Reklama

70 lat kapłaństwa ks. kan. Leona Plucińskiego

29 czerwca, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Kościół częstochowski obchodził niezwykły jubileusz 70-lecia święceń najstarszego kapłana archidiecezji - ks. kan. Leona Plucińskiego. Uroczystej Mszy św. sprawowanej w tym dniu w kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Częstochowie przewodniczył abp Stanisław Nowak. W liturgii uczestniczył także rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Włodzimierz Kowalik (pochodzący ze Stobiecka Miejskiego - ostatniej parafii, w której proboszczem był Ksiądz Jubilat) wraz z klerykami, ks. kan. Antoni Kaczmarek, ks. Janusz Wojtyla, Księża mieszkający w Domu Księży Emerytów, s. Monika i s. Miriam - Kanoniczki Ducha Świętego oraz rodzina Księdza Jubilata.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„W kapłaństwie trzeba kochać więcej niż inni”

Reklama

Zgromadzonych wokół ołtarza powitał dyrektor Domu ks. Czesław Mendak. Wspólnego dziękczynienia Bogu w imieniu całej archidiecezji za 70 lat kapłaństwa ks. kan. Leona Plucińskiego i wszelkie dobro, które przez jego posługę spłynęło na Kościół częstochowski, dokonał abp Stanisław Nowak.
W homilii Ksiądz Arcybiskup ukazał kapłana jako narzędzie Chrystusa: „być kapłanem to znaczy uczestniczyć w kapłaństwie Jezusa, w jego działaniu i pasterskim nauczaniu” - powiedział. - Tak jak Chrystus wybrał Apostołów i zlecił im dzieło budowania Kościoła i uświęcania ludzi, tak też kapłanów powołał do głoszenia Ewangelii i sprawowania sakramentów. Kaznodzieja przypomniał także trzykrotne pytanie Jezusa skierowane do Piotra: „Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?” i jego odpowiedź: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham”, i słowa, które Piotr wówczas usłyszał od Chrystusa: „Paś owce moje” (J 21, 15. 17). W kontekście tych słów ukazał Świętych Apostołów Piotra i Pawła jako ludzi wiary, przewodników ludzi, którzy umiłowali Dobrego Pasterza i stali się odpowiedzialni za Jego owce. Ksiądz Arcybiskup zwrócił się w serdecznych słowach do Księdza Jubilata, człowieka pełnego pokoju, radości i prostoty, podkreślając jego całkowite oddanie się Bożej sprawie i wyznawanie całym życiem: Jesteś moim Bogiem. „W kapłaństwie trzeba kochać więcej niż inni. Trzeba odpowiedzieć na Boże wezwanie: pójdź za mną, zawierz, zaufaj, ja cię poprowadzę. Życzymy, aby Bóg, który jest miłosierdziem, nagrodził trudy, by Boża zapłata objawiła się w życiu Jubilata w wielkiej obfitości”.
29 czerwca wieczorem w parafii pw. św. Rocha w Radomsku - Stobiecku Miejskim także świętowano ten niecodzienny jubileusz. Uroczystą Mszę św. z ks. kan. Leonem Plucińskim koncelebrowali kapłani pochodzący z parafii: ks. dr Włodzimierz Kowalik, ks. Stanisław Kipigroch i ks. Adam Szwedzik. Obecny proboszcz - ks. Zenobiusz Łabuś przedstawił licznie zgromadzonym wiernym historię życia i powołania Dostojnego Jubilata. Podziękował za dar modlitwy, szczególnie za przyjęte Komunie św. i wszelką życzliwość okazaną Księdzu Kanonikowi.

„Mam za co dziękować Bogu”

Ks. Leon Pluciński od kilku lat przebywa w Domu Księży Emerytów. Z wdzięcznością mówi o Siostrach Kanoniczkach Ducha Świętego, które otaczają kapłana opieką, ceni ich pracę i cieszy się, że lata emerytury spędza w „seminarium dorastania do wieczności” - jak nazwał Dom Księży Emerytów abp Stanisław Nowak.
Ksiądz Kanonik lubi odpoczywać w bujanym fotelu. Zapatrzony w promienie słońca, delikatnie zaglądające do pokoju i rozjaśniające twarz, wspomina długą drogę kapłańskiego życia i z radością wyznaje: „Mam za co dziękować Bogu. Łaską największą jest powołanie, jestem zdrowy i pogodny, Brewiarz nadal odmawiam po łacinie. Jestem dumny, że jestem kapłanem i pragnę wytrwać aż do śmierci. Całą swoją ufność złożyłem w Bogu”. Zdradzając tajemnicę dobrej kondycji, mówi, że ukochał kapłaństwo i jako kapłan maryjnej diecezji całe swoje duszpasterskie posługiwanie zawierzył Maryi - Matce Eucharystii i ze spokojem podejmował każdego dnia swoje obowiązki. Dziś wiele czasu spędza przed Najświętszym Sakramentem, chętnie spaceruje i czyta ulubione książki - Trylogię H. Sienkiewicza, rzadko ogląda telewizję.
Kapłan jest pośrednikiem między Bogiem a ludźmi, jest tym, który przewodzi wspólnocie i umacnia ją w wierze, nadziei i miłości. I czyni to przez całe życie, także wtedy, gdy po długich latach posługi duszpasterskiej przechodzi na emeryturę. W kapłańskie dłonie złożona została ogromna moc, która nie przemija, która jest wieczna. To w tych dłoniach w czasie Mszy św. Bożą mocą chleb i wino zostają przemienione w Ciało i Krew Chrystusa. Uniesiona kapłańska ręka błogosławi i odpuszcza grzechy. Ksiądz Jubilat nie głosi już kazań, ale nie przestaje sprawować Eucharystii, która stanowi istotę kapłaństwa.

Ks. kan. Leon Pluciński

Urodził się w 1910 r. w Sieradzu. Po ukończeniu Gimnazjum im. Adama Asnyka w Kaliszu, w 1929 r. wstąpił do Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1934 r. z rąk bp. Teodora Kubiny w Częstochowie na Jasnej Górze. Przez 11 lat pracował jako wikariusz w parafiach w Bogdanowie, Włodowicach, Porąbce, Dąbrowie Górniczej (parafia Matki Bożej Anielskiej), Zagórzu, Sosnowcu (parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). W 1945 r. mianowany został proboszczem w Raczynie. W 1956 r. powierzono mu funkcję administratora parafii Stobiecko Miejskie. W 1968 r. mianowany został proboszczem tej parafii. Po 22 latach duszpasterzowania (w 1978 r.) przeszedł na emeryturę i zamieszkał na terenie diecezji włocławskiej, później warszawskiej. Obecnie przebywa w Domu Księży Emerytów w Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

"Cudowne życie" już w kinach!

2025-07-18 08:41

mat. prasowy

Paryż, 1963 rok. Najmłodszy z sześciorga rodzeństwa Roland to chłopiec niepodobny do innych. Według lekarzy nigdy nie będzie chodził, ale jego nieugięta matka, Esther, stanowczo odmawia pogodzenia się z tym wyrokiem. Dzięki połączeniu niezachwianej wiary i wyjątkowej zdolności do zaprzeczania rzeczywistości postanawia stawić czoła (pozornie) nieprzezwyciężonym przeciwnościom.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Dlaczego rozmowy przy stole często męczą?

2025-07-18 10:40

Mat.prasowy

Czy nasze rozmowy karmią serce, czy zostawiają nas pustych? Dlaczego nawet najpiękniej zastawiony stół może nie dać radości, jeśli zabraknie przy nim... obecności? W tym odcinku zabieram Was do domu Marty i Marii – ale nie tylko. To spotkanie z Jezusem, które może stać się również Twoim doświadczeniem.

Więcej ...

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego

2025-07-18 16:12
Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

wikipedia/Francesco Gasparetti from Senigallia, Italy

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego - pierwszego soboru chrześcijaństwa. Przyjęto na nim wyznanie wiary, potwierdzające bóstwo Chrystusa w sporze arianami, a także ustalono wspólną dla całego Kościoła datę Wielkanocy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Wiara

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat