Reklama

Nowenna do Matki Bożej Elekcyjnej

Niedziela warszawska 31/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed zbliżającymi się wyborami do parlamentu Rzeczypospolitej, od soboty 28 lipca w stołecznym kościele św. Stanisława biskupa i męczennika przy ul. Bema 73/75 trwa Wielka Nowenna do Matki Bożej Pocieszenia zwanej Elekcyjną. Przed Jej łaskami słynącym obrazem przez dziewięć kolejnych sobót podczas Mszy św. o godz. 8.00 wierni modlą się o dar mądrości, rady, światło Ducha Świętego oraz o dobry i właściwy wybór Narodu. Do modlitwy zaprasza ks. kan. Janusz Godzisz, miejscowy proboszcz i kustosz obrazu Matki Bożej Elekcyjnej.

Obraz Matki Bożej Elekcyjnej został namalowany przez nieznanego malarza najprawdopodobniej w 1621 r. Nie wyklucza się jednak, że jest jeszcze wcześniejszy i towarzyszył już elekcji Stefana Batorego w 1576 r. Był świadkiem elekcji królów polskich, które miały miejsce na polach podwarszawskiej wsi Wola. Od czasu wyboru zwycięzcy spod Kircholmu, Zygmunta III Wazy (r. 1587), w głównej części pola elekcyjnego (teren dzisiejszego skrzyżowania ulicy Okopowej z Sołtyka i Banderii) ustawiano dużą szopę dla senatu. W niej przed obrazem Matki Bożej Pocieszenia prymas i biskupi odprawiali Msze św. w intencji szczęśliwego wyboru króla. W pobliżu znajdował się plac, na którym gromadziło się rycerstwo.

Między elekcjami obraz przechowywany był w kościele św. Wawrzyńca na Reducie Wolskiej, w obronie której zginął bohaterską śmiercią gen. Józef Sowiński. Pozostał on w tej świątyni również wtedy, gdy po powstaniu listopadowym - w ramach represji na Polakach - została ona zamieniona na cerkiew prawosławną jako pomnik zwycięstwa wojsk carskich. Przez jakiś czas znajdował się w prywatnych rękach rodziny hr. Adama Poraja-Biernackiego, którego córka Maria podarowała go w 1860 r. nowej wolskiej świątyni, św. Stanisława biskupa i męczennika, wzniesionej według projektu arch. Józefa Orłowskiego, w której znajduje się do dziś.

Trzy lata temu obraz został poddany konserwacji w muzeum w Wilanowie. Wykonano wówczas również kopię, na którą nałożono dziewiętnastowieczną sukienkę przykrywającą obraz.

9 marca 2000 r. podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem kard. Józefa Glempa, Prymas Polski poświęcił odrestaurowany obraz oraz jego kopię, którą otrzymała prof. Alicja Grześkowiak, marszałek Senatu. W wygłoszonej homilii Ksiądz Prymas podkreślił wtedy, że Matka Boża Pocieszenia została wybrana przez naszych praojców na Patronkę, aby była pociechą na chwile, gdy człowiek traci orientację na drogach życia i dodawała sił. - Ciągle potrzebujemy światła do dokonywania wyborów. Nasz naród, zaufawszy Maryi, Jej powierzał przed wiekami wybory głowy państwa. My dziś dokonywać musimy wyborów moralnych. Chrześcijanin nie może wybierać pomiędzy dobrem a złem, ale pomiędzy dobrem a lepszym - mówił Prymas Polski. Podczas tej historycznej uroczystości kard. Józef Glemp zawierzył opiece Matki Bożej Ojczyznę i rządzących.

W najważniejszych dla Polski chwilach, wolskie sanktuarium Matki Bożej Elekcyjnej jest od lat miejscem modlitwy w intencji Ojczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

USA anektują Grenlandię? Trump podtrzymał wcześniejsze deklaracje

2026-01-04 19:45
Prezydent USA Donald Trump

PAP

Prezydent USA Donald Trump

Prezydent USA Donald Trump podtrzymał w niedzielnym wywiadzie dla magazynu „The Atlantic” swoją chęć aneksji Grenlandii. Powtórzył, że USA „absolutnie potrzebują” Grenlandii.

Więcej ...

Stwórca przychodzi do własności, a własność Go nie rozpoznaje

2026-01-01 16:30

B.M. Sztajner

Więcej ...

Leon XIV z niepokojem śledzi sytuację w Wenezueli

2026-01-04 14:40
Papież Leon XIV

PAP

Papież Leon XIV

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty wyraził współczucie rodzinom ofiar pożaru w szwajcarskim kurorcie Crans-Montana a także zaniepokojenie rozwojem sytuacji w Wenezueli, apelując o modlitwę w intencji jej mieszkańców.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiadomości

"Mój przyjaciel usiadł i trzymał w dłoni swój...

Św. Siostra Faustyna przywiązywała do tej praktyki...

W wolnej chwili

Św. Siostra Faustyna przywiązywała do tej praktyki...

Kolejne ostrzeżenie przed opadami. Może spaść nawet...

Wiadomości

Kolejne ostrzeżenie przed opadami. Może spaść nawet...

Rozważania na niedzielę: Ten lekarz mógł uratować...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Ten lekarz mógł uratować...

Kilku biskupów udzieliło wiernym dyspensy na piątek 2...

Kościół

Kilku biskupów udzieliło wiernym dyspensy na piątek 2...

Zmiany personalne w diecezji elbląskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji elbląskiej

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Niedziela Kielecka

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Polska gospodarzem Taizé 2026/2027!

Kościół

Polska gospodarzem Taizé 2026/2027!