Reklama

Uwaga na sekty! (1)

Niedziela kielecka 31/2004

Poczynają sobie w naszej ojczyźnie coraz śmielej. Zafascynowanie nimi rośnie. Wchłaniają coraz więcej ludzi młodych, dopisując - do jakże wielu dramatów rozgrywających się na polskiej scenie - jeszcze jeden dramat polskiej rodziny. Okres wakacji wydaje się być czasem najbardziej podatnym na ich natężone działanie i oddziaływanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co stanowi o tak niezwykłym rozwoju i powodzeniu sekt? Dlaczego są prawdziwą konkurencją dla Kościoła? I wreszcie, na czym polega ich siła przyciągania? Jak je rozpoznać? Czego należy być świadomym w zetknięciu się z nimi?
Nie możemy dać się zwieść częściowo pozytywnym rodowodem słowa „sekta”. Pochodzi ono od łacińskiego sequor (naśladuję, postępuję za kimś, za czymś), ale uwaga - również od secare - odcinać. Oznacza taki ruch religijny, którego członkowie idą za, naśladują nowego przywódcę religijnego proponującego im swoje rozumienie Boga czy też życie duchowe w grupie, która odcięła się od Kościoła macierzystego. Rzecz jasna, nie można powiedzieć, że przestają być ludźmi religijnymi, ale w jakim wymiarze…
Gdyby pokusić się o ogólny podział istniejących sekt, przedstawiałby się on następująco:
- adwentystyczno-mesjanistyczne (oczekujące końca świata i nowej epoki wraz z przyjściem Mesjasza);
- inspirowane mądrością cywilizacji zachodniej lub kultur Dalekiego Wschodu;
- pacyfistyczno-uniwersalistyczne (głoszące pokój i braterskie złączenie różnych religii);
- uzdrowicielskie (obiecujące zdrowie i długowieczność, prowadzące działalność handlową).
Podział ten podaję za wydanym w Paryżu Przewodnikiem po trudnościach wiary katolickiej ks. Piotra Descouvremonte’a, na którym oprę się również później.
Spróbujmy się teraz ustosunkować do pierwszego z pytań postawionych na początku.
Co wyróżnia sekty? Często przyjmują jako punkt odniesienia Osobę Jezusa Chrystusa, ale nie stanowi On - tak, jak dla nas - centrum wiary, lecz jawi się wyłącznie jako „mistrz mądrości” (guru), jako jeden z wielu „mistrzów”, których odpowiednio spreparowaną naukę przekazują wiernym ich przywódcy duchowi.
Sekta rozpowszechnia przekonanie o absolutnym złu świata, gdzie jedynym ratunkiem jest życie właśnie w jej ramach. Poza nią zbawienie nie istnieje. Skoncentrowana wyłącznie na sobie, posługuje się metodami, które mają za cel propagowanie własnych poglądów oraz formację własnych członków. Często kończy się to ubezwłasnowolnieniem ich pod naciskiem wewnętrznym. Wyraża się to przede wszystkim w aktywnym „nawracaniu”, tj. werbowaniu nowych członków - bez jakiegoś rzeczowego dialogu z nimi, a jedynie za pomocą podważania ich dotychczasowej wiary, odmiennych przekonań. Dzieje się to w przeróżnych miejscach: na ulicy, traktach spacerowych, handlowych, dyskotekach, pubach, a nawet na pielgrzymkach.
Sekty „łowią” zwłaszcza ludzi zagubionych, cierpiących na samotność, mających problemy rodzinne, uczuciowe, przeżywających kryzys wiary itp. Niemających się do kogo i gdzie zwrócić.
Dlaczego sekty cieszą się takim powodzeniem? O tym w następnym numerze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na Powązkach Wojskowych

2024-05-23 14:34

PAP/Szymon Pulcyn

Zofia Czekalska ps. Sosenka, powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka spoczęła w czwartek na Powązkach Wojskowych. Zmarła 14 maja w wieku 100 lat. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pogrzeb poprzedziła msza żałobna w bazylice Świętego Krzyża.

Więcej ...

Watykan: Polski ksiądz zastrzelony przez zamachowca-komunistę uznany za męczennika

2024-05-23 11:16
Ksiądz Stanisław Kostka Streich

episkopat.news

Ksiądz Stanisław Kostka Streich

W polskim Kościele katolickim będzie nowy błogosławiony - to ksiądz Stanisław Kostka Streich (1902-1938), zamordowany przez zamachowca-komunistę w kościele, gdy odprawiał Mszę. Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie kapłana - poinformował w czwartek Watykan.

Więcej ...

Rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii”

2024-05-24 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii” prowadzone są w ostatni weekend każdego miesiąca. Odbywają się one na Jasnej Górze od przeszło dwóch lat, więc wpisały się już w cykl jasnogórskich posług.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania