Reklama

Świat

Na Synodzie o Nowej Ewangelizacji

GRZEGORZ GAŁĄZKA


Młodzież, wolność, pojęcie grzechu, ekumenizm i rola mediów w dziele nowej ewangelizacji - to jedne z wielu wątków poruszanych podczas ostatnich dwóch dni XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów obradującego w Watykanie.

Arcybiksup Dublin, kard. Diarmuid Martin, wezwał Kościół do większego zwrócenia uwagi na młodzież. "Młodzi ludzie, którzy poszukują wiary, często czują się osamotnieni w swoich poszukiwaniach" - powiedział irlandzki hierarcha. Często spotykają się z obojętnością, niezrozumieniem a nawet wrogością. "Zadaniem Kościoła jest wzmocnienie swojej obecności w szkołach i dawanie propozycji młodym ludziom, którzy mieli dotychczas powierzchowny kontakt z chrześcijańską wiarą" - powiedział arcybiskup Dublina.

Biskup diecezji Jasikan w Ghanie Gabriel Akwasi Ababio Mante zwrócił uwagę na wzrost wpływów sekt w jego kraju. "Szczególnie zagrożona jest młodzież, której obiecują szybki sukces i bogactwo. Odejścia do sekt prowadzą do znacznego osłabienia miejscowych parafii" - mówił bp Mante i skrytykował międzynarodowe organizacje finansowe, które często stoją w opozycji do Kościoła.

Natomiast przewodniczący włoskiego episkopatu kard. Angelo Bagnasco skrytykował tendencję do poczucia "bezgraniczności" dzisiejszego społeczeństwa. "Pojęcie `granica` jest demonizowane, rozumiane jako ograniczenie indywidualnej wolności" - mówił włoski purpurat. Jego zdaniem takie postrzeganie wolności negatywnie odbija się na rozumieniu relacji międzyludzkich, rodziny i etyki. "Doświadczenie granic z chrześcijańskiego punktu widzenia pokazuje o wiele dobitniej, że każdy człowiek jest zdany na drugiego i na Boga. Stąd `granicę' powinno postrzegać się nie jako słabość, lecz jako wartość" - mówił włoski hierarcha.

Bp Johannes de Jong z Holandii zwrócił uwagę na brak rozumienia grzechu we współczesnym społeczeństwie, przede wszystkim w kontekście rodziny. "Pornografia, seks pozamałżeński, antykoncepcja i aborcja powodują, że ludzie nie są otwarci na wiarę. Kościół musi bardziej zaangażować się na rzecz promowania wartości rodziny i życia" - powiedział biskup pomocniczy diecezji Roermond.

O głoszeniu wiary w kontekście ekumenizmu mówił brat Alois, przeor Wspólnoty Taizé. "Chciałbym przede wszystkim powiedzieć, ze Kościół jest wspólnotą. Jeśli młodzi ludzie przeżywają Kościół jako wspólnotę, to tym samym rośnie w nich ciekawość wiary. Ta wspólnota może być już ekumeniczna. Chrzest i Słowo Boże wiążą nas i możemy tej jedności, która jeszcze nie jest całkowita, lecz już realna, dać jeszcze większy widzialny wyraz. Tym samym dajemy nowej ewangelizacji nowy impuls" - mówił brat Alois.

Przełożony Wspólnoty z Taizé w swoim wystąpieniu porównał obecny synod z innymi, które miały miejsce w ostatnich latach. „Byłem przed czterema laty na synodzie o "Słowie Bożym w życiu i misji Kościoła" i miałem wrażenie, że był on zbyt teologiczny. Obecny jest bardziej egzystencjalny, bardziej duszpasterski. Dotyka nerwu i wyczuwam, jak biskupi dają wyraz konieczności osobistego nawrócenia i nawrócenia Kościoła, do centrum, do Chrystusa" - mówił brat Alois.

Drogami głoszenia wiary zajął się w swoim wystąpieniu abp Claudio Maria Celli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Powiedział, że Kościół nadal jeszcze zbyt mocno koncentruje się na "literze" i wskazał na możliwości jakie dają w głoszeniu Ewangelii nowoczesne środki komunikacji. Ponadto stwierdził: „Autorytet nie ma nic wspólnego z urzędem, zdobywa się go przez to, że jest się autentycznym. Dotyczy to również głoszenia Dobrej Nowiny" - powiedział hierarcha.

Także biskup diecezji Oyo w Nigerii, Emmanuel Adetoyese Badejo akcentował potrzebę większego zaangażowania mediów w ewangelizacji. Kościół musi mówić bardziej zrozumiałym językiem, aby lepiej głosić swoje orędzie. Musi wychodzić do ludzi w centrach handlowych, na ulice, do pubów, nocnych klubów i slamsów. To są miejsca, w których musi odbywać się nowa ewangelizacja" - mówił bp Badejo.
2012-10-18 09:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prof. Bańka: każdy zaproszony jest do uczestnictwa w synodzie

Karol Porwich/Niedziela

Nie tylko rady parafialne, stowarzyszenia kościelne czy wspólnoty ale również poszczególni wierni a także osoby, którym nie po drodze z Kościołem a nawet spoza Kościoła zaproszone są do uczestnictwa w Synodzie o Synodalności, który rozpoczął się 9 i 10 października w Rzymie a 17 października rozpocznie się na etapie diecezjalnym. Jak podkreśla prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego w Rzymie, w spotkaniach grup synodalnych chodzi przede wszystkim o to, by się wzajemnie słuchać.

Więcej ...

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Więcej ...

Prezydent Erdogan: w Turcji liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 912

2023-02-06 11:50

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Do 912 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję - poinformował prezydent Recep Tayyip Erdogan. Kataklizm dotknął również północną Syrię. Na terenach kontrolowanych przez rząd w Damaszku zginęło 326 osób. Na obszarach pod władzą rebeliantów co najmniej 147.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Być solą ziemi i światłem świata

Wiara

Być solą ziemi i światłem świata

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Wiara

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Wiara

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?