Reklama

Do św. Jana z Dukli w 7. rocznicę wizyty Ojca Świętego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siedem lat minęło od pamiętnej Mszy św. na lotnisku i poświęcenia przez Papieża-Polaka kościoła pw. św. Piotra i św. Jana z Dukli w nowej dzielnicy Krosna. To ogromne wyróżnienie dla całego regionu, a szczególnie dla Krosna było największym wydarzeniem w jego ponad ośmiowiekowej historii. Akcja Katolicka zapragnęła uczcić minione, jakże miłe sercu wydarzenia i czynem podziękować Ojcu Świętemu za historyczne słowa wypowiedziane 10 czerwca 1997 r. na lotnisku w czasie Mszy św. kanonizacyjnej bł. Jana z Dukli: „(...) Dzisiaj naszej Ojczyźnie potrzebny jest katolicki laikat, apostolstwo świeckich, ów lud Boży, na który czeka Chrystus i Kościół. Potrzebni są ludzie świeccy, rozumiejący potrzebę stałej formacji wiary. Jakże dobrze się stało, że została przywrócona do życia w Kościele na polskiej ziemi Akcja Katolicka, która w waszej archidiecezji, podobnie jak w innych diecezjach, staje się obok różnych ruchów i wspólnot modlitewnych szkołą wiary”.
Pomna tych historycznych słów Ojca Świętego 3 lipca br. o godz. 5.00 z dwóch różnych miejsc w archiprezbiteracie Krosno wyruszyła I Piesza Pielgrzymka zorganizowana przez Akcję Katolicką do św. Jana z Dukli i miejsc z nim związanych.
Pierwsza grupa pielgrzymkowa, otrzymawszy błogosławieństwo od wicedziekana dekanatu Krosno III, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Żeglcach ks. Jana Luchowskiego, pielgrzymowała z przedstawicielami parafii z Bóbrki, Kopytowej, Zręcina z ks. Andrzejem Niemcem, Żeglec i parafii filialnej z Leśniówki. Pielgrzymi w modlitewnym rozważaniu i ze śpiewem na ustach, w szczególny sposób ubogaconym przez młodzież z parafii w Zręcinie, przez skansen w Bóbrce dotarli do parafii pw. św. Michała Archanioła w Wietrznie. Zabytkowy drewniany kościółek parafialny, umieszczony na szlaku dziedzictwa narodowego drewnianych świątyń, udzielił pielgrzymom ochłody w cieniu rozłożystych starych lip i pozwolił na modlitewną kontemplację w swym wnętrzu.
Druga grupa pielgrzymkowa o godz. 5.00 wyruszyła z parafii pw. św. Piotra i św. Jana z Dukli w Krośnie. Pielgrzymi z tej parafii, a także z parafii ojców Kapucynów, Korczyny, Świętego Ducha w Krośnie, Turaszówki po modlitwie wyruszyła prastarym szlakiem węgierskim przez Suchodół, doliną rzeki Jasiołki z widokiem na grzbiet Cergowej. W modlitewnym rozważaniu i śpiewie pielgrzymi dotarli do kościoła filialnego pw. Matki Bożej Fatimskiej w Niżnej Łące. Tutaj dołączyli pielgrzymi z tej miejscowości, a niespodzianką i dużą radością dla przybyłych był odpoczynek u parafianki - Stanisławy Baran - długoletniej organizatorki pielgrzymek w kraju, która swoją gościnnością i darem serca, wyrażonym w poczęstunku własnymi wypiekami, podbiła serca wszystkich pielgrzymów.
Przed godziną 9.00 druga grupa pielgrzymkowa dotarła na miejsce spotkania w parafii Wietrzno, gdzie podczas krótkiej modlitwy, wznoszonej wspólnie z przybyłymi parafianami, prosiła za wstawiennictwem św. Jana z Dukli o szczególną opiekę nad Ojcem Świętym, polecała orędownictwu Świętego własne intencje i zdrowie Proboszcza wietrzyńskiej parafii.
Połączone grupy pielgrzymkowe starym akacyjnym traktem węgierskim, pamiętającym jeszcze czasy króla Jana Kazimierza i jego powrót do Polski w okresie potopu szwedzkiego, przed godz. 11.00 dotarły do kościoła klasztornego w Dukli. Późnobarokowy, trójnawowy kościół ojców Bernardynów (1761-1764), konsekrowany w 1764 r., z przepięknymi ozdobnymi organami (1767), stallami, ławkami, a zwłaszcza ołtarzem głównym, wykonanym przez snycerzy rzeszowskich, i trzema dzwonami pochodzącymi z Proszowa na Słowacji, powitał nas swoim pięknem i godnością.
Po krótkiej modlitwie i dziękczynieniu przy pomniku Ojca Świętego i św. Jana z Dukli, dzięki uprzejmości ojców Bernardynów, pielgrzymi mogli przystąpić do sakramentu pokuty, odprawić modlitwę nowennową do św. Jana z Dukli i ucałować Jego święte relikwie, prosząc o potrzebne łaski. Niektórzy członkowie Akcji Katolickiej dojechali jeszcze do klasztoru, a byli wśród nich gospodarze oraz przedstawiciele z parafii Pustyny i św. Wojciecha.
Około południa powiększona grupa pielgrzymkowa w liczbie 100 osób wyruszyła do „Złotej Studzienki” - kapliczki zbudowanej na lesistym szczycie góry Cergowa, obok której znajduje się źródło. Według tradycji św. Jan z Dukli przebywał tutaj, oddając się modlitwom, kontemplacji, postom, prowadząc żywot pustelniczy. Pierwsza wiadomość źródłowa o istnieniu tej studzienki pochodzi z 1896 r.
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej z Dukli dzień wcześniej i w dniu pielgrzymowania przygotował ołtarz polowy, bardzo pięknie ukwiecony ogrodowymi i polnymi kwiatami przez mieszkankę ziemi dukielskiej, która prawie codziennie poświęca się dla św. Jana z Dukli, nosząc w to święte miejsce zawsze żywe kwiaty.
Mszę św. polową odprawił pielgrzymujący z nami ks. Andrzej Niemiec, który w homilii powiedział o powołaniu człowieka i życiu w Duchu Świętym, które wypełnia powołanie człowieka, o miłości Bożej i solidarności ludzkiej. Ks. Andrzej mówił o naszym powołaniu do szczęścia w różnych stanach, o wolności ludzkiej w ekonomii zbawienia i odpowiedzialności człowieka oraz o moralności czynów ludzkich Obsługę liturgiczną, czytania i modlitwę wiernych podjęli członkowie Akcji Katolickiej z Dukli, którym należy się podziękowanie za funkcję gospodarzy w tym świętym miejscu. Szczególne wyrazy wdzięczności należą się matkom i ojcom, którzy pielgrzymowali z dziećmi, młodzieży z parafii w Zręcinie za piękny śpiew i grę na gitarze. Wszystkim członkom Akcji Katolickiej za to, że ich zamysł obrócił się w czyn.
Dziękujemy Ci Ojcze Święty za kanonizację św. Jana z Dukli. Zapewniamy Cię, że modlimy się w Twojej intencji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

Adobe Stock

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Chełm. Powołani do miłości

2024-05-05 12:22

Tadeusz Boniecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...