Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: obchody 151. rocznicy narodzin dla nieba świętej Marii De Mattias

kl. Kamil Bijata

„Krew Chrystusa to znak miłości Boga do człowieka” – mówił 20 sierpnia w homilii ks. Mariusz Frukacz, redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela”, w kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie-Kiedrzynie z racji 151. rocznicy narodzin dla nieba św. Marii De Mattias, założycielki Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa i 20. rocznicy istnienia parafii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. przewodniczył ks. Sławomir Wojtysek, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie - Kiedrzynie. Mszę św. koncelebrowali: ks. Mariusz Frukacz i o. Norbert Oczkowski - dominikanin z Wrocławia, duszpasterz Wspólnoty „Galilea”.

kl. Kamil Bijata

Na uroczystości przybyli m. in. członkowie Stowarzyszenia Przenajdroższej Krwi Chrystusa z Częstochowy, Działoszyna, Wierzchowiska, Woli Hankowskiej, Lubojny, Mykanowa, Białej, Rybnej, Mstowa i Tarnobrzegu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„To szczególny czas łaski dla nas. Musimy każdego dnia wpatrywać się z wiarą w Krew Chrystusa” – mówił na początku Mszy św. ks. Sławomir Wojtysek.

kl. Kamil Bijata

W homilii ks. Frukacz przypomniał słowa abp. Stanisława Nowaka, że „chrześcijanin musi zauważać krew” - Krew to życie. Jeśli mówimy, że Chrystus oddał Krew, to tym samym wyznajemy, że Chrystus dał za nas życie. Trzeba zauważyć krew. Ta tajemnica dokonuje się w Najświętszej Eucharystii – mówił ks. Frukacz.

„Odkupienia człowieka Jezus dokonał przelewając na krzyżu krew. Każdy z nas został odkupiony Krwią Chrystusa” – kontynuował ks. Frukacz i podkreślił, że „zauważyć krew w dzisiejszych czasach to widzieć naszych braci chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie. Zauważyć krew to wziąć odpowiedzialność za rozwój wiary młodego pokolenia”.

Reklama

Odnosząc się do tekstu Ewangelii redaktor „Niedzieli” podkreślił, że „wiara kobiety kananejskiej jest prosta i pełna ufności”.

„Ona woła o miłość, miłosierdzie i zmiłowanie. Zgodziła się niejako zająć ostatnie miejsce wśród szczeniąt pod stołem” – kontynuował redaktor „Niedzieli” i dodał: „W pokorze realizuje się nasza wiara. Muszę przyjąć Chrystusa do mojej codzienności, bo Chrystus nadaje sens mojemu życiu. Wiara nadaje sens mojemu życiu i jest dla mnie umocnieniem”.

Kaznodzieja wskazał również na miłosierdzie i zaznaczył, że „miłosierdzie to ostatnie słowo Boga. Miłosierdzie obejmuje nas grzesznych jeśli wiemy, że na to nie zasłużyliśmy”.

kl. Kamil Bijata

Mówiąc o duchowości Krwi Chrystusa ks. Frukacz wskazał na modlitwę Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym i przypomniał słowa kard. Karola Wojtyły wypowiedziane pod czas rekolekcji w Watykanie, w marcu 1976 r. „Syn nie odmawia swego Serca, aby stało się ołtarzem, miejscem wyniszczenia, zanim jeszcze tym miejscem stanie się Krzyż (... ) Modlitwa w Ogrodzie Oliwnym wciąż trwa. Wobec każdej próby człowieka, wobec każdej próby Kościoła, trzeba nam wracać do Ogrójca, podejmować uczestnictwo w modlitwie samego Jezusa” – mówił kard. Karol Wojtyła.

Reklama

Ks. Frukacz przypominając, że głoszenie czci i adorowanie Przenajświętszej Krwi Chrystusa to szczególny charyzmat św. Marii De Mattias wskazał również na św. Jana XXIII jako „szczególnego na nasze czasy apostoła i czciciela Krwi Chrystusa” – Św. Jan XXIII wyróżniał się gorącym nabożeństwem do Krwi Chrystusa. On to zatwierdził litanię do Najdroższej Krwi Pana Jezusa.Jego miłość do Krwi Chrystusa jest obecna bardzo często na kartach jego „Dziennika duszy” – mówił ks. Frukacz i przypomniał słowa, które Papież dobroci napisał w liście apostolskim „Inde a primis” w 1960 r. „Ten rodzaj pobożności stał się naszym zwyczajem już od zarania naszego dzieciństwa, gdyśmy w rodzinnym domu przebywali. Jeszcze dzisiaj z wielkim wzruszeniem, wspominamy odmawianie litanii do Przenajdroższej Krwi, w miesiącu lipcu, pod przewodnictwem naszych rodzicieli” – napisał Jan XXIII.

„To ten papież na początku swojego pontyfikatu wskazał wiernym na Placu św. Piotra na tzw. święty trójmian: Imię, Serce i Krew Jezusa” – kontynuował ks. Frukacz.

Na zakończenie Mszy św. po błogosławieństwie wszyscy zgromadzeni uczcili relikwie Świętej poprzez ich ucałowanie.

Przed Mszą św. uczestnicy uroczystości uczestniczyli w modlitwie Koronki do Bożego Miłosierdzia i Koronki do Przenajdroższej Krwi Chrystusa oraz wysłuchali konferencji s. Krystyny Kusak ze Zgromadzenia Adoratorek Krwi Chrystusa nt. historii zgromadzenia i duchowości św. Marii de Mattias i konferencji o. Norberta Oczkowskiego nt. duchowości Krwi Chrystusa jako duchowości paschalnej.

Założycielka Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa św. Maria De Mattias (1805-1866) przy współudziale św. Kaspra del Bufalo założyła zgromadzenie Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa 4 marca 1834 r. w Acuto we Włoszech. Głównym celem życia i działalności sióstr jest kult Męki Pańskiej i adoracja Jezusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego.

W Częstochowie – Kiedrzynie, Siostry Adoratorki Krwi Chrystusa zamieszkały dnia 14 września 1961 roku angażując się w katechizację i pracę przy kościele pw. św. Andrzeja Boboli. W 1969 roku do Kiedrzyna został przeniesiony z Lwówka Śląskiego nowicjat. Od tamtej pory dom ten stał się miejscem formacji kandydatek, postulantek i nowicjuszek.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2017-08-21 07:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zatrzymać młodych w Częstochowie

Archiwum AJD

Więcej ...

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Więcej ...

Watykan: Gotowy strój dla nowego papieża w trzech rozmiarach i siedem par butów

2025-05-07 14:18

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Strój dla nowego papieża jest już gotowy i będzie czekać na niego w "komnacie łez",czyli w zakrystii Kaplicy Sykstyńskiej- poinformowano w Watykanie przed rozpoczynającym się w środę po południu konklawe. Zgodnie z tradycją strój został uszyty w trzech rozmiarach: małym, średnim i dużym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...