Reklama

Święto Młodych w Kolonii

Powoli ruszają przygotowania do Światowego Dnia Młodych w Kolonii w 2005 r. Z upoważnienia Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski przygotowaniami do wyjazdu zajmuje się Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży. Jest to instytucja kościelna, której zasadniczym celem jest koordynacja przygotowań, zgłoszeń oraz uczestnictwa polskich grup w światowych oraz europejskich spotkaniach młodych organizowanych pod patronatem Papieskiej Rady ds. Świeckich z Watykanu. Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski opiekunem Biura jest krajowy duszpasterz młodzieży - bp Henryk Tomasik. W naszej diecezji akcję koordynuje ks. dr Paweł Brańka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biuro ŚDM

Geneza Krajowego Biura ŚDM sięga swoimi korzeniami roku 1995 i jest ściśle związana z organizacją X Światowego Dnia Młodzieży w Manili na Filipinach oraz Pielgrzymki Młodych Europy do Loreto we Włoszech. Podczas swojej 9-letniej działalności Biuro zajęło się promocją idei Światowych Dni Młodzieży, inspirowaniem spotkań młodych w diecezjach oraz koordynacją dużych spotkań międzynarodowych w Paryżu, Rzymie i Toronto.

Konferencja w Warszawie

14 czerwca br. w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyło się spotkanie poświęcone przygotowaniom do XX Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w sierpniu 2005 r. w Kolonii, w Niemczech. W spotkaniu wzięli udział delegaci wszystkich diecezji w Polsce oraz przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich. Specjalnymi gośćmi spotkania byli: abp Stanisław Ryłko - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, ks. Ulrich Hennes - sekretarz Komitetu Niemieckiego XX ŚDM, ks. prał. Stanisław Budyń - rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech.
„W czasie konferencji przedstawiono zagadnienia związane z organizacją i uczestnictwem polskiej młodzieży w XX ŚDM w Kolonii. Szeroko omówiono i zaprezentowano program przygotowań duchowych do tego wydarzenia. Krajowe Biuro ŚDM przekazało do wszystkich parafii w Polsce plakaty i foldery oraz specjalne ulotki zapraszające młodzież do Kolonii. Ulotki te już wkrótce dotrą do wszystkich młodych, którzy w okresie wakacyjnym wezmą udział w pielgrzymkach, obozach, oazach i rekolekcjach. Na wrzesień zaplanowano Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży” - tłumaczy ks. Paweł Brańka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wolontariat

Mimo że do ŚDM jeszcze rok, już praca wre. 15 czerwca br. Polskie Biuro ŚDM rozpoczęło rejestrację wolontariuszy pragnących wziąć udział w XX ŚDM w Kolonii. Już pierwsze dni pokazały, że chętnych do tej posługi będzie bardzo wielu. Jako pierwsi zgłosili się wolontariusze z poprzednich spotkań w Rzymie i Toronto. Polskie Biuro do Komitetu Niemieckiego zgłosi 300 młodych pragnących służyć swoim rówieśnikom w sierpniu 2005 r. „Aby zostać wolontariuszem, należy przesłać swoje zgłoszenie za pośrednictwem strony internetowej www.sdm.org.pl/kolonia oraz pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjną. Należy też mieć ukończone 18 lat, znać język angielski lub niemiecki, być zaangażowanym w życie Kościoła, posiadać list polecający od duszpasterza oraz wziąć udział w jednym ze spotkań kwalifikacyjnych, które odbędą się: 24 października w Poznaniu, 14 listopada w Krakowie, 21 listopada w Warszawie” - wyjaśnia sosnowiecki Koordynator.

Reklama

Warunki uczestnictwa

Aby móc uczestniczyć w spotkaniu młodych, trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze trzeba mieć nie mniej niż 16, a nie więcej niż 30 lat, zaakceptować religijny charakter pielgrzymki, wyjechać w zorganizowanej grupie duszpasterskiej, uczestniczyć w spotkaniach przygotowawczych w ciągu roku, być przygotowanym na obowiązkowy udział w całym programie spotkania, liczyć się z zakwaterowaniem w warunkach pielgrzymkowych (śpiwór, materac).

Koszty

Na pełny koszt uczestnictwa składa się kilka elementów: fundusz solidarnościowy, pakiet pielgrzyma (niemiecki i polski), ubezpieczenie, transport i ewentualnie oferta turystyczna przed lub po spotkaniu. Jednakowe dla wszystkich uczestników są opłaty za fundusz solidarnościowy, pakiet polski oraz ubezpieczenie. Do wyboru pozostaje natomiast wariant pakietu pielgrzyma oferowany przez Komitet Niemiecki. Ale o tym w następnym numerze „Niedzieli”. Pozostaje otwarty także sposób dotarcia do Kolonii. Ciekawą formę pielgrzymowania zaproponował ks. Piotr Pilśniak. Uda się on na spotkanie z Ojcem Świętym z grupą młodych ludzi rowerami. Zapisy jeszcze są przyjmowane. Należy jednak wziąć pod uwagę własne możliwości fizyczne. Cała trasa będzie liczyła ok. 2,5 tys. km. A dziennie trzeba będzie pokonywać dystans 100-120 km.
Tyle o Polsce, a co się dzieje w Niemczech? Obecnie w diecezjach niemieckich trwa peregrynacja Krzyża Światowych Dni Młodzieży. Krzyż, podarowany młodym, przez Jana Pawła II w 1984 r. przemierzył już wiele kontynentów, zapraszając młodzież na kolejne światowe spotkania. W czerwcu ubiegłego roku Krzyż pielgrzymował po diecezjach polskich. Obecnie skupia wokół siebie młodzież całych Niemiec.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Lubartów. Powołani do służby

2024-05-05 12:27

Ks. Krzysztof Podstawka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...