Zielona Góra
Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze wydało liczącą 110 stron książkę zatytułowana Sybirackie losy. Pozycja ta, zwierająca wspomnienia: Heleny Kremens, Łucji Czyrskiej, Marii Grońskiej, Jana Ławrynowicza, Jerzego Jozanisa, Tadeusza Marcinkowskiego, Piotra Miechowicza i Mieczysława Podgórskiego, opisuje losy Polaków, którzy nie z własnej woli znaleźli się w okresie II wojny światowej, a także i po jej zakończeniu na bezkresnych terenach Związku Sowieckiego. Jest ona dziełem zespołu redakcyjnego kierowanego przez Romana Łuczkiewicza, który zaopatrzył Sybirackie losy w kalendarium, zawierając w nim najważniejsze wydarzenia związane z II wojną światową oraz informacje związane z deportacjami Polaków na Syberię. P. M.
Drezdenko
Reklama
23 lipca zainaugurowano w Drezdenku IX Letni Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. W kościele pw. Przemienienia Pańskiego wystąpił Waldemar Gawiejnowicz, dyrektor artystyczny festiwalu, który pochodzi z Drezdenka. Wykonał on utwory Jana Sebastiana Bacha. Na zakończenie festiwalu, którego koncerty odbędą się także w Dobiegniewie i Mierzęcinie, wystąpi Stefania Woytowicz, jedna z najsłynniejszych polskich śpiewaczek operowych. Organizatorzy przewidzieli także recital poetycki w wykonaniu aktora Aleksandra Machalicy, który zadeklamuje wiersze o tematyce sakralnej, oraz koncert organowy Juliana Gembalskiego. Koncerty w ramach Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej odbywają się w piątek o godz. 19.00 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku. Na koncerty wstęp wolny. B. D.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Żagań
Pojemnik z sercem księżnej Wilhelminy, najstarszej siostry księżnej Doroty Talleyrand-Perigord, wystawiony zostanie w wieży kościoła ewangelickiego w Żaganiu. Księżna Wilhelmina pochowana została w 1836 r. w kościele pw. Świętego Krzyża w Żaganiu. Przez ostatnie lata pojemnik z sercem przechowywany był w sejfie Towarzystwa Przyjaciół Żagania, potem trafił do muzeum, skąd został powtórnie przekazany parafii pw. św. Józefa. Proboszcz ks. Grzegorz Polowczyk uważa, że serce księżnej Wilhelminy na czas remontu kościoła pw. Świętego Krzyża może być eksponowane w wieży kościoła ewangelickiego, tak by wszyscy, którzy tego chcą, mogli obejrzeć eksponat.
Teologia
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego - Sekcja w Zielonej Górze ogłasza drugi nabór na dzienne studia magisterskie w zakresie teologii. Możliwa jest indywidualna organizacja studiów dla podejmujących drugi kierunek. Przyjmowanie dokumentów w terminie: 20-27 sierpnia, adres: ul. Bułgarska 30, 65-647 Zielona Góra, tel. (0-68) 454-25-22; www.teologia.edu.pl. Egzamin wstępny: 31 sierpnia o godz. 10.00.
Półkolonie
Świetlica Caritas przy ul. Kościelnej 6 w Zielonej Górze zaprasza dzieci z parafii pw. św. Jadwigi, Matki Bożej Częstochowskiej i Najświętszego Zbawiciele na półkolonie, które odbywają się przez cały okres wakacji. Świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku od godz. 8.45 do 11.45. Dzieci odwiedzają ciekawe miejsca w Zielonej Górze, oglądają przedstawienia teatralne, zaplanowany jest także wyjazd do Muzeum Etnograficznego w Ochli oraz do sali zabaw i na kąpielisko.
Jednym zdaniem
W dniach 11-15 lipca w Młodzieżowym Centrum Formacji w Gubinie odbył się podstawowy kurs ewangelizacyjny „Filip” poprowadzony przez „Wspólnotę św. Tymoteusza” Katolickiego Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji.
W dniach 14-26 lipca w Paradyżu odbyła się oaza dla ministrantów, którą poprowadził ks. Grzegorz Miśko, oraz oaza lektorska, którą poprowadził ks. Adrian Put.
16 i 17 lipca w Ługach k. Drezdenka odbyła się XIV Watra Łemkowska, w ramach której odbyły się koncerty zespołów łemkowskich, piknik rodzinny i ognisko.
16 i 17 lipca w Zielonej Górze zabrzmiała Muzyka w zaułkach w ramach „Lata z Muzami”. Cztery koncerty plenerowe muzyki klasycznej, których organizatorem byli Ewa i Mariusz Monczakowie, odbyły się w zaułku przy Galerii „U Jadźki”, w Parku Winnym przy Palmiarni, pod Ratuszem oraz w ogródku „U Jankiela”.
17 lipca młodzież akademicka z Gorzowa, Świebodzina, Zielonej Góry i Żar wyjechała na Spotkania Młodych w Taizé. Organizatorem pielgrzymki był Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Katedra” przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp.
17 i 18 lipca w Pszczewie odbył się XI Jarmark Magdaleński, któremu patronuje św. Magdalena, patronka miasta. W ramach jarmarku odbył się koncert muzyki dawnej, pokaz ginących zawodów, koncert zespołów ludowych i pokazy walk rycerskich.
19 lipca w sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu została odsłonięta tablica pamiątkowa ku czci Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, pedagoga, przyrodnika, uczestnika powstania listopadowego. Mszę św. poprzedzającą uroczystość odprawili: biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Paweł Socha oraz biskup legnicki Stefan Regmunt.
Biskup diecezjalny Adam Dyczkowski odwiedził młodzież przebywającą na drugim turnusie Oazy Nowego Życia w Tylmanowej k. Krościenka.
Zaproszenia
Rodzina Radia Maryja w Zielonej Górze, łącząc się duchowo z pielgrzymami zdążającymi na Jasną Górę, w dniach 2-12 sierpnia będzie pielgrzymować codziennie do zielonogórskich kościołów. 2 sierpnia godz. 6.00 - konkatedra pw. św. Jadwigi - wyjście pielgrzymki; 3 sierpnia godz. 18.00 - kościół pw. Miłosierdzia Bożego; 4 sierpnia godz. 18.00 - kościół pw. św. Józefa; 5 sierpnia godz. 18.00 - kościół pw. św. Franciszka; 6 sierpnia godz. 18.00 - kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
9 sierpnia Radio Maryja i Telewizja Trwam zapraszają do Rokitna na spotkanie modlitewne z okazji miesiąca abstynencji. Rozpoczęcie pielgrzymki o godz. 18.00. Mszy św. o godz. 18.30 w intencji trzeźwości przewodniczyć będzie bp Paweł Socha.