Reklama

Czym jest miłość według Ewangelii? (3)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Druga ważna cecha miłości według Ewangelii, to jej niezależność od dobra i zła. Chodzi o nieodwołalność miłości, nawet wtedy, kiedy spotyka nas zło. Chrystus powiedział: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują[...]abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie” (por. Mt 5, 44-45). Jeżeli dobro i zło jest przyczyną naszego ustosunkowania się do ludzi, jeżeli kochamy tylko sympatycznych, dobrych i miłych, to nie jest to jeszcze miłość płynąca z Boga. Miłość Boża tworzy dobro. W otoczeniu człowieka, który kocha, inni mają stawać się lepsi. I stają się lepsi. Miłość chrześcijańska ma czynić świat lepszym. Nie możemy jako chrześcijanie kapitulować przed złem, bo wtedy kapitulujemy jako uczniowie Chrystusa. A to jest najgorsza przegrana, bowiem jesteśmy odpowiedzialni za zło w świecie. Gdyby Chrystus, jak mówi św. Augustyn, wisząc na krzyżu, patrzył na to, że jest krzyżowany przez ludzi, a nie na to, że za nich umiera, czy odkupiłby świat? Zło jest problemem w naszym życiu. Reakcja na nie jest dla nas egzaminem. Jeżeli widzimy zło, to nie płaczmy, nie krytykujmy, ale z ufnością módlmy się i pokutujmy. W ten właśnie sposób działa chrześcijańska miłość. Gdyby pierwszy Kościół patrzył tylko na zło Judasza, czy rozniósłby radosną nowinę po całym świecie? Kościół pierwotny cieszył się ze spotkania z Chrystusem zmartwychwstałym. My natomiast często krytykujemy i rozpaczamy nad złem.
Miłość chrześcijańska nie wyklucza nikogo. Bóg ogarnia bowiem swoją miłością wszystkich. Miłość chrześcijańska nie ekskomunikuje nikogo, bo jeżeli ekskomunikujemy kogoś, to jednocześnie ekskomunikujemy siebie samych. Mogą być tarcia między nimi, ale chodzi o to, żeby nie były one trwałe. Mówi Pismo Świete, żeby słońce nie zachodziło nad naszym zagniewaniem. Miłość chrześcijańska jest siłą jednoczącą, komunią. Pierwsi chrześcijanie wyrażali to przede wszystkim przez wspólnotę dóbr. Są też inne dary, które możemy składać we wspólnocie: dar prawdy, szczerości, swoich myśli, radości, miłości. To wszystko może ubogacać wspólnotę. Wówczas wspólnota staje się silniejsza, bardziej radosna. Kochać, to nie tylko unikać tarć, nie tylko znosić jeden drugiego. To wszystko jeszcze za mało. Gdyby nasi rodzice nas tylko znosili, byłoby to bardzo mało. Przybieramy często postawę, która nikogo nie chce urazić. Często za tym kryje się nasza obojętność na los bliźniego. Nikogo nie urazić, o wszystkich mówić dobrze, zostawić każdego jego poglądom. Czy za tym nie kryje się brak gorliwości o zbawienie naszego bliźniego? Obojętność na jego los? Jesteśmy dzisiaj bardzo obojętni na zjawisko niewiary, ateizmu, a chodzi o to, by odczuwać ból, że takie zjawisko ma miejsce. Chodzi o to, by nas to bolało, byśmy pokutowali za nich, więcej modlili się za nich, czynili więcej dobra. Żebyśmy nie mówili, iż jest nam to obojętne. Prorok Izajasz bolał nad swoim narodem. „Wół rozpoznaje swojego pana i osioł żłób swego właściciela; Izrael na niczym się nie zna, lud mój niczego nie rozumie” (Iz 1, 3). Izajasz miał ogromną wrażliwość na tragedię niewiary swojego narodu. Nie był obojętny na jego zło. Wielka miłość dobra jest bowiem jednocześnie potężną nienawiścią zła.
Następną cechą miłości - według Ewangelii - jest służba. Nie może być ona egocentryczna, dla poklasku, zdobycia zasług. Św. Paweł przestrzega: „I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał, nic bym nie zyskał” (por. 1 Kor 13, 3).
Służba wobec bliźnich musi być przepojona miłością. Miłość prawdziwa podchodzi do człowieka „z dołu”, nie „z góry”. W Wielki Czwartek Chrystus klęczał przed swoimi uczniami i umywał im nogi. Tak mamy patrzeć na drugiego człowieka, jak na tego, przed którym sam Bóg klęczał i umywał mu nogi. Rozumiemy, dlaczego czynili tak święci, kiedy często na klęczkach posługiwali chorym i ubogim. Nie było w tym nic nadzwyczajnego. Naśladowali po prostu samego Jezusa, jego miłość.
My też jesteśmy Jego uczniami. Mamy Go naśladować w znaku miłości w dzisiejszym świecie. Jezus bowiem, kiedy powtórnie przyjdzie, będzie nas sądzić z tego znaku.

Przyjmij mą miłość Panie
małą i niezgrabną
jak raczkujące niemowlę
potykające się o małe prze szkody
przyjmij mą wiarę która nie jest
nawet ziarnkiem gorczycy
i trzeba ją oglądać
pod mikroskopem
przyjmij mą nadzieję Panie
codziennie składaną w Twoje dłonie
i nieś mnie ku życiu
Ks. Władysław Piechota

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Borowa Wieś: znaleziono dziewczynkę w oknie życia

2024-05-05 10:01

Karol Porwich

W oknie życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie-Borowej Wsi znaleziono dziewczynkę. Do wydarzenia doszło we wtorek 30 kwietnia.

Więcej ...

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...