Reklama

Jubileusz zamojskich redemptorystów

Być przykładem w obcowaniu, w miłości, w wierze...

Gwałtowna burza, silny wiatr ani ulewny deszcz nie były w stanie odstraszyć licznej rzeszy wiernych i przybyłych z różnych stron kraju pielgrzymów, którzy 28 czerwca wypełnili dziedziniec kościoła św. Mikołaja w Zamościu. Ale też i powód tego modlitewnego spotkania był szczególny. W tym dniu bowiem uroczyście świętowano 70. rocznicę sprowadzenia do Zamościa Redemptorystów i 50. rocznicę Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy odprawianej w kościele św. Mikołaja od 1954 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trudno się dziwić, że znaczący jubileusz powszechnie znanych, szanowanych i lubianych Ojców zgromadził tłumy wiernych, których obecność w tym dniu była swoistym manifestem szacunku i sympatii. Niewątpliwie dodatkową zachętą do przyjazdu do Zamościa dla licznych pielgrzymek, było objęcie jubileuszu patronatem przez Radio Maryja i Telewizję TRWAM, których ekipy na żywo transmitowały uroczystości. W uroczystościach wzięli także udział przedstawiciele NSZZ „Solidarność” z przewodniczącym Andrzejem Olborskim i Stowarzyszenia Internowanych Zamojszczyzny z przewodniczącym Markiem Splewińskim. Obie organizacje wystawiły poczty sztandarowe, dając wyraz wdzięczności swoich członków dla działalności prowadzonej przez Redemptorystów w trudnych czasach stanu wojennego i tuż po nim, gdy rodziny internowanych i oni sami znajdowali w zamojskim klasztorze pomoc i opiekę. Przybyli także przedstawicie władz Zamościa oraz władz samorządowych okolicznych gmin i powiatów.
Zaczęło się koncertowo. Po powitaniu wszystkich zgromadzonych przez rektora zamojskiego klasztoru o. Stanisława Kiełbasę wystąpiła młodzieżowa orkiestra dęta z Białowoli pod dyrekcją Andrzeja Greszty. Jako solista wystąpił Jacek, brat bliźniak dyrygenta, solista opery bydgoskiej. Młodzi artyści dosłownie podbili serca wszystkich wiązanką pieśni narodowych i patriotycznych. Następnie znany nie tylko w Zamościu Chór „Rezonans” pod dyrekcją Alicji Saturskiej wykonał kilka pieśni maryjnych, które były wstępem do procesyjnego wyprowadzenia ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy z kościoła i uroczystej nowenny. Obraz wyniesiony został przez członków rodzin redemptorystów pochodzących z Zamościa. Byli to mama o. Jarosława Gruździa, siostra i szwagier o. Ryszarda Szostaka i tata o. Andrzeja Legiecia. Wszyscy wymienieni ojcowie przebywają aktualnie na misjach poza granicami Polski, o. Jarosław w Brazylii, o. Ryszard w Niemczech, a o. Andrzej na Ukrainie. W ten sposób więc, przez swoje rodziny, zaznaczyli oni swoją obecność podczas jubileuszu. Nowennę poprowadził prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Zdzisław Klafka.
Eucharystii, będącej dziękczynieniem za 70-lecie pobytu Redemptorystów w Zamościu i 50 lat nieustannej Nowenny, przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński, który do zgromadzonych zwrócił się także w homilii, przypominając w niej zasługi jubilatów dla Zamościa i ziemi zamojskiej, a także nawiązał do trwającej w diecezji peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Nawiedzenie przezeń kościoła św. Mikołaja będzie miało miejsce we wrześniu, natomiast od dłuższego czasu redemptoryści z Zamościa i innych domów w kraju prowadzą w poszczególnych parafiach misje i rekolekcje przygotowujące nawiedzenie. W uroczystej celebrze wzięło udział kilkudziesięciu księży i zakonników, w tym przedstawiciele Zgromadzenia Franciszkanów Konwentualnych - gospodarzy parafii, w której mieszkają i pracują redemptoryści w Zamościu. Przy sprawowaniu Eucharystii obecny był także ks. Witold Harkiewicz, proboszcz parafii prawosławnej w Zamościu, zwracając uwagę charakterystycznym strojem i dając wyraz otwartości na współdziałanie dla dobra powszechnego także innych wyznań. Tuż przed rozpoczęciem Mszy św. żywioły szalejące do tej pory nad Zamościem uspokoiły się, ucichł porywisty wicher i przestał padać deszcz, co wszyscy zgodnie uznali z wysłuchaną odpowiedź na zaniesioną w tej intencji przez Biskupa Mariusza modlitwę. Pod koniec Eucharystii przybyły z Rzymu o. Marian Sojka odczytał list skierowany w imieniu generała o. Josepha Tobina przez konsultora generalnego o. Jacka Dembka, do zgromadzonych i jubilatów. Podziękowania i gratulacje skierowane na ręce biskupa Mariusza i o. Stanisława Kiełbasy zakończył o. Zdzisław Klafka. Następnie z radością przyjęto słowa pozdrowienia o. Tadeusza Rydzyka, które zza oceanu na żywo z ulicy Toronto przesłał do Zamościa.
Po zakończeniu Mszy św. i udzielonym przez Biskupa Mariusza błogosławieństwie odbyło się spotkanie w Rodzinie Radia Maryja i prowadzona przez jej członków modlitwa różańcowa, w której wzięli także udział młodzi przedstawiciele Podwórkowych Kółek Różańcowych, które skupiają coraz liczniejsze rzesze dzieci w całej Polsce. Wspólnej modlitwie przewodniczył entuzjastycznie witany o. Piotr Dettlaf. Spotkanie modlitewne z okazji podwójnego zamojskiego jubileuszu zakończył Apel Maryjny, po którym odprowadzono obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy do kościoła.
Nie był to jednak jeszcze koniec bogatego w wydarzenia dnia. Tradycyjnie o godz. 22.00 w podziemiach klasztoru odbyły się transmitowane przez Radio Maryja Rozmowy niedokończone, których tematem była działalność misjonarska Redemptorystów na Zamojszczyźnie. W rozmowach wziął udział historyk Piotr Kondraciuk z Zamojskiego Muzeum Okręgowego, który nakreślił rys historyczny omawianych wydarzeń. O działalności misjonarskiej Redemptorystów mówił o. Marian Sojka, a o duchowym aspekcie tej działalności - o. Sylwester Cabała. Uczestniczący w rozmowach o. Stanisław Kiełbasa przypomniał między innymi redemptorystów wywodzących się z Zamościa i Zamojszczyzny, a trzeba nadmienić, że jest ich jak na tak niewielki ośrodek już dosyć duża grupa. Oprócz wymienionych wcześniej z Zamościa pochodzą: o. Janusz Serafin i o. Andrzej Makowski, a z okolic miasta o. Andrzej Kowalski i o. Tadeusz Mazurkiewicz. W naszej pamięci pozostanie także zmarły tragicznie na Syberii, także wywodzący się z Zamojszczyzny, o. Dariusz Łysakowski. Temat rozmów, a także biorący w nich udział ojcowie wywołały falę telefonów, w których dzwoniący dawali wyraz swojej pamięci, gratulowali jubileuszu, składali życzenia.
Poniedziałkowa uroczystość dowiodła, jak wielkie znaczenie dla miasta i jego mieszkańców ma obecność w nim przedstawicieli Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Dawniejsza praca w szpitalu miejskim, działalność podczas ciężkich czasów komunistycznego niebytu, liczne misje i rekolekcje, środowa Nieustająca Nowenna, inicjatywy różnego rodzaju podejmowane przez Ojców czy wreszcie możliwość zwykłej rozmowy w codziennych kontaktach spowodowały, że bez redemptorystów Zamościa wyobrazić już sobie nie sposób. Oni po prostu w to miasto wrośli, dając przykład, jak ich wielki poprzednik, kandydat na ołtarze o. Bernard Łubieński: „W mowie, w obcowaniu, w miłości, w wierze, w czystości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Życie bez łaski to życie bez radości

2024-05-05 19:16
Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

Marzena Cyfert

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

W kościele św. Karola Boromeusza przeżywano odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin. Tym samym rozpoczęło się przygotowanie do jubileuszu 30. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...