtarz 80 lat temu ozdabiały motywy myśliwskie: krzyż św. Huberta, poroża jelenie, drewniany krzyż.
Zdjęcie udostępnił nowym właścicielom spalskiej restauracji „Pod Żubrem” nieżyjący już p. Pająk. Właśnie w tej restauracji, od trzech lat prowadzonej przez Grażynę i Bogdana Myłyków, znajduje się imponująca, pochodząca sprzed 100 lat kolekcja poroża carskiego - obecnie depozyt Skarbu Państwa.
Myłykowie postanowili nawiązać do zwyczaju budowy spalskiego ołtarza na Boże Ciało. „Dowiedzieliśmy się od starszych mieszkańców, że był tu ołtarz i postanowiliśmy, w uzgodnieniu z Księdzem Proboszczem, wrócić do tradycji. Znaleźliśmy zdjęcie i na jego podstawie zbudowaliśmy ołtarz” - powiedziała Niedzieli Łowickiej Grażyna Myłyk.
Propozycja Myłyków została z radością przyjęta przez innych parafian i od dwóch lat w Spale staje znów na Boże Ciało ołtarz myśliwski (jako trzeci z kolei). Reprezentuje on wieś Spała. Pozostałe ołtarze budują wsie: Konewka, Królowa Wola i Glinnik.
Myłykowie konstruują ołtarz myśliwski w tradycyjnym miejscu. W ubiegłym roku miał on kształt leśnego paśnika dla zwierząt, nad którym dominował emblemat hubertowski, z głową jelenia i krzyżem, otoczonymi wieńcem. Emblemat jest powiększoną kopią niewielkiej oryginalnej rzeźby, znajdującej się w Spale od czasów carskich. Nawet Mościcki wykorzystał ją w swojej pamiątkowej odznace. Myłykowie zlecili wykonanie jej powiększenia, dla potrzeb ołtarza, snycerzowi ze Smardzewic, Stanisławowi Wojtaszkowi.
Ołtarz myśliwski z roku ubiegłego był bardzo wierną kopią ołtarza sprzed 80 lat, łącznie z rogowymi świecznikami i pięknymi białymi różami i liliami.
Po uzyskaniu, za pośrednictwem Księdza Proboszcza, zgody Biskupa Łowickiego, tegoroczny ołtarz spalski ozdobiły jelenie wieńce, świeczniki z poroża, medaliony z głowami muflona i dzika, wiklinowe kosze z kwiatami, a nawet dwa dziki!
Myłykowie zbudowali ołtarz, z pomocą córki Moniki i syna Michała. „My zawsze wszystko robimy razem” - uśmiecha się p. Grażyna. Budowa ołtarza trwała kilka godzin i była łatwiejsza niż w ubiegłym roku, bo większość elementów była już gotowa.
Dzięki rodzinie Myłyków cała Spała może być dumna z oryginalnego i pięknego ołtarza. Był on ważną częścią liturgii Bożego Ciała. Stał się też lokalną atrakcją dla turystów i wczasowiczów, których w Spale nigdy nie brakowało. Tradycja budowania ołtarza myśliwskiego w Spale na pewno już nie zaginie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmarł bp Władysław Bobowski

2025-07-08 11:32
Bp Władysław Bobowski

Diecezja Tarnowska

Bp Władysław Bobowski

We wtorek 8 lipca 2025 roku, w wieku 93 lat, odszedł do Domu Ojca bp Władysław Bobowski, biskup pomocniczy senior diecezji tarnowskiej.

Więcej ...

Są wstępne wyniki egzaminu dojrzałości. Jak poszło tegorocznym maturzystom?

2025-07-08 09:04

Ks. Jerzy Babiak

Maturę zdało 80 proc. tegorocznych absolwentów wszystkich szkół ponadpodstawowych; 13 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu - podała we wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Więcej ...

Cztery spotkania dzieci i młodzieży z astronautą na ISS

2025-07-08 16:35

PAP/Albert Zawada

Mimo trwających wakacji ponad 2 tysiące osób – uczniów i nauczycieli – wzięło udział w piknikach i całodniowych wydarzeniach towarzyszących czterem połączeniom z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Podczas spotkań astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski odpowiadał na pytania dzieci i młodzieży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie