Reklama

Ruch Sercańskiej Młodzieży

Ruch Sercańskiej Młodzieży narodził się w polskiej prowincji Księży Sercanów w 1997 r. Wydarzeniem, które bezpośrednio zainspirowało Sercanów do podjęcia regularnych starań duszpasterskich w środowisku młodych ludzi, były Pliszyńskie Dni Młodych. I choć pierwsze takie spotkanie miało miejsce w 1994 r., to regularna formacja rozpoczęła się 3 lata później, a wynikała z gotowości młodzieży do kształtowania życia religijnego w oparciu o duchowość Serca Jezusowego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ruch Sercańskiej Młodzieży czerpie swoją inspirację z duchowości i charyzmatu o. Jana Leona Dehona, założyciela Księży Sercanów, który rozkochany był w Sercu Boga. „Tylko ponowne odkrycie miłości Boga może odrodzić świat i ludzkie społeczności. Idźcie, dajcie poznać światu miłość Najświętszego Serca Jezusowego” - mawiał o. Dehon. „Za wzorem Ojca Dehona pragniemy skierować wzrok młodych w stronę Serca Bożego, aby tym samym mogli odważnie, w sobie i w świecie, budować cywilizację miłości” - powiedział „Niedzieli” ks. Przemysław Kozak SCJ, moderator RSM w Sosnowcu. „Członkowie RSM-u mają uczyć się miłości ewangelicznej i trwać w jedności z nią poprzez Eucharystię, adorację, modlitwę, praktykę sakramentów świętych, czytanie i medytację Słowa Bożego oraz czynnie ją praktykować” - wylicza ks. Kozak.
Zewnętrznymi znakami przynależności do wspólnoty są statut oraz Krzyż Sercański wręczany w czasie przyjmowania do RSM. Kandydaci otrzymują go po odczytaniu i złożeniu osobistego aktu ofiarowania.
Wezwanie do budowania cywilizacji miłości należy rozumieć jako zobowiązanie do bardzo autentycznego życia Ewangelią Chrystusa, do pełnego i autentycznego daru z siebie. Życie członków ruchu winno być inspirowane miłością do Chrystusa. „Ta miłość będzie nieraz wzywała do bardzo zdecydowanej postawy i do opowiadania się po stronie Chrystusa wbrew obiegowym i modnym definicjom ludzkiego życia” - przekonuje ks. Przemysław.
Jednym z podstawowych celów ruchu jest budowanie cywilizacji miłości poprzez dzieła miłości i otwartości na Boże działanie. Zadaniem ruchu jest też stałe pogłębianie u ludzi młodych wiary i miłości do Chrystusa. „Poprzez pielęgnowanie ducha miłości do Boga i wszystkich ludzi ruch pragnie włączyć się w nurt zadośćuczynienia za grzechy świata. Środkiem jest formacja ludzka, duchowa i religijna młodzieży do dojrzałej postawy chrześcijańskiej inspirowanej Ewangelią, a także formacja do aktywnego udziału w apostolskim życiu Kościoła” - czytamy w statucie Ruchu Sercańskiej Młodzieży.
Członkowie Ruchu podejmują autentyczne starania o to, aby łączyć w swym życiu dwa nierozerwalne wymiary wiary: miłość do Chrystusa i miłość do ludzi, bo tylko dzięki pogłębianiu miłości do Chrystusa można mieć gorliwość i zapał. Tylko miłość może skutecznie przemieniać uwikłany w niesprawiedliwość i nienawiść świat. Młodzież sercańska pragnie żyć tym ideałem, wprowadzając w życie konkretne praktyki i czyny chrześcijańskiej miłości. Dlatego członkowie wspólnoty podejmują potrzebne dzieła formacji duchowej i religijnej, a także dzieła charytatywne i społeczne. Są otwarci na każdą współpracę z innymi ruchami katolickimi i grupami działającymi w danej parafii, zawsze przy współpracy i kierownictwie księży i animatorów. „Otwartość na miłość Chrystusa, to klucz do zrozumienia sensu swego życia, swego powołania, poradzenia sobie z własnymi trudnościami, cierpieniami, upokorzeniami. Człowiek młody, który uwierzył miłości Chrystusa, będzie zdolny do czynnej miłości, nie będzie się zasklepiał w sobie, nie będzie pozostawał w obszarze emocjonalnej i zmysłowej miłości. Na tym polega dojrzała postawa chrześcijańska. Człowiek, który szczerze i autentycznie kocha Chrystusa, jest przemieniany Jego miłością, a równocześnie jest »budowniczym« nowego, zjednoczonego świata” - tłumaczy ks. Kozak.
Zasadnicza formacja w ruchu trwa 3 lata i odbywa się przez uczestnictwo w weekendowych spotkaniach formacyjnych organizowanych w poszczególnych okręgach RSM-u. W naszej diecezji takie spotkania mają miejsce oczywiście przy parafii Księży Sercanów w Sosnowcu-Środuli. Formacja poprzedzona jest tzw. rokiem zerowym, w trakcie którego osoba zgłaszająca wolę przystąpienia do RSM ma możliwość lepszego poznania tego dzieła oraz dokonania świadomego wyboru. Po zakończeniu trzyletniej formacji rozpoczyna się tzw. formacja stała, której celem jest doskonalenie własnego życia duchowego, ale w nieco inny sposób. Na tym etapie nie jest już wymagane tak częste uczestnictwo w spotkaniach formacyjnych, ale raczej indywidualna troska o wzrost wiary w oparciu o elementy duchowości Serca Jezusowego.
„Ruch oprócz weekendowych spotkań i zjazdów, które są spotkaniami wszystkich członków RSM, uczestniczy również w przygotowaniu Sercańskich Dni Młodych i organizowaniu czuwań modlitewnych dla młodzieży. Włącza się także w pomoc przy przeprowadzaniu rekolekcji szkolnych i parafialnych oraz podejmuje szereg inicjatyw służących dobru poszczególnych parafii” - przedstawia dzieła ks. Przemysław. W ciągu 7 lat działalności udział w ruchu podjęło przeszło 200 osób. W chwili obecnej ok. 120 osób potwierdziło swoją przynależność do wspólnoty bądź identyfikuje się z nią pomimo zmiany np. stanu życia czy wyjazdu za granicę. Przeszło 20 członków, i to zarówno chłopców, jak i dziewcząt, wstąpiło do zgromadzeń zakonnych lub seminariów.
„Jeśli chodzi o Sercańske Dni Młodych, to widać ustabilizowaną liczbę uczestników, która od kilku lat kształtuje się na poziomie 700 osób. Początkowo liczba chętnych szybko wzrastała, nawet do 1000 osób, ale od kilku lat zatrzymała się na granicy 700 osób. Według danych szacunkowych w ciągu 10 lat w Sercańskich Dniach Młodych w Pilszynie uczestniczyło od 5 do 6 tysięcy młodzieży” - podaje moderator.
Wszystkich zainteresowanych ideą RSM zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniach formacyjnych, które odbywają się w każdy piątek o godz. 19.30 w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli. Bliższe informacje można uzyskać od opiekuna wspólnoty ks. Przemysława Kozaka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Pielgrzymi ze Słowacji

2024-05-04 22:26

Małgorzata Pabis

W pielgrzymce wzięło udział ponad 10 tysięcy Słowaków!

Więcej ...

Francuskie rekolekcje w drodze

2024-05-05 15:00

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...