Reklama

Prezentacja parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Trzebusce

Jedność w Różańcu

Niedziela rzeszowska 31/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia w Trzebusce k. Sokołowa została erygowana w 1988 r. Wcześniej miejscowość była podzielona między dwie parafie: część wioski należała do parafii w Sokołowie Młp., część do Nienadówki.

Obecnie parafia liczy 893 wiernych. Od ośmiu lat proboszczem jest tu ks. kan. Roman Głód. Stąd pochodzi siedem sióstr zakonnych i jeden ksiądz diecezjalny.

Zrealizowane pragnienie

Pragnienie budowy własnego kościoła w Trzebusce sięgało początków XX wieku. Początkowo zbudowano drewnianą kapliczkę z elementów starego, rozebranego kościoła w Nienadówce. W planach była rozbudowa tej kapliczki, by można było tam sprawować liturgię, ale ostatecznie do tego nie doszło. Dopiero w latach 70. XX w. z inicjatywy ks. Edwarda Strzępka, proboszcza z Nienadówki, powstał punkt katechetyczny w domu po śp. Piotrze i Katarzynie Szotach. W 1972 r. bp Ignacy Tokarczuk wyraził zgodę na prowadzenie katechizacji w tym domu. W lutym następnego roku na prośbę parafian ks. Michał Gądek, proboszcz z Sokołowa, odprawił tam pierwszą Mszę św.

Mimo ogromnych przeszkód ze strony władz państwowych podjęto starania o budowę kościoła. Pozwolenie udało się uzyskać po pamiętnych wydarzeniach w naszym kraju z sierpnia 1980 r. Postanowiono, że miejscem wznoszenia nowego kościoła będzie plac ofiarowany przez Marię i Jana Motylów, gdzie w czasie wojny zostali zamordowani Andrzej i Leon Ciupakowie. Już w następnym roku rozpoczęła się budowa.

Projekt świątyni wykonał inż. Roman Gorczyca z Rzeszowa. 16 listopada 1986 r. bp Ignacy Tokarczuk, ordynariusz przemyski, dokonał poświęcenia nowej świątyni, która przez dwa lata pełniła funkcję kościoła filialnego parafii w Sokołowie Młp. W lipcu 1988 r. bpIgnacy Tokarczuk erygował w Trzebusce samodzielną parafię. Pierwszym proboszczem został ks. Zygmunt Mularski.

Ludzie okazali się ogromnie solidarni, zjednoczeni, pracowici, potrafili się zmobilizować, wytworzyła się wspólnota. W krótkim czasie po wzniesieniu kościoła powstała plebania oraz szkoła, a wkrótce potem także cmentarz. Plac pod cmentarz ofiarowali Julia i Józef Koziołowie oraz Marian Lepianka.

Duchowość

Ludzie w Trzebusce są rozmodleni modlitwą różańcową. Jeszcze przed budową kościoła był zwyczaj, że w niedziele spotykano się na wspólnej modlitwie różańcowej. Ta tradycja przetrwała, chociaż w zmienionej formie, bo teraz wspólne spotkania odbywają się tylko w I niedzielę miesiąca po porannej Mszy św., na zmianie tajemnic różańcowych. Modli się 21 róż oraz dwie róże misyjne, a więc blisko połowa wiernych umiłowała modlitwę różańcową. Jak podkreśla Ksiądz Proboszcz, to apostolstwo modlitwy różańcowej jest widoczne w łaskach, jakie ludzie otrzymują.

Kult Czarnej Madonny przejawia się także w tym, że sobotnie Msze św. zasadniczo odprawiane są jako wotywne o Matce Bożej Częstochowskiej, także wtedy, gdy ludzie proszą o Mszę św. w sprawach szczególnie trudnych.

Widoczny jest na tym terenie szacunek dla starszych rodziców. Jeśli nawet są schorowani czy obłożnie chorzy, opiekują się nimi dzieci. W pierwsze piątki kapłan odwiedza chorych z Najświętszym Sakramentem.

Aktywnie działa Akcja Katolicka, którą tworzą ludzie młodzi. Należą do niej m. in. animatorzy ministrantów. W czasie tych wakacji spośród grupy lektorów, pięciu pogłębiało swoją formację na specjalnych rekolekcjach w Niechobrzu. Niedzielną liturgię upiększa schola dzieci młodszych prowadzona przez księdza, a w większe uroczystości śpiewa schola starsza, która ćwiczy pod kierunkiem organisty. Młodzież parafii uczestniczyła w spotkaniu z Ojcem Świętym podczas jego ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny.

Popularne są odpusty poprzedzane 40-godzinnym nabożeństwem i spowiedzią św. Na główne uroczystości przybywają ludzie z całej okolicy.

Ksiądz Proboszcz zaznaczył, że parafianie są oddani Kościołowi. Są ofiarni, nie szczędzą też wysiłku fizycznego dla materialnego upiększenia świątyni. Kolejno sprzątają świątynię i przychodzą do pracy, gdy jest taka potrzeba.

Widoczny jest wzrost kultury bycia i kultury religijnej, m. in. szacunek dla Najświętszego Sakramentu - nigdy nie zanotowano jakiegoś niestosownego zachowania się w pobliżu świątyni. Godne podkreślenia jest pragnienie wiernych, by na 10-lecie parafii odwiedził ich wspólnotę Ksiądz Biskup, co też się stało (w tym skromnym jubileuszu uczestniczył bp Edward Białogłowski). Na uwagę zasługuje też fakt, że w sierpniu będą organizowane dwa wesela bezalkoholowe. Problem alkoholizmu, jak w całym kraju, dotyka i tę parafię. Jest kilka rodzin cierpiących z powodu alkoholizmu jednego czy obydwojga rodziców.

Ludzie zajmują się rolnictwem, ale ponieważ ziemie są tu piaskowe, muszą nadrabiać ciężką pracą. Uprawiano len, potem duże ilości truskawek, teraz trzeba myśleć o zmianach w uprawie, bo ziemia już się wyrodziła. Wielu młodych ludzi, widząc trudności, wyjeżdża za granicę. Często młode małżeństwa wyjeżdżają do pracy, a później już nie wracają tutaj. Równocześnie jednak jest wiele rodzin zdrowych, które tu pozostając, przykładnie wychowują swoje potomstwo, często liczne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matka Chrystusowego Kościoła

Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła obchodzone jest w Kościele katolickim w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej?

2024-05-19 07:08

Materiał prasowy

Czy faktycznie jest równy Ojcu i Synowi? Jak działa? Czym są dary Ducha Świętego? Dlaczego tak mało o Nim wiemy? Duch Święty to niezaprzeczalnie najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej. Jest niewidoczny jak wiatr, a jednak działa.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele