Reklama

Wydarzenia z diecezji

Festiwal w Nowym Mieście

Niedziela płocka 31/2004

19 czerwca Zielony Rynek w Nowym Mieście przez całe popołudnie rozbrzmiewał muzyką i śpiewem religijnym. W szranki odbywającego się tam I Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej stanęło tego dnia 20 zespołów parafialnych, które przyjechały z różnych stron diecezji. Imprezę, odbywającą się pod hasłem „Bóg jest miłością”, zwieńczyła Msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Marcinkowskiego oraz koncert laureatów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysłodawcą festiwalu był wikariusz parafii w Nowym Mieście (od 28 czerwca wikariusz parafii pw. Świętych Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu) ks. Krzysztof Dziadak. Idea konkursu, jak poinformował „Niedzielę” ks. Dziadak, zrodziła się dużo wcześniej, lecz dopiero tu, w Nowym Mieście, dzięki współpracy m.in. Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Kultury, udało się ten pomysł zrealizować.
Już około południa na scenę Zielonego Rynku weszły pierwsze zespoły i schole, aby zaprezentować publiczności zgodnie z regulaminem konkursu po 3 piosenki ze swego repertuaru. W ciągu 6 godzin pokazu festiwalowego publiczność zgromadzona na nowomiejskim rynku mogła usłyszeć m.in. piosenki liturgiczne i pielgrzymkowe, nowsze i starsze, a to wszystko w różnych, ciekawych aranżacjach. Młodym artystom uważnie przysłuchiwało się także jury w składzie: ks. dr Andrzej Leleń, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Szkolenia Organistów - przewodniczący, Marzena Kunicka, dyrektor i wykładowca w Szkole Muzyki i Tańca „Nutka” w Płońsku oraz Barbara Wiktorowicz, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół im. Integracji Europejskiej w Nowym Mieście. Prawdziwym zaskoczeniem pokazu były zespoły „Surrexit” z Nasielska oraz „Miriam” z Ciechomic, których członkowie, dziś już dorośli śpiewają od kilkunastu lat.
Wieczór przyniósł, niecierpliwie wyczekiwane przez wszystkie zespoły, rozwiązanie konkursu. Wyniki, odczytane przez Barbarę Wiktorowicz, przyjmowane były przez zwycięzców z wielkim, prawdziwie młodzieńczym entuzjazmem. Główne nagrody przyznano w dwóch kategoriach: scholi i zespołów. W pierwszej nagrodzono następujące schole: „Zespół Rodzinny” z Dobrzykowa (miejsce I), „Światło” ze Strzegocina (miejsce II) i „Cantate Deo” z Nowego Miasta (miejsce III). Wśród zespołów najlepszymi okazały się: „Duszki” z Sierpca (miejsce I), „Źródełko” z Sochocina (miejsce II) oraz „Duc in Altum” z Płocka, z parafii św. Jakuba (miejsce III). Ponadto nagroda KSM Diecezji Płockiej przypadła „Zespołowi Rodzinnemu” z Dobrzykowa, nagroda specjalna bp. Romana Marcinkowskiego za propagowanie pieśni maryjnych dla zespołu „Miriam” z Ciechomic, nagroda Urzędu Gminy Nowe Miasto dla zespołu „Duc in Altum” z Małej Wsi oraz nagroda Wydziału Duszpasterskiego Kurii dla zespołu „Surrexit” z Nasielska. Przyznano także nagrody specjalne dla zespołu „Sychar” z Modlina i dla scholi „Nasza Arka - Schola” z Dzierzgowa.
Podsumowując Festiwal, ks. Leleń podkreślił, że bardzo wszystkim potrzeba tego typu imprez, ponieważ one pomagają lepiej rozumieć muzykę. „Muzyka bowiem - mówił Przewodniczący festiwalowego jury - jest jedną z tych sztuk, które dopomagają w wychowaniu i kształtowania człowieka w świetle wartości. Prawdziwa muzyka uczy piękna i wrażliwości”. Ks. Leleń dziękował wszystkim uczestnikom konkursu: zespołom i ich opiekunom, organizatorom, a także tym, którzy przyszli tego popołudnia na Zielony Rynek, by posłuchać piosenek i pieśni religijnych.
Z uczestnikami Festiwalu w Nowym Mieście spotkał się także bp Roman Marcinkowski, który odprawił w kościele parafialnym wieczorną Mszę św. W swoim kazaniu, zwracając się do członków zespołów i schól, powiedział m.in.: „To, co robicie na co dzień w waszych parafiach, wymaga wiele wysiłku. Nie wystarczy bowiem przyjść i zaśpiewać, trzeba wcześniej spotkać się na próbach, aby poprawiać i doskonalić swoje umiejętności.
Dziś w Nowym Mieście możecie porównać się z innymi zespołami, ale nie po to, by stwierdzić, że ktoś jest gorszy czy lepszy, lecz po to, by zobaczyć, że tyle dziewcząt i chłopców śpiewa w różnych zespołach. Aby zobaczyć, że nie jesteście sami. To was też podbudowuje i daje siłę do dalszej pracy”. Ksiądz Biskup wyraził także radość z faktu zapoczątkowania takiego konkursu. „Swoim śpiewem i entuzjazmem - mówił - pokazaliście, jak przeżywacie swoje naście lat. To jest coś pięknego. Pokazaliście wielką radość, jak można przeżywać swój wiek, cieszyć się, jak można siebie spożytkować, spożytkować swój dar śpiewu i słuchu. Te dary pozwalają wam rozwijać się”.
Tuż po Mszy św. odbyło się uroczyste wręczenie nagród wszystkim wyróżnionym zespołom i scholom. Pomysłodawca Festiwalu i jego współorganizator ks. Krzysztof Dziadak dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że impreza ta doszła do skutku. Dziękował Księdzu Biskupowi za jego ojcowskie wsparcie i obecność, proboszczowi ks. kan. Janowi Marońskiemu za ciche przyzwolenie na organizację tej imprezy oraz Kurii Diecezjalnej Płockiej. Wyrazy wdzięczności złożył także na ręce wójta gminy Nowe Miasto Dariusza Starczewskiego, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Janusza Prokopczyka, który prowadził cały Festiwal, dyrektora Zespołu Szkół w Nowym Mieście oraz nauczycieli.
W nazwie festiwalu nowomiejskiego pojawiła się cyfra 1. Miejmy nadzieję, że na tej cyfrze się nie skończy i następne lata przyniosą kolejne edycje tego konkursu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Więcej ...

Św. Florian - patron strażaków

Karol Porwich/Niedziela

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Więcej ...

Drogi miłości

2024-05-03 20:56
Brat

ks. Jakub Nagi

Brat

„Drogi miłości” to tytuł filmu przygotowanego przez kleryków roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, który pokazuje jak młody człowiek może odkryć swoją drogę powołania, w tym powołania do kapłaństwa. Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczęły się w Kościele obchody Tygodnia Modlitw o Powołania. Z tej okazji klerycy roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie przygotowali film poświęcony tematowi odkrywania powołania.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania