Reklama

Pomagano nam, pomagamy i my

Jeszcze wszyscy pamiętamy, jak trudno było nam otrząsnąć się po systemie gospodarki centralnie planowanej. Socjalizm wypaczył nie tylko ekonomię, ale przede wszystkim etos, wartości, zachowania ludzkie. Cieszy fakt, że pojawia się coraz więcej inicjatyw, by przyjść z pomocą ludziom jeszcze bardziej dotkniętym pustoszącym sumienia systemem. Stąd udział parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Dąbrowie Górniczej w programie „Przemiany w Regionie” - RITA.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia dołączyła się wspólnie z Diecezjalnym Duszpasterstwem Liturgicznej Służby Ołtarza do przedsięwzięcia Alicji Trzaskomy - dyrektor Zawodowego Studium Medycznego w Sosnowcu pomagającego ukraińskiej młodzież. Owocem udziału w projekcie był 7-dniowy pobyt ukraińskich gości z Charkowa w Zagłębiu. A jesienią do Charkowa pojedzie grupa młodzieży z Polski.
„Przemiany w Regionie” RITA to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Podobnie jak w latach ubiegłych w roku 2003 program służy przekazywaniu polskich doświadczeń w zakresie transformacji systemowej innym krajom regionu, poprzez wspieranie odpowiadających temu celowi inicjatyw polskich organizacji pozarządowych oraz instytucji edukacyjnych” - powiedział „Niedzieli” ks. Janusz Stach, zaangażowany w realizację projektu.
Do tej pory w ramach ścieżki grantowej „Współpracujemy lokalnie” wspierane były lokalne inicjatywy organizacji pozarządowych, szkół i innych instytucji edukacyjnych, realizowane wspólnie z partnerami z krajów byłego bloku wschodniego - z Ukrainy, Białorusi i Rosji - obwód Kaliningradzki. W roku 2003 w dwóch turach konkursu grantowego fundacja wsparła około 40 projektów. Podobnie jest i w tym roku. Aby móc wziąć udział w projekcie, trzeba było napisać konkretny program. Taki właśnie powstał przy udziale Zawodowego Studium Medycznego i parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej. Program był na tyle przekonujący, że fundacja przyznała pieniądze na jego realizację.
A był przekonujący, ponieważ młodzież ze studium dobrze rozeznała sytuację ich rówieśników z „Charkowskiego Kolegium”. Prywatny Ogólnokształcący Podstawowy Zakład I-III stopnia „Charkowskie Kolegium” to szkoła, w której kształcą się dzieci od 6 do 18 lat, których rodzice pracują zawodowo i mimo że rozumieją potrzeby dbania o wychowanie swoich dzieci, nie poświęcają im wiele uwagi. Są to rodziny wielopokoleniowe o patriarchalnym modelu rodziny. Kopalnią informacji o szkole i w ogóle Charkowie był polski misjonarz na stałe tam pracujący o. Maksymilian Podwika. To dzięki jego wiadomościom udało się nawiązać kontakt m.in. ze szkołą.
„Inspiracją do podjęcia tematu były również długotrwałe kontakty z młodzieżą ukraińską, które powstały w wyniku pierwszego realizowanego projektu w 2001 r. oraz współpraca pomiędzy polskimi i ukraińskimi organizacjami kościelnymi. W wyniku tych kontaktów przy wymianie doświadczeń dowiedzieliśmy się, że nasi koledzy z Ukrainy słabo komunikują się w swoich środowiskach rodzinnych, a ich aktywność własna jest niska. Przeraził nas również fakt, iż w Charkowie w ostatnim czasie znacznie wzrosła liczba samobójstw, co może świadczyć o braku umiejętności poszukiwania uniwersalnych wartości w życiu. Problem ten w Charkowie jako pierwsi dostrzegli duchowni” - tłumaczą słuchacze studium.
Z uzyskanych informacji wynikało także, że ukraińscy nastolatkowie nie przejawiają większego zainteresowania życiem społeczno-politycznym miasta. „Występuje u nich tzw. wyuczona bezradność, której następstwem jest bierność, zniechęcenie i frustracja. Dlatego projekt był skierowany do młodzieży ze wschodniej Ukrainy i obejmował zadania z zakresu podstawowej edukacji obywatelskiej tak, by choć w części przygotować ich do samodzielnego udziału w życiu publicznym, jak również rozwinąć poczucie odpowiedzialności za wyrażanie swoich opinii i dyskusji na forum szkoły” - powiedział ks. Stach.
Założenia były i są realizowane przy aktywnym udziale stron i wzajemnym zaangażowaniu w różne formy współpracy w szczególności poprzez: warsztaty komunikacji interpersonalnej, seminaria, debatę, wymianę młodzieży i wizyty studyjne. Organizatorzy ufają, że efektem ich działań będzie wypracowanie projektów pomysłów pracy nad sobą, zaś skutkiem współpracy z organizacjami kościelnymi będzie założenie poradni życia rodzinnego dla społeczności parafialnej oraz wypracowanie programu kursu na ceremoniarza i lektora dla młodzieży skupionej wokół parafii.
Specyfika projektu polega bowiem nie tylko na przygotowaniu kilkudniowych wizyt w Polsce czy na Ukrainie, ale na bieżącej pracy nad sobą i z sobą. Ukraińska młodzież ma przygotować 5 projektów pomysłów pracy na sobą, przeprowadzić diagnozę podstawowych wartości wśród młodzieży szkolnej i parafialnej oraz opracować tezy i przygotować moderatora i grupę młodzieży do debaty. Jak się wywiążą z tych zadań, przekonają się słuchacze Zawodowego Studium Medycznego i parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej już we wrześniu, gdy złożą wizytę swoim kolegom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

Adobe Stock

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...