Reklama

Bogaty czerwiec w KIK-u

Niedziela płocka 31/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiele działo się w czerwcu w płockim Klubie Inteligencji Katolickiej. Już na początku miesiąca KIK zaprosił młodzież i dorosłych do Domu pod Trąbami na prelekcję ks. dr. Daniela Kwiatkowskiego na temat niechrześcijańskich odpowiedzi na pytania eschatologiczne człowieka. Problem bardzo aktualny, żyjemy bowiem w świecie, w którym usiłuje się, niekiedy bardzo agresywnie, zastępować chrześcijańską wizję życia i śmierci, z przekonaniem, że życie przekracza ramy świata ziemskiego, a jego ostatecznym uzasadnieniem jest Bóg, propozycjami zakorzenionymi w materialistycznych nurtach filozofii europejskiej oraz w religiach i filozofiach Dalekiego Wschodu. Prelegent przedstawił cztery najbardziej popularne w świecie Zachodu, także nierzadko w środowiskach chrześcijańskich, niechrześcijańskie wierzenia dotyczące pośmiertnego losu człowieka - futurologię, materializm (neomarksizm), New Age i reinkarnację - sprzeczne z chrześcijańską koncepcją życia i śmierci, mającą swe źródło w Objawieniu Bożym.
Młodzi słuchacze z płockiej Jagiellonki mieli okazję dowiedzieć się, że futurologia i materializm to dwie koncepcje ludzkiego losu, których znamienną cechą jest to, że za jedyne źródło poznania przyjmują świadomość człowieka. Odrzucając prawdę objawioną, wykluczają transcendentny wymiar ludzkiej egzystencji. Zamykając los człowieka w ramach tego świata, wykluczają Boga, a sens życia sprowadzają do pracy na rzecz przekształcania świata dla szczęścia przyszłych pokoleń. Nie ulega wątpliwości, że ten styl myślenia nie stanowi zamkniętego rozdziału, ale nadal zwodzi umysły w świecie Zachodu. Czyż nie na jego gruncie położono fundamenty europejskiej konstytucji?
Z kolei New Age (dziś pod postacią Next Age) to wielki ruch kulturowy, który rozwinął się w II poł. XX w., aby zastąpić w nowej erze dziejów świata, epoce Wodnika, zanikające rzekomo chrześcijaństwo. Stanowi on synkretyzm filozofii, wierzeń, praktyk medytacyjnych, terapii (joga, astrologia, wróżby, horoskopy), neguje podstawowe prawdy wiary, w tym dogmat o Trójcy Świętej i o Wcieleniu Przedwiecznego Słowa.
Natomiast reinkarnacja jest bardzo popularnym wierzeniem, często spotykanym także wśród chrześcijan. Wierzy w nią, bądź uznaje za rozwiązanie logiczne, co czwarty mieszkaniec Europy. Jej kolebką są jednak Indie (hinduizm, buddyzm). Nie wszyscy wiedzą, że reinkarnacja pozostaje w całkowitej sprzeczności z Objawieniem biblijnym. Pismo Święte wyraźnie i jednoznacznie stwierdza, że „postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd” (Hbr 9, 27).
Prelekcja ks. dr. Daniela Kwiatkowskiego wzbogaciła wiedzę młodzieży na temat zamieszania ideowego, w jakim przychodzi jej dzisiaj egzystować. To bardzo cenne uzupełnienie szkolnej katechezy.
W czerwcowym programie KIK-u znalazła się także XXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej na Jasną Górę. Uczestniczyła w niej 5 i 6 czerwca duża grupa członków i sympatyków płockiego KIK-u. Pielgrzymkę uzupełniła wycieczka do Krakowa (sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, klasztory - kamedułów na Bielanach i benedyktynów w Tyńcu).
13 czerwca członkowie KIK-u uczestniczyli w uroczystej Mszy św. z okazji 5. rocznicy beatyfikacji błogosławionych męczenników abp. Juliana Nowowiejskiego oraz bp. Leona Wetmańskiego w kościele parafialnym w Słupnie, a po Mszy św. w nabożeństwie czerwcowym w miejscu internowania Błogosławionych Męczenników.
18 czerwca KIK zorganizował wyjazd do Teatru „Rampa” w Warszawie na piękną inscenizację Sztukmistrza z Lublina Isaaka Bashevisa Singera w reżyserii Jana Szurmieja, w którym na nowo z niezwykłą siłą wskrzeszono nieistniejący świat żydowskiej kultury z przełomu XIX i XX w.
Jak co miesiąc kolejne zamyślenie z cyklu Jan Paweł II - świadek nadziei wygłosił w sanktuarium Bożego Miłosierdzia asystent KIK-u ks. dr Dariusz Majewski. Bogaty program miesiąca zamknęło nabożeństwo czerwcowe w Mocarzewie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Premier Meloni przyjęła kardynała Stanisława Dziwisza

2024-04-29 14:22
Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

W. Mróz/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjęła w swojej kancelarii, Palazzo Chigi, kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował rząd w poniedziałkowym komunikacie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzoną w sobotę 10. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej ...

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Więcej ...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego