Reklama

Włochy

Włochy: Żydzi szeroko komentują dzisiejsze spotkanie papieża z rabinami

JoshMB

Wyjątkowo dużo uwagi spotkaniu Franciszka z grupą rabinów z Europy, Ameryki i Izraela 31 sierpnia poświęca w swym najnowszym biuletynie Związek Żydów Włoskich. Przedstawiony przez gości dokument „Między Jerozolimą a Rzymem” nazwano tu „historycznym krokiem naprzód”, przypominając, że ukazuje się on w „pięćdziesiąt lat po deklaracji «Nostra aetate»” i „mówi o tym, czego dokonano w ramach dialogu między judaizmem a Kościołem katolickim”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komentarz podkreśla też, że dokument przygotowali i przedstawili w Watykanie „przedstawiciele trzech najważniejszych międzynarodowych instytucji rabinackich – Konferencji Rabinów Europejskich, Głównego Rabinatu Izraela i Rady Rabinackiej Ameryki”, dlatego ma on „zasadnicze znaczenie dla stosunków między obu rzeczywistościami, (...) po raz pierwszy bowiem międzynarodowy rabinat ortodoksyjny wystąpił ze wspólną propozycją na temat dialogu międzyreligijnego z Kościołem katolickim”.

W biuletynie wymieniono kilku znamienitych uczestników czwartkowej audiencji w Watykanie, poczynając od Pinchasa Goldschmidta - głównego rabina Moskwy i przewodniczącego rabinów Europy po wiceprzewodniczącego tego gremium i głównego rabina Rzymu Riccardo Di Segniego, a także Ratzona Arusiego - przewodniczącego komisji głównego rabinatu Izraela ds. stosunków z innymi religiami oraz Elazara Muskina, stojącego na czele Rady Rabinackiej Ameryki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

O historycznej wadze dokumentu przedstawionego papieżowi, nad którym pracowano dwa lata, rabin P. Goldschmidt powiedział, że „nigdy dotąd w świecie ortodoksyjnym nie odnotowano takiej jedności w sprawie dialogu z Kościołem”. Po czym dodał, że rosnące zagrożenie wolności religijnej stawia przed żydami i katolikami dwojakie zadanie: „walczyć ze świeckim ekstremizmem z jednej strony i z religijnym z drugiej”. Wyjaśnił, że ma na myśli „ruchy natury ksenofobicznej, które godzą w wolność religijną i mylą na przykład islam jako religię z radykalizmem, a z drugiej zagrożenie ze strony ekstremalnej i wypaczonej wersji islamu, którego ofiary obserwujemy na Bliskim Wschodzie i na całym świecie”.

Biuletyn przytacza też wypowiedź przedstawiciela strony katolickiej, sekretarza Komisji ds. Stosunków Religijnych z Judaizmem o. Norberta Hofmanna SDB, który przyznaje, że przyjęła ona dokument rabinów ortodoksyjnych „niezwykle gorąco, niczym mały cud. Nigdy wcześniej trzy organizacje rabinów ortodoksyjnych nie wypowiadały się w tak zgodny sposób i tak pozytywnie o promocji dialogu”.

Na zakończenie komentarza biuletyn Związków Żydów Włoskich cytuje słowa rabina Ratzona Arusiego o wkładzie w ten dialog papieża i który przypomina, że „Bergoglio uznał nową formę antysemityzmu, mającą na celu zaatakowanie i delegitymizację Izraela. „Nasze wspólne zaangażowanie z Kościołem powinno doprowadzić do mobilizacji jak największej liczby osób, aby położyć kres nieustannej nienawiści do drugiego, do obcego” - dodał przewodniczący komisji Głównego Rabinatu Izraela ds.stosunków z innymi religiami.

Podziel się:

Oceń:

2017-08-31 22:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Pociąg odjechał prawie godzinę wcześniej, żeby się nie spóźnić

stock.adobe.com

Pociąg dużych prędkości odjechał 50 minut przed planowanym czasem nie zabierając wielu pasażerów po to, by nie miał opóźnienia - taką sytuację we Włoszech opisała prasa. Sprawa ta została nagłośniona po długiej serii utrudnień i paraliżu na kolei. Wyjaśnień domaga się minister infrastruktury i transportu Matteo Salvini.

Więcej ...

Czy należy modlić się do Maryi?

2025-04-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Czy oddawanie czci należy się tylko Panu Bogu? Po co pośrednictwo Maryi? Czy w ogóle powinniśmy się do niej modlić?

Więcej ...

Ideały są nadal żywe

2025-04-06 15:17

Biuro Prasowe AK

– Polska z jej ciągle jeszcze wyraźną katolicką tożsamością jawi się dużo bardziej jako wyspa, atakowana z równą mocą przez jej ideowych przeciwników zarówno od Wschodu, jak i od Zachodu – powiedział abp Marek Jędraszewski, odbierając Nagrodę im. Henryka Pobożnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami