Reklama

Być chrześcijaninem we współczesnym świecie (1)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kim jest chrześcijanin? Kto to jest chrześcijanin? Nasze odpowiedzi zazwyczaj są poprawne. Ktoś, kto naznaczony został imieniem Chrystusa (staropolskie „Christiti”), ktoś, kto należy do Chrystusa. Jednak, jak życie pokazuje, nie zawsze mamy pełną świadomość i właściwe zrozumienie kryteriów - znaków tej przynależności. Nie ulega wątpliwości, że obraz bycia chrześcijaninem obecny w świadomości „statystycznego” katolika, jest dzisiaj często bardzo zamazany, a nawet zdeformowany. Niemało przyczyniają się do tego lansowane przez mass media wzorce tzw. „postępowego, nowoczesnego katolika”, jak również coraz powszechniej akceptowane, sprzeczne w sobie pojęcia: „wierzący a niepraktykujący”, „Chrystus tak - Kościół nie”, czy tzw. alekatolicyzm („jestem katolikiem, ale...”), polegający na wybiórczym przyjmowaniu niektórych prawd wiary. W tej rzeczywistości pytanie o podstawowe kryteria przynależności do Jezusa Chrystusa i właściwe ich rozumienie jest konieczne. Nie może uciec przed nim żaden wyznawca Chrystusa. Dopiero bowiem w ich świetle widoczna jest różnica między formalnym tylko a rzeczywistym byciem chrześcijaninem oraz możliwa jest odpowiedź na pytanie: kto to jest chrześcijanin?
Teologia wymienia najczęściej cztery podstawowe kryteria, w świetle których możliwa jest odpowiedź na to pytanie. Są nimi: wiara, sakramenty, znak wspólnoty podporządkowanej określonej władzy oraz miłość. Bez obecności któregokolwiek z nich, trudno mówić o „byciu chrześcijaninem” w sensie ścisłym. Znaków tych nie należy traktować w sposób rozłączny. Wzajemnie się one bowiem przenikają i warunkują. Sakrament chrztu np. jest par excellence sakramentem wiary. Wymagana jest ona do jego przyjęcia. Wiara jest również warunkiem sine qua non przyjmowania pozostałych sakramentów. Czyn wiary zaś, jak uczy św. Paweł, polega na miłości: „Albowiem w Chrystusie Jezusie ani obrzezanie, ani jego brak, nie mają żadnego znaczenia, tylko wiara, która działa przez miłość” (Ga 5, 6). Spróbujmy zatem przyjrzeć się bliżej, poczynając od wiary, wymienionym wyżej, najbardziej fundamentalnym znakom naszego bycia chrześcijaninem.
Czym jest chrześcijańska wiara? Z chrześcijańskiego punktu widzenia (jest to szczególnie ważne w kontekście innych religii) wiara ta ma swoją podstawę w objawiającym się czynie Boga w Jezusie Chrystusie, a więc w samoobjawieniu się (samoudzieleniu się) Boga w Jezusowym słowie i milczeniu, działaniu i cierpieniu, a zwłaszcza w zdarzeniu wieńczącym całe objawienie, tj. w zmartwychwstaniu. „Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie!” (J 14, 1). Podstawą zatem chrześcijańskiej wiary jest ufne oddanie się Bogu (zob. Hbr 11, 1-40), dopełniające się w akceptacji objawienia Bożego, które zdarzyło się w życiu Jezusa.

cdn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

2025-05-07 14:05
Transmisja Konklawe

Redakcja/Vatican News

Transmisja Konklawe

Już dziś wieczorem odbędzie się pierwsze głosowanie kardynałów elektorów podczas rozpoczynającego się o 16.30 konklawe. Pierwszy dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej - biały oznaczający wybór nowego biskupa Rzymu, lub czarny wskazujący, że wybór nie został jeszcze dokonany - spodziewany jest najwcześniej około godziny 19.00.

Więcej ...

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania podczas konklawe

2025-05-07 18:29

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Tysiące ludzi zgromadziły na placu św. Piotra w Watykanie w oczekiwaniu na wynik pierwszego głosowania 133 kardynałów elektorów, którzy od dziś wybierają nowego papieża. Rezultat ten tradycyjnie ogłosi dym z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej, w której odbywa się głosowanie.

Więcej ...

Watykan: Mewa na dachu Kaplicy Sykstyńskiej "królową" mediów społecznościowych

2025-05-07 22:16

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Mewa siedząca długo na dachu Kaplicy Sykstyńskiej koło komina stała się w środę "królową" mediów społecznościowych. Obraz komina wraz z czuwającym przy nim pokaźnej wielkości ptakiem transmitowały przez ponad trzy godziny media na całym świecie dzięki zainstalowanej tam watykańskiej kamerze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...