Peregrynacja rozpoczęła się w lipcu i potrwa do końca października. Jak podkreśla w rozmowie z „Niedzielą" ks. Kazimierz Zalewski, proboszcz parafii „peregrynacja ta ma uświadomić nie tylko aktualność i znaczenie objawień Matki Bożej w Fatimie, ale jest również szczególnym czasem na powrócenie do modlitwy różańcowej w rodzinach”.
„Jest tak wiele intencji, które trzeba przedstawić Bogu przez wstawiennictwo Maryi. Bardzo pragnę także, aby Maryja wyprosiła nowe powołania kapłańskie z naszej parafii” – dodaje ks. Zalewski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Kiedy figura Maryi była w naszym domu to był czas niezwykły. To niezwykłe duchowe przeżycie kiedy Maryja jest tak blisko. Dom jest jakby pełniejszy wiarą” – dzieli się swoim świadectwem pani Zenona.
Do figury dołączony jest różaniec z Fatimy oraz specjalny zeszyt, do którego rodziny wpisują swoje podziękowania i prośby skierowane do Maryi.
Reklama
Pierwszy drewniany kościół św. Jakuba Apostoła w Częstochowie wystawił w 1582 r., wraz z przytułkiem i szpitalem dla pielgrzymów, Jakub Zalejski. Następnie w 1642 r. o. Andrzej Gołdonowski, przeor Jasnej Góry, zbudował w miejsce drewnianego - kościół murowany, przy którym osiadły siostry mariawitki. W 1870 r. władze carskie w odwet za powstanie styczniowe zburzyły rękami rosyjskich robotników kościół św. Jakuba i na jego miejsce wystawiły cerkiew św. Cyryla i Metodego jako symbol władzy carskiej w Częstochowie. W 1918 r. lud katolicki Częstochowy odzyskał świątynię i zamienił cerkiew na świątynię katolicką św. Jakuba jako symbol „zmartwychwstałej Polski”.
W 1937 r. pierwszy biskup częstochowski Teodor Kubina erygował parafię przy kościele św. Jakuba. Jej pierwszym proboszczem został ks. Wojciech Mondry, działacz plebiscytowy na Warmii, późniejszy pierwszy redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” (1926-1937).
Św. Jan Paweł II podczas swoich pielgrzymek do Częstochowy zmierzając na Jasną Górę przejeżdżał przez teren parafii, a mianowicie w 1979 r., 1983 r., 1987 i w 1991 r. Szczególne spotkanie św. Jana Pawła II również z mieszkańcami parafii św. Jakuba odbyło się 4 czerwca 1979 r., kiedy przemawiał z Domu Biskupiego w Alejach Najświętszej Maryi Panny 54.