Reklama

Śladami niezwykłych Jubileuszów

Każda Msza św. jest wydarzeniem poruszającym niebo i ziemię, gdyż nigdy tak mocno nie uczestniczymy w wierze wspólnoty jak w tej chwili, gdy wspólnie modlimy się, składamy ofiarę i jednoczymy się z miłością Bożą, która żyje w Jezusie Chrystusie. Tak we wspólnotach parafialnych dziękowali za dar 50-lecia kapłaństwa ks. kan. Kazimierz Kołwzan i ks. prał. Otton Okulicz-Kozaryn.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Suliszewie 26 czerwca br. o godz. 10.30 Dostojny Jubilat - ks. kan. Kazimierz Kołwzan przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. z udziałem 17 kapłanów (z ogólnej liczby 20), zaproszonych gości i licznie zebranych wiernych. Po słowie wstępnym ks. kan. Roman Garbicz odczytał list gratulacyjny arcybiskupa seniora Mariana Przykuckiego, a dzieci wyraziły swoją radość wierszami. Kaznodzieja zaś podczas kazania przypomniał sylwetkę Dostojnego Jubilata.
Ks. kan. K. Kołwzan urodził się 2 lutego 1927 r. w Osinówce, na ziemi wileńskiej, jako ostatni z dziewięciorga dzieci w rodzinie Stanisława i Hieronimy Kołwzanów. W Oszmianie ukończył szkołę podstawową. W 1948 r. przybył do Sulęcina. Tu w 1951 r. ukończył liceum ogólnokształcące i w tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie Wlkp. 29 czerwca 1954 r. w katedrze gorzowskiej z rąk bp. Herberta Bednorza otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1954-57 pracował w Nowogardzie jako wikariusz, posługując w 19 kościołach. W okresie wakacyjnym w 1957 r. został przeniesiony do parafii w Drawnie, z obowiązkiem tworzenia nowej parafii. Parafię pw. Świętej Trójcy w Suliszewie objął jako proboszcz 25 października 1957 r.
Ksiądz Proboszcz jest nie tylko wspaniałym budowniczym, ale również gorliwym duszpasterzem. Najbardziej ukochał Eucharystię i konfesjonał. Szanuje swoich parafian, kocha kapłaństwo i kapłanów. Ziemia suliszewska dzięki posłudze Księdza Proboszcza zrodziła siedmiu kapłanów: ks. Zenona i ks. Tadeusza Łuczaków, ks. Romana i ks. Zdzisława Garbiczów, ks. Henryka i ks. Grzegorza Wejmanów oraz ks. Mariusza Matuszaka (dwaj inni: ks. Marek Cześnin i ks. Robert Żołnierzów zostali tutaj ochrzczeni) - na służbę Bogu i Kościołowi szczecińsko-kamieńskiemu.
Ksiądz Kanonik służy parafianom 47 lat, zna więc ich po imieniu. Wielu z nich opuściło parafię i znalazło swoje miejsce w różnych częściach Polski, inni trwają tutaj. Dla wszystkich jest dobrym Ojcem. Te słowa mówią same za siebie. Kościół szczecińsko-kamieński uhonorował ks. K. Kołwzana w 1983 r. tytułem kanonika honorowego Kamieńskiej Kapituły Kolegiackiej. Burmistrz Choszczna w imieniu Rady Miasta 29 czerwca 1999 r. wręczył Księdzu Kanonikowi medal zasługi za całokształt pracy duszpasterskiej. Parafianie otaczają go szczerym szacunkiem.
Podczas Mszy św. przedstawiciele każdej miejscowości filialnej złożyli dary ofiarne, a panie z Koła Gospodyń Wiejskich ubogaciły uroczystość śpiewem. Nie zabrakło także wspólnie wykonanej pieśni Gaude Mater Polonia. Na zakończenie Eucharystii liczne delegacje oraz osoby prywatne złożyły życzenia Księdzu Proboszczowi. Obecni byli, m.in.: dziekan drawieński ks. kan. Stanisław Gulczyński, Poseł na Sejm, Burmistrzowie Choszczna i Recza, Przewodniczący Rady Powiatu oraz Starosta Powiatu.
Nie zabrakło również agapy po której przedstawiono program artystyczny, przygotowany specjalnie na tę uroczystość.
Następnego dnia, 27 czerwca br., w Cychrach o godz. 13.00 uroczystości swe przeżywał drugi z Jubilatów - ks. prał. Otton Okulicz-Kozaryn. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył abp. Zygmunt Kamiński w towarzystwie Dostojnego Jubilata, ks. dr. Romana Misiaka, ks. Karola Wójciaka i ks. Marka Jaworskiego. Obecni byli również księża z dekanatu, na czele z dziekanem dębskim ks. kan. Alojzym Słomińskim, miejscowym proboszczem ks. Robertem Szumowskim i licznie zgromadzonymi wiernymi.
Metropolita Szczecińsko-Kamieński w swym kazaniu przybliżył postać tego zasłużonego dla archidiecezji Kapłana. Ks. prał. Otton Okulicz-Kozaryn urodził się 24 kwietnia 1924 r. w Waśkowicach. Pochodzi z terenów dawnej archidiecezji wileńskiej. Tuż po wojnie, podobnie jak większość tamtejszej ludności, przybył na Ziemie Odzyskane. Zamieszkał w Mieszkowicach. Po maturze wstąpił do gorzowskiego Seminarium. 29 czerwca 1954 r. w katedrze gorzowskiej przyjął święcenia kapłańskie. Pierwszą jego placówką duszpasterską był Rzepin. Pracował tam przez 3 lata. Następnie, 2 lutego 1957 r., Ksiądz Prałat mianowany został proboszczem nowo powstałej parafii pw. św. Stanisława BM w Cychrach. Pracował w niej z wielką ofiarnością i oddaniem do 7 sierpnia 2001 r., kiedy to odszedł na zasłużoną emeryturę. Dalej mieszka i pomaga w parafii w Cychrach. Jego 44-letnia posługa duchowa i materialna, a także pokorna i gorliwa postawa kapłańska zaowocowały m.in. trzema powołaniami kapłańskimi - ks. Marek Jaworski, ks. Karol Wójciak i ks. Stanisław Mielimączka oraz jednym zakonnym - s. Janina Mielimączka CSSF.
Przed błogosławieństwem Burmistrz Dębna i Przewodniczący Rady Miejskiej odznaczyli Dostojnego Księdza Jubilata medalem „Zasłużony dla Gminy”. Zaś po końcowym błogosławieństwie ustawiła się długa kolejka byłych parafian i przedstawicieli różnych instytucji z gratulacjami i życzeniami wdzięczności. Ten pamiętny dzień zakończył uroczysty obiad.
Dostojni Księża Jubilaci pochodzący z ziemi wileńskiej 29 czerwca 1954 r. w Gorzowie Wlkp. z rąk bp. H. Bednorza przyjęli święcenia kapłańskie, przez 3 lata byli wikariuszami w jednej parafii, w 1957 r. rozpoczęli pracę jako pierwsi w nowo powstałych parafiach, w których czterdziestokilkuletnia posługa duszpasterska przyniosła wspaniałe owoce. To Boży znak jedności.
Pragniemy złożyć Dostojnym Księżom Jubilatom gratulacje za dar 50 lat kapłaństwa i wyrazić szczerą wdzięczność za ogrom uczynionego dobra.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

To święty również na dzisiaj

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

wikipedia

Więcej ...

Francuskie rekolekcje w drodze

2024-05-05 15:00

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...