W swoim wystąpieniu metropolita warszawski zaznaczył, że wspólnymi wyzwaniami Kościoła na całym świecie jest laicyzacja, relatywizm, subiektywizm a także traktowanie religii jako rzeczywistości prywatnej. Oprócz tego w Europie sporym problemem jest kwestia ludzi ochrzczonych w dzieciństwie, które następnie porzucają swą wiarę.
Zdaniem kard. Nycza w Polsce problem ten wynika z faktu, że decyzja rodziców o ochrzczeniu dziecka nie wypływa z ich żarliwej wiary. Zadaniem Kościoła jest więc wprowadzenie w wiarę, w życie sakramentalne, wspólnotowe. Nie ulega wątpliwości, że głównym miejscem inicjacji chrześcijańskiej musi być nadal rodzina, wspierana przez parafię, ruchy kościelne i działające w parafii wspólnoty. Parafia powinna być zdaniem metropolity warszawskiego uprzywilejowanym miejscem nowej ewangelizacji.
Polski purpurat jednocześnie podkreślił znaczenie katechizacji szkolnej, jako ważnego miejsca nowej ewangelizacji. Jednak zaniepokojenie musi budzić dysproporcja między młodzieżą uczestniczącą w katechezie, a biorącą udział w życiu sakramentalnym. Wyzwanie to dotyczy zarówno młodzieży jak jej rodziców.
W przekonaniu kard. Nycza katecheza szkolna nie jest w dostatecznym stopniu wykorzystana dla celów ewangelizacji i spotkania z tymi, którzy pomimo, iż zostali ochrzczeni zaniechali życia religijnego. Dlatego podkreślił on konieczność nowego podejścia do formacji katechetów i animatorów grup parafialnych. Nie wystarcza przygotowanie ich do duszpasterstwa i katechezy, ale także formacji do ewangelizacji, czemu służą w Polsce powstałe w ostatnim okresie szkoły nowej ewangelizacji. Są one nadzieją dla nowej ewangelizacji – uważa metropolita warszawski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu