Reklama

W Spale - po myśliwsku

Każda parafia stara się, aby tradycyjne cztery ołtarze ustawiane na święto Bożego Ciała były najpiękniejsze i najbardziej wymowne. Działa zapewne nawet coś w rodzaju pozytywnej rywalizacji między poszczególnymi wioskami, ulicami czy wspólnotami parafii, odpowiadającymi za skonstruowanie kolejnych ołtarzy. W niektórych parafiach istnieje też przyjęty przez lata zwyczaj, że za dany ołtarz odpowiada zawsze ta sama wioska i ma on zwykle podobny charakte i wymowę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ze zjawiskiem tego rodzaju mamy do czynienia również w parafii p. w. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Spale. Położona pośród pięknych spalskich lasów nieduża parafia jest wspólnotą stosunkowo młodą, erygowaną dopiero w 1985 r. Już w 1923 r. wzniesiono tutaj - na zlecenie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Wojciechowskiego - drewnianą kaplicę, istniejącą bez zmian po dzień dzisiejszy. Jak przystało na lesistą Spałę, kaplica także jest drewniana - sosnowa. Zbudowano ją w stylu zakopiańskim według projektu architekta-konserwatora prof. Kazimierza Skórewicza.
Choć parafia liczy sobie niespełna 20 lat, to procesje Bożego Ciała mają w Spale tradycję dużo starszą, sięgającą dokładnie lat 20-tych ubiegłego stulecia. Do dziś mieszkańcy pamiętają, że zarówno fundator kaplicy, jak i następny prezydent RP Ignacy Mościcki byli ze Spałą bardzo związani. Właśnie tutaj obaj prezydenci bywali na czerwcowym święcie Bożego Ciała.
Zachowało się nawet zdjęcie z jednej z odbywających się w Spale procesji Bożego Ciała, na którym widać ołtarz splaski oraz małego, stojącego obok ministranta. Ołtarz jest bardzo charakterystyczny: wyraźnie nawiązuje do bogatych tradycji myśliwskich tutejszej ziemi i lasów. Dlatego spalski ołtarz 80 lat temu ozdabiały motywy myśliwskie: krzyż św. Huberta, poroża jelenie, drewniany krzyż.
Zdjęcie udostępnił nowym właścicielom spalskiej restauracji „Pod Żubrem” nieżyjący już p. Pająk. Właśnie w tej restauracji, od trzech lat prowadzonej przez Grażynę i Bogdana Myłyków, znajduje się imponująca, pochodząca sprzed 100 lat kolekcja poroża carskiego - obecnie depozyt Skarbu Państwa.
Myłykowie postanowili nawiązać do zwyczaju budowy spalskiego ołtarza na Boże Ciało. „Dowiedzieliśmy się od starszych mieszkańców, że był tu ołtarz i postanowiliśmy, w uzgodnieniu z Księdzem Proboszczem, wrócić do tradycji. Znaleźliśmy zdjęcie i na jego podstawie zbudowaliśmy ołtarz” - powiedziała Niedzieli Łowickiej Grażyna Myłyk.
Propozycja Myłyków została z radością przyjęta przez innych parafian i od dwóch lat w Spale staje znów na Boże Ciało ołtarz myśliwski (jako trzeci z kolei). Reprezentuje on wieś Spała. Pozostałe ołtarze budują wsie: Konewka, Królowa Wola i Glinnik.
Myłykowie konstruują ołtarz myśliwski w tradycyjnym miejscu. W ubiegłym roku miał on kształt leśnego paśnika dla zwierząt, nad którym dominował emblemat hubertowski, z głową jelenia i krzyżem, otoczonymi wieńcem. Emblemat jest powiększoną kopią niewielkiej oryginalnej rzeźby, znajdującej się w Spale od czasów carskich. Nawet Mościcki wykorzystał ją w swojej pamiątkowej odznace. Myłykowie zlecili wykonanie jej powiększenia, dla potrzeb ołtarza, snycerzowi ze Smardzewic, Stanisławowi Wojtaszkowi.
Ołtarz myśliwski z roku ubiegłego był bardzo wierną kopią ołtarza sprzed 80 lat, łącznie z rogowymi świecznikami i pięknymi białymi różami i liliami.
Po uzyskaniu, za pośrednictwem Księdza Proboszcza, zgody Biskupa Łowickiego, tegoroczny ołtarz spalski ozdobiły jelenie wieńce, świeczniki z poroża, medaliony z głowami muflona i dzika, wiklinowe kosze z kwiatami, a nawet dwa dziki!
Myłykowie zbudowali ołtarz, z pomocą córki Moniki i syna Michała. „My zawsze wszystko robimy razem” - uśmiecha się p. Grażyna. Budowa ołtarza trwała kilka godzin i była łatwiejsza niż w ubiegłym roku, bo większość elementów była już gotowa.
Dzięki rodzinie Myłyków cała Spała może być dumna z oryginalnego i pięknego ołtarza. Był on ważną częścią liturgii Bożego Ciała. Stał się też lokalną atrakcją dla turystów i wczasowiczów, których w Spale nigdy nie brakowało. Tradycja budowania ołtarza myśliwskiego w Spale na pewno już nie zaginie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

To święty również na dzisiaj

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

wikipedia

Więcej ...

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego życia

2024-04-15 13:31

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 18-21.

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...