Reklama

Wydarzenia z diecezji

Przygotować się do posługi proboszcza

Niedziela płocka 31/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 27 czerwca do 1 lipca w Ośrodku Charytatywno-Szkoleniowym im. bł. abp. A. J. Nowowiejskiego Caritas Diecezji Płockiej w Popowie odbył się kurs proboszczowski. Adresowany był on do księży, wyświęconych w latach 1990-91, którzy właśnie obejmują parafię lub wkrótce zostaną proboszczami. 27 czerwca był dniem zjazdu księży, którzy jeszcze tego dnia pracowali w parafiach, tego więc dnia odbyło się jedynie spotkanie wprowadzające w tematykę kursu, które - jako organizator - poprowadził dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Płockiej ks. kan. dr Janusz Kochański.
Pierwszy pełen dzień zajęć rozpoczęło spotkanie z biskupem płockim prof. dr. hab. Stanisławem Wielgusem, który dzielił się z przyszłymi proboszczami swoimi doświadczeniami. Następnie aspekt liturgiczno-prawny ukształtowania i wyposażenia wnętrza kościoła w odnowionym rycie rzymskim omówił ks. kan. dr Daniel Brzeziński. W centrum dnia była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył biskup płocki Stanisław Wielgus. W sesji popołudniowej sprawy kancelaryjno-administracyjne parafii przedstawił kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski. Dzień zamknęło spotkanie z wikariuszem biskupim ds. formacji kleru ks. prał. prof. dr hab. Henryk Seweryniakiem, zatytułowane Tożsamość kapłańska dzisiaj.
Przedpołudnie drugiego dnia kursu upłynęło pod znakiem troski proboszcza o budynek kościelny, zwłaszcza zabytkowy. Spotkanie zatytułowane Ochrona i opieka nad zabytkami w świetle aktualnie obowiązujących przepisów poprowadził ks. mgr Stefan Cegłowski, zaś o właściwej trosce o kościół mówili: mgr Ryszard Głowacz - wojewódzki konserwator zabytków w Warszawie, mgr inż. Ewa Jaszczak z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, Delegatura w Płocku, mgr Elżbieta Olejak z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, Delegatura w Ostrołęce i mgr Krzysztof Kaliściak z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, Delegatura w Ciechanowie. Spotkanie ubogacone było prezentacjami firm zajmujących się produkcją materiałów budowlanych i renowacją zabytków. Po obiedzie problematykę katechetyczną w świetle aktualnych rozporządzeń kościelnych i państwowych przedstawił dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii i wikariusz biskupi ds. katechezy ks. prał. dr Ryszard Czekalski, po nim zaś problemy duszpasterstwa na wsi przedstawił ks. prał. dr Eugeniusz Marciniak, dyrektor Wydawnictwa Duszpasterstwa Rolników z Włocławka.
Trzeci dzień kursu rozpoczęły warsztaty psychologiczne, pomagające przyszłym proboszczom poznać siebie i rozwijać swoją kompetencję komunikacyjną, prowadzone przez mgr Agnieszkę Konopkę z Centrum Psychologiczno-Pastoralnego „Metanoia”. Popołudnie poświęcone było roli i znaczeniu ruchów i stowarzyszeń katolickich w parafii. Tę tematykę podjął o. dr Adam Schulz SJ, dyrektor Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich, następnie ruchy i stowarzyszenia katolickie w diecezji płockiej przedstawili: ks. kan. dr Janusz Kochański (Akcja Katolicka), mgr Stefan Swat (Stowarzyszenie Rodzin Katolickich), ks. mgr Andrzej Redmer (Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży), ks. mgr Jacek Kędzierski oraz Elżbieta i Jacek Guz (Ruch Światło-Życie).
W ostatnim dniu kurs proboszczowski podsumował ks. kan. dr Janusz Kochański. Kurs zakończył się spotkaniem z bp. Romanem Marcinkowskim i wręczeniem dyplomów ukończenia kursu oraz uroczystą Mszą św., której przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Roman.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: co jest warunkiem wszczepienia nas w Kościół?

2024-04-26 13:12

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Matka Boża Dobrej Rady

pl.wikipedia.org

Matka Bożej Dobrej Rady. To tytuł nadany Najświętszej Maryi Pannie w celu podkreślenia Jej roli jako pośredniczki i wychowawczyni wypraszającej u Boga oświecenie w trudnych sytuacjach. Jej wspomnienie w kalendarzu katolickim przypada 26 kwietnia.

Więcej ...

Jak udzielić pasterskiego wsparcia

2024-04-27 12:45
Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

Archiwum organizatora

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

27 kwietnia w Świebodzinie odbyły się warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych, których tematem było, jak rozmawiać, żeby się spotkać relacyjnie i udzielić pasterskiego wsparcia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego