Reklama

Włocławek

Spiżowe drzwi bazyliki katedralnej

Niedziela włocławska 31/2004

13 lipca br. przechodzący przez plac katedralny we Włocławku ludzie zatrzymywali się, by oglądać i podziwiać właśnie sprowadzone nowe drzwi główne do bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zainteresowanie budziły umieszczone na nich płaskorzeźby, komentowano koncepcję artystyczną, wielkość drzwi, technologię ich montażu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z proboszczem parafii katedralnej ks. prał. Stanisławem Waszczyńskim rozmawia Barbara Sawic

Barbara Sawic - Powszechnie wiadomo, że nowe, spiżowe drzwi do katedry są wotum pokolenia żyjącego na przełomie tysiącleci na uczczenie Wielkiego Jubileuszu Odkupienia. Jaka jest geneza tego projektu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Stanisław Waszczyński - Idea uczczenia Roku Wielkiego Jubileuszu i fundacji drzwi do bazyliki katedralnej zrodziła się w drugiej połowie lat 90. ub. wieku. Ówczesny biskup włocławski Bronisław Dembowski ideę tę uznał za słuszną i pomysł pobłogosławił. Biskup ordynariusz Wiesław Mering, wkrótce po objęciu rządów diecezją i zapoznaniu się z projektem, polecił kontynuować prace. Należy być wdzięcznym śp. ks. prał. Bogumiłowi Lewandowskiemu, przez wiele lat pracującemu w Rzymie, który zapisał w testamencie Katedrze część swoich oszczędności. Zapis ten przyczynił się do sfinansowania przedsięwzięcia.

- Drzwi do świątyni kryją w sobie wiele znaczeń. Proszę przypomnieć naszym Czytelnikom symbolikę drzwi w Kościele katolickim?

- Jezus nazwał siebie bramą (zob. J 10, 9). Z kontekstu wynika, że miał na myśli drzwi, czyli wejście do zbawienia dla wierzących. Zmartwychwstały Chrystus stoi u drzwi i puka w nie (zob. Ap 3, 20). Św. Paweł wykorzystywał obraz drzwi, aby w sposób działający na wyobraźnię opisać głoszenie Ewangelii, m.in. w Liście do Kolosan napisał: „[...] Bóg otworzył nam podwoje [dla] słowa[...]” (por. Kol 4, 3). U Apostoła Narodów otwarte drzwi oznaczają możliwość głoszenia Ewangelii. Na symbolikę drzwi zwraca uwagę Papież Jan Paweł II w bulli Incarnationis mysterium. Przejście przez drzwi oznacza przejście z grzechu do łaski. Chrystus, nazywając siebie bramą ukazuje, że droga do Ojca prowadzi przez Niego. Do Chrystusa odnoszą się słowa Psalmisty: „Oto jest brama Pana, przez nią wejdą sprawiedliwi” (zob. Ps. 118, 20).

Reklama

- Patrząc na owe monumentalne drzwi, o czym jeszcze trzeba pamiętać?

- Nad drzwiami, po ich zewnętrznej stronie, w tzw. tympanonie ukazana jest Trójca Przenajświętsza. Zacytujmy raz jeszcze słowa Jana Pawła z Incarnationis mysterium: „Droga wiary bierze początek z tajemnicy Trójcy i w Niej znajduje ostateczny kres”. I te słowa Ojca Świętego przypominajmy sobie zawsze, gdy wchodzimy do świątyni...

- Na obydwu skrzydłach drzwi, po stronie zewnętrznej i wewnętrznej znajdują się płaskorzeźby. Kogo one przedstawiają?

- Po zewnętrznej stronie widzimy postaci: Matki Bożej Wniebowziętej - patronki katedry, św. Józefa - patrona diecezji włocławskiej oraz postaci świętych, błogosławionych i sług Bożych, związanych z naszą diecezją. Przybliżają nam prawdę, że historia Kościoła jest historią świętości, ujawniającej się w życiu osób uznanych za świętych i błogosławionych przez Kościół, jak też i w życiu wielkiej rzeszy nieznanych imiennie kobiet i mężczyzn. Ich życie potwierdza prawdę Ewangelii i daje światu świadectwo, że doskonałość jest możliwa. Wewnętrzna strona drzwi jest skromniejsza, ale też bogata w treści. Na tympanonie - obraz Baranka Paschalnego, znak Zmartwychwstałego Chrystusa, fundament naszej wiary. Na lewym skrzydle symbolicznie ukazane Zwiastowanie, drzwi bowiem są pamiątką Wielkiego Jubileuszu Odkupienia, 2000 lat od narodzenia Pana Jezusa, a dzieło Wcielenia rozpoczęło się od maryjnego „Fiat” w Nazarecie. Na prawym skrzydle ukazany jest Jan Paweł II, papież, który przeprowadził Kościół i świat w trzecie tysiąclecie.

- Kto jest projektantem i wykonawcą drzwi? Kto przyjął obowiązki wykonawstwa technicznego i montażu?

- Autorem projektu i wykonawcą rzeźb jest Stanisław Mystek, artysta z Poznania. Odlewy wykonał Zygfryd Kochanowski z Rokietnicy k. Poznania, artysta specjalizujący się w zakresie odlewnictwa. Konstrukcję i montaż drzwi zaprojektował mgr inż. Władysław Grocholewski z Poznania, natomiast samą konstrukcję wykonano w Zakładzie Ślusarskim Tadeusza Anisimowicza w Rokietnicy. Prace murarskie wykonała firma Marka Włodarczyka z Włocławka. Korzystając z okazji pragnę podziękować wszystkim, którzy angażowali się w urzeczywistnienie tego dzieła, przede wszystkim członkom Diecezjalnej Komisji Sztuki, pracownikom Urzędu Ochrony Zabytków we Włocławku, pracownikom administracji samorządowej i licznym przyjaciołom Katedry za wsparcie i modlitwę. Cieszę się, że nowe drzwi katedralne są darem naszego pokolenia na trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. Wierzę, że wiele osób podziela moją radość!..

- Dziękuję za rozmowę.

Poświęcenie nowych drzwi odbędzie się w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia br. o godz. 10.30, podczas Mszy św., której przewodniczyć będzie biskup włocławski Wiesław Mering.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty Atanazy z Aleksandrii

www.fundacjamaximilianum.pl

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa: musimy pracować na rzecz zawieszenia broni

2024-05-02 16:29
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

"Musimy pracować na rzecz zawieszenia broni jako pierwszego kroku w kierunku innych perspektyw politycznych, które jednak należy budować" - uważa kard. Pierbattista Pizzaballa. Dzień po objęciu kościoła tytularnego Sant'Onofrio w Rzymie łaciński patriarcha Jerozolimy, wygłosił "lectio magistralis" (wykład mistrzowski) na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim (PUL) na temat: „Postaci i kryteria duszpasterstwa pokoju”. Kardynał mówił o słabości społeczności międzynarodowej i wezwał religie, aby nie "dolewać benzyny do ognia": potrzebni są wiarygodni i uczciwi świadkowie, to w Ewangelii można znaleźć wszystkie kryteria budowania pokoju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst